Author Archives: admin

14 Mar
0

Komunikimi i përditshëm për Koronavirusin/ 14 Mars 2020

COVID-19, Fico: Janë testuar 505 raste, 38 kanë rezultuar pozitivë   Përditësimi i të dhënave në lidhje me situatën e përhapjes së Coronavirusit në Shqipëri  Albana Fico Drejtore e IShP   Në 24 orët e fundit nga ana e Institutit të ...

Më shumë
13 Mar
0

13 mars 2020/ Informacion i i përditësuar për Kotonavirusin COVID-19

13 mars 2020/ Informacion i i përditësuar për Kotonavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit Punlik, janë realizuar 159 testime të reja dhe kjo e ...

Më shumë
13 Mar
0

Komunikimi i përditshëm për Koronavirusin / 13 Mars 2020

Rakacolli: 457 të testuar, 33 raste pozitive Bino: Nuk është e nevojshme që çdo person të testohet   Zv/Ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli dhe drejtuesja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP Silva Bino në përditësimin e fundit në lidhje ...

Më shumë
13 Mar
0

12 Mars 2020/ Infomracion i përditësuar për Koronavirusin COVID-19

12 Mars 2020/ Infomracion i përditësuar për Koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë  Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 145 raste për COVID-19 dhe në total janë gjithsesj 298 raste të testuara, prej të cilave  23 raste kanë ...

Më shumë
12 Mar
0

Komunikimi i perditshëm për Koronavirusin/ 12 Mars 202

Ministria e Shëndetësisë: 8 raste të reja me COVID-19, në total 23 raste pozitive   Nga rastet e reja, 2 janë në Durrës, 2 në Elbasan, 1 në Rrogozhinë dhe 3 në Tiranë   Tiranë, 12 Mars- “Gjatë 24 orëve ...

Më shumë
12 Mar
0

11 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19

11 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 Deri në këto momente në Shqipëri janë testuar 241 të dyshuar për COVID-19, 15  kanë rezultuar pozitiv: Prej tyre, 12 kanë lidhje kontakti me rastin e parë të identifkuar dhe 2 ...

Më shumë
11 Mar
0

A mund të infektohen njerëzit me Koronavirusin e ri, nga kafshët?

KORONAVIRUSI DHE KAFSHËT   A mund të infektohen njerëzit me Koronavirusin e ri, nga kafshët? Hetimet e hollësishme kanë zbuluar se, në Kinë në 2002, SARS-CoV u transmetua nga macet te njerëzit dhe, në vitin 2012 në Arabinë Saudite, MERS-CoV ...

Më shumë
11 Mar
0

Simptomat e COVID-19

SIMPTOMAT   Cilat janë simptomat e një personi të infektuar me Koronavirus? Simptomat varen nga virusi, por shenjat e zakonshme përfshijnë simptomat e aparatit të frymëmarrjes: ethe, kollë, marje fryme dhe vështirësi në frymëmarrje. Në raste më të rënda, infeksioni ...

Më shumë
11 Mar
0

Diagnostikimi i COVID-19

DIAGNOSTIKIMI   Kur një rast quhet i konfimuar me Koronavirus të ri? Kur ai rezulton pozitiv gjatë testimit me metoda molekulare për 2019-nCoV   Çfarë duhet bërë kur dyshohet për një rast me Koronavirusin e ri? Në kontekstin e shfaqjes ...

Më shumë
11 Mar
0

Si mund të mbrohemi nga Koronavirusi i ri?

PARANDALIMI   Koronavirusi shkakton simptoma tipike respiratore. Më poshtë paraqiten rekomandimet kryesore:   Lani shpesh duart me ujë dhe sapun ose pastrojini ato duke i fërkuar me pastrues me bazë alkooli; Kur kolliteni apo teshtini, mbuloni gojën dhe hundën me ...

Më shumë