Category Archives: Uncategorized

01 Dec
0

25 NËNTOR 2023 “Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave”

25 NËNTOR 2023 “Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave” Dhuna ndaj grave është një shkelje e të drejtave të njeriut dhe një problem global i shëndetit publik me përmasa epidemike. Dhuna ndaj grave njihet njëherazi si shkak dhe ...

Më shumë
12 May
0

Java Botërore e Sigurisë Rrugore, 15-21 Maj 2023

Java Botërore e Sigurisë Rrugore, 15-21 Maj 2023   Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, për planifikimin dhe organizimin e javëve peridodike për sigurinë rrugore, mandaton komisionet rajonale të saj dhe OBSH-në. Java e 7-të e OKB-së për Sigurinë Rrugore do ...

Më shumë
05 Apr
0

BЁHUNI AKTIV GJATЁ GJITHЁ JETЁS

BЁHUNI AKTIV GJATЁ GJITHЁ JETЁS   Zgjedhja e duhur:  ”Aktiviteti Fizik”     Çfarё ёshtё aktiviteti fizik? Aktiviteti fizik ёshtё ҫfarёdolloj lёvizje e cila vё nё pёrdorim muskujt duke pёrdorur mё tepёr energji, sesa gjatё qёndrimit pa lёvizur. Aktiviteti fizik ...

Më shumë
01 Oct
0

Kanceri i gjirit

Informacioni kancerit te gjirit

Më shumë
01 Oct
0

Zemra

Në Ditën Botërore të Zemrës u mblodhëm për të dhënë mesazhe ndërgjegjësuese për kujdesin e vazhdueshëm që duhet të tregojmë për të parandaluar sëmundjet e zemrës. Disa nga faktorët e rrezikut për këto sëmundje janë krejtësisht të parandalueshëm nëse ndjekim ...

Më shumë
01 Oct
0

Kontracepsioni

Sot në Ditën Botërore të Kontracepsionit u mblodhëm së bashku me kolegët e LMIS dhe promocionit shëndetësor nga të gjitha NJVKSH-të. Mesazhi i kësaj dite është:  Është jeta juaj, është përgjegjësia juaj”  

Më shumë
17 Sep
0

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 17 Shtator 2022

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 667 testime, 81 qytetarë të infektuar, ka 1 humbje jete dhe 115 të shëruar në 24 orët e fundit 17 Shtator 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, ...

Më shumë
14 Oct
0

Udhëzues mbi përdorimin e deyrueshëm të maskave në ambientet jashtë shtëpisë .

Publikohet udhëzuesi i ISHP për mbajtjen e maskave jashtë ambienteve të shtëpisë, Fico: Përjashtohen fëmijët nën 11 vjeç dhe disa kategori të veçanta të qytetarëve me probleme shëndetësore të konfirmuara nga mjeku       Tiranë, 14 Tetor – Duke ...

Më shumë
08 May
0

Koronavirusi i ri dhe masat ndaj tij

Klikoni në titull për të lexuar informacionin:  Pyetje dhe pergjigje te shpeshta: Virusi dhe semundja nga COVID-19 Koronavirusi, pyetje dhe pergjigje Masat kryesore që rekomandohen për parandalimin e infeksionit nga koronavirus Qëndroni të shëndetshëm gjatë udhëtimit Masat e marra deri tani ...

Më shumë
11 Mar
0

Si mund të mbrohemi nga Koronavirusi i ri?

PARANDALIMI   Koronavirusi shkakton simptoma tipike respiratore. Më poshtë paraqiten rekomandimet kryesore:   Lani shpesh duart me ujë dhe sapun ose pastrojini ato duke i fërkuar me pastrues me bazë alkooli; Kur kolliteni apo teshtini, mbuloni gojën dhe hundën me ...

Më shumë
123