24 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (24.05.2020) janë testuar 13279  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 998 raste të konfirmuara
 • 32 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 789 pacientë të shëruar
 • 177 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e  rasteve të konfirmuara me COVID-19 sipas qarqeve,  datë: 24.05.2020

 

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 4 0
Dibër 1 1 0
Durrës 241 155 6
Elbasan 20 19 0
Fieri 52 45 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 51 0
Shkodër 123 110 2
Tiranë 434 346 19
Vlorë 5 4 1
Total 998 789 32

 

Situata e COVID 19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 146 qytetarë si të dyshuar të prekur me COVID-19 dhe janë konfirmuar pozitivë 9 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 5 raste në Tiranë, 3 në Durrës dhe 1 në Shkodër. Të shëruar janë 6 qytetarë.

Pavarësisht se ka pasur pacientë që kanë lënë spitalin infektiv të shëruar, aktualisht po trajtohen 15 pacientë, ndërsa 4 prej tyre janë në terapi intensive.

Që nga fillimi i epidemisë, 32 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14 mijë testime molekulare dhe serologjike.

Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 998 qytetarë. Prej tyre, rreth 79% janë të shëruar.

Në vendin tonë aktualisht janë 177 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

 

Masat për parandalimin e COVID-19 

 

Në fazën e rihapjes graduale  ISHP po vijon intensivisht testimin për identifikimin e rasteve aktive, ndërkohë që po forocohen kapacitetet për diagnistikimin e COVID-19. 11 mijë teste për COVID-19 kanë mbërritur sërisht në Laboratorin e Virologjisë në ISHP, financuar nga qeveria shqiptare.

Gjithashtu është përforcuar shërbimin e gjurmimit të kontaktve duke ritrajnuar shërbimin e shëndetit publik edhe mjekun e familjes.

Në Laboratorin e mikrobiologjisë në QSUT po vijon testimi serologjik, deri tani janë kryer 1326 testime prej të cilëve janë testuar personel mjekësor dhe pacientë. Në rezultatet e deritanishme rreth 8% e tyre kanë krijuar antitrupa, pra rezultojnë 8% që kanë IGG positive. Testimi do të shtrihet në të gjitha grupet e rriskut.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik në këtë fazë të lehtësimin të masave;

 

Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 5 273 572 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 341 722
 • Azi:          927 408 raste të konfimuara

26 567 vdekje

 • Afrikë 108 265 raste të konfirmuara

3 257 vdekje

 • Amerikë: 2 419 355 raste të konfirmuara

 142 580 vdekje

 • Oqeania : 8 552 raste të konfirmuara

  130 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 24 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (24 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 927 408
Turqia 155686
Iran 133521
India 131868
Kina 84084
Arabia Saudite 70161
Pakistan 54601
Katar 42213
Bangladesh 32078
Singapore 31068
Emiratet e Bashkuara 28704
Indonesia 21745
Kuvait 20464
Izrael 16690
Japonia 16550
Filipine 13777
Korea e jugut 11190
Afghanistan 9998
Bahrain 8802
Kazakhstan 8322
Oman 7257
Malajsia                        7185
Irak 4272
Uzbekistan 3078
Thailand 3040
Taxhikistan 2551
Kyrgyzstan 1403
Maldives 1303
Liban 1097
Sri_Lanka 1089
Jordania 704
Palestine 602
Nepal 584
Taivan 441
Vietnam 324
Jemen 212
Mianmar 201
Brunei_Darussalam 141
Mongolia 141
Kamboxha 124
Siria 70
Bhutan 24
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 419 355
USA 1622670
Brazil 347398
Peru 115754
Canada 83610
Mexico 65856
Chile 65393
Ekuador 36258
Kolumbia 20177
Republika Domenikane 14422
Argentina 11340
Panama 10577
Bolivia 5915
Honduras 3743
Puerto_Rico 3100
Guatemala 3054
Kuba 1931
El_Salvador 1819
Venezuela 944
Kosta_Rika 918
Haiti 865
Paraguai 850
Uruguai 764
Xhamaika 550
Nikaragua 279
Bermuda 133
Ishujt Kajman 129
Guyana 127
Trinidad dhe Tobago 116
Aruba 101
Bahamas 100
Barbados 92
Sint_Maarten 78
Ishujt Virgin 69
Antigua_and_Barbuda 25
Grenada 22
Belize 18
Saint_Lucia 18
Saint_Vincent_&_Grenadines 18
Curaçao 16
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 6
Anguilla 3
Oqeania 8 552
Australia 7106
Zelanda e re 1154
Polinezia Franceze 60
Guam 166
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 22
Papa new Guinea 8
Afrika 108 265
Afrika e jugut 21343
Egjypt 16613
Algeria 8113
Nigeria 7526
Maroku 7406
Gana 6617
Kameron 4597
Sudan 3628
Guinea 3176
Senegal 2976
Cote_dIvoire 2366
Xhibuti 2270
Republika e Kongos 2141
Gabon 1934
Somalia 1594
Kenia 1192
Guinea_Bissau 1114
Tunizia 1048
Guinea Ekuadoriale 1043
Mali 1015
Niger 943
Zambia 920
Burkina_Faso 814
Chad 648
Sierra_Leone 621
Sudani jugor 563
Republika e Afrikes qendrore 552
Republika e Tanzanise 509
Etiopia 494
Kongo 487
Madagaskar 448
Togo 373
Cape_Verde 371
Mauritius 332
Ruanda 325
Uganda 312
Sao_Tome_and_Principe 291
Liberia 255
Eswatini 238
Mauritania 227
Mozambique 168
Benin 135
Malawi 83
Komorros 78
Libia 75
Angola 60
Zimbabwe 56
Burundi 42
Eritrea 39
Botswana 30
Gambia 25
Namibia 20
Seychelles 11
Saharaja perendimore 6
Lezoto 2
Total 3 464 276

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 24. 05. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 1 809 296 raste të konfirmuara
  • 168 790 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 24 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (24 maj 2020)
Europa 1 809 296
Russia 335882
United_Kingdom 254195
Spanja 235290
Itali 229327
Gjermani 178281
France 144806
Belgjika 56810
Hollanda 45064
Bjellorusia 35244
Suedia 33188
Zvicra 30642
Portugalia 30471
Irlanda 24582
Polonia 20931
Ukraine 20580
Rumania 17857
Austria 16407
Danimarka 11289
Serbia 11092
Çekia 8890
Norvegjia 8309
Moldavia 6994
Finland 6568
Armenia 6302
Luxembourg 3990
Azerbaijan 3982
Hungaria                 3741
Greqia 2876
Bullgaria 2408
Bosnia_dhe_Herzegovina 2391
Kroacia 2243
Macedonia e veriut 1941
Estonia 1821
Islanda 1804
Lithuania 1616
Sllovakia 1504
Sllovenia                  1478
Letonia 1046
Kosova 1025
Shqiperia 998
Qipro 927
Andorra 762
Gjeorgjia 728
San_Marino 665
Malta 609
Isle_of_Man 336
Mali I zi 324
Jersey 306
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 151
Monako 98
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 24 maj 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 24.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 56 594 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 32 785 vdekje
 • 140 479 pacientë të shëruar
 •     553  pacientë në terapi intensive
 • 47 485   qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 25614
Emilia Romanja 4457
Piemonte 7703
Veneto 2660
Toskana                   1700
Liguria 1624
Marche 1692
Lazio 3569
Campania 1268
Trento 535
Puglia 1793
Fruli 412
Siçili 1453
Abruzzo 1092
Bolzano 195
Umbria 53
Sardenja 245
Kalabria 275
Valle d’Aosta 32
Bazilikata 39
Molise 183

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.