25 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (25.05.2020) janë testuar 13333  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 1004 raste të konfirmuara
 • 32 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 795 pacientë të shëruar
 • 177 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19 sipas qarqeve,  datë: 25.05.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 4 0
Dibër 1 1 0
Durrës 241 155 6
Elbasan 20 19 0
Fieri 52 45 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 51 0
Shkodër 125 110 2
Tiranë 438 352 19
Vlorë 5 4 1
Total 1004 795 32

 

 

 

Situata e COVID 19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit

 

Mbështetur në strategjinë e lehtësimit të masave mbi kriteret e rasteve të shtruara në spital, rasteve që kërkojnë trajtim në terapi intensive, rasteve të humbjeve të jetës, situata ka qenë e qëndrueshme, përkundrejt 14 ditëve të vlerësimit të saj.

Kurba epidemike në Shqipëri ka qenë e butë dhe e qëndrueshme. Hetimi i thelluar epidemiologjik ka treguar luhatje ditore të rasteve në dy javët e fundit.

Situata në spitalin infektiv paraqitet e qëndrueshme. Aktualisht po trajtohen 16 pacientë, ndërsa 4 prej tyre janë në terapi intensive.

Numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin sot ka kaluar mbi 1 mijë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 6 raste pozitivë. 4 raste janë në Tiranë dhe 2 në Shkodër, kryesisht kontakte të rasteve të mëparshme pozitive, por edhe raste në proces hetimi epidemiologjik. Po aq sa numri i të prekurve është edhe numri i të shëruarve gjatë 24 orëve të fundit. 6 raste janë të shëruar në 24 orët e fundit.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14500 testime molekulare dhe serologjike. Në vendin tonë aktualisht janë 177 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Nga fillimi i epidemisë rreth 79% e të prekurve tashmë janë të shëruar. Fatkeqësisht 32 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me Covid19, pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor.

 

Masat për parandalimin e COVID-19 

 

Në fazën e rihapjes graduale  ISHP po vijon intensivisht testimin për identifikimin e rasteve aktive, ndërkohë që po forocohen kapacitetet për diagnistikimin e COVID-19. 11 mijë teste për COVID-19 kanë mbërritur sërisht në Laboratorin e Virologjisë në ISHP, financuar nga qeveria shqiptare.

Gjithashtu është përforcuar shërbimin e gjurmimit të kontaktve duke ritrajnuar shërbimin e shëndetit publik edhe mjekun e familjes.

Në Laboratorin e mikrobiologjisë në QSUT po vijon testimi serologjik, deri tani janë kryer 1326 testime prej të cilëve janë testuar personel mjekësor dhe pacientë. Në rezultatet e deritanishme rreth 8% e tyre kanë krijuar antitrupa, pra rezultojnë 8% që kanë IGG positive. Testimi do të shtrihet në të gjitha grupet e rriskut.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik në këtë fazë të lehtësimin të masave;

 

Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 5 371 700 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 344 815
 • Azi:          950 311 raste të konfimuara

27 341 vdekje

 • Afrikë 112 009 raste të konfirmuara

3 339 vdekje

 • Amerikë: 2 471 491 raste të konfirmuara

 144 347 vdekje

 • Oqeania : 8 584 raste të konfirmuara

  130 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 25 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (25 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 950 311
Turqia 156827
India 138845
Iran 135701
Kina 84095
Arabia Saudite 72560
Pakistan 56349
Katar 43714
Bangladesh 33610
Singapore 31616
Emiratet e Bashkuara 29485
Indonesia 22271
Kuvait 21302
Izrael 16720
Japonia 16581
Filipine 14035
Korea e jugut 11206
Afghanistan 10582
Bahrain 9138
Kazakhstan 8531
Oman 7770
Malajsia                        7245
Irak 4469
Uzbekistan 3164
Thailand 3042
Taxhikistan 2738
Kyrgyzstan 1433
Maldives 1371
Sri_Lanka 1141
Liban 1114
Jordania 708
Nepal 603
Palestine 602
Taivan 441
Vietnam 325
Jemen 222
Mianmar 201
Brunei_Darussalam 141
Mongolia 141
Kamboxha 124
Siria 86
Bhutan 27
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 471 491
USA 1643238
Brazil 363211
Peru 119959
Canada 84688
Chile 69102
Mexico 68620
Ekuador 36756
Kolumbia 21175
Republika Domenikane 14422
Argentina 12063
Panama 10926
Bolivia 6263
Honduras 3950
Guatemala 3424
Puerto_Rico 3189
Kuba 1941
El_Salvador 1915
Venezuela 1121
Haiti 958
Kosta_Rika 930
Paraguai 862
Uruguai 769
Xhamaika 552
Nikaragua 279
Guyana 135
Bermuda 133
Ishujt Kajman 129
Trinidad dhe Tobago 116
Aruba 101
Bahamas 100
Barbados 92
Sint_Maarten 78
Ishujt Virgin 69
Antigua_and_Barbuda 25
Grenada 22
Belize 18
Saint_Lucia 18
Saint_Vincent_&_Grenadines 18
Curaçao 17
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 8 584
Australia 7109
Zelanda e re 1154
Polinezia Franceze 89
Guam 166
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 22
Papa new Guinea 8
Afrika 112 009
Afrika e jugut 22583
Egjypt 17265
Algeria 8306
Nigeria 7839
Maroku 7433
Gana 6683
Kameron 4890
Sudan 3634
Guinea 3275
Senegal 3047
Cote_dIvoire 2376
Republika e Kongos 2297
Xhibuti 2270
Gabon 1934
Somalia 1594
Kenia 1214
Guinea_Bissau 1173
Tunizia 1051
Guinea Ekuadoriale 1043
Mali 1030
Niger 945
Zambia 920
Burkina_Faso 832
Sierra_Leone 707
Chad 675
Republika e Afrikes qendrore 604
Etiopia 582
Sudani jugor 563
Madagaskar 527
Republika e Tanzanise 509
Kongo 487
Togo 381
Cape_Verde 380
Mauritius 334
Ruanda 327
Uganda 312
Sao_Tome_and_Principe 299
Liberia 265
Eswatini 250
Mauritania 237
Mozambique 194
Benin 191
Komorros 87
Malawi 83
Libia 75
Angola 69
Zimbabwe 56
Burundi 42
Eritrea 39
Botswana 35
Gambia 25
Namibia 21
Seychelles 11
Saharaja perendimore 6
Lezoto 2
Total 3 543 091

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 25. 05. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 1 828 598 raste të konfirmuara
  • 169 650 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 25 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (25 maj 2020)
Europa 1 828 598
Russia 344481
United_Kingdom 259559
Spanja 235772
Itali 229858
Gjermani 178570
France 144921
Belgjika 57092
Hollanda 45236
Bjellorusia 36198
Suedia 33459
Zvicra 30653
Portugalia 30623
Irlanda 24639
Polonia 21326
Ukraine 20986
Rumania 18070
Austria 16439
Danimarka 11360
Serbia 11159
Çekia 8957
Norvegjia 8309
Moldavia 7093
Armenia 6661
Finland 6579
Azerbaijan 4122
Luxembourg 3992
Hungaria                 3756
Greqia 2878
Bullgaria 2433
Bosnia_dhe_Herzegovina 2401
Kroacia 2244
Macedonia e veriut 1978
Estonia 1823
Islanda 1804
Lithuania 1623
Sllovakia 1509
Sllovenia                  1469
Letonia 1047
Kosova 1032
Shqiperia 1004
Qipro 935
Andorra 763
Gjeorgjia 730
San_Marino 665
Malta 610
Isle_of_Man 336
Mali I zi 324
Jersey 306
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 151
Monako 98
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 25 maj 2020.

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 25.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 55 300 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 32 877 vdekje
 • 141 981 pacientë të shëruar
 •     541  pacientë në terapi intensive
 • 46 574   qytetarë në izolim

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.