23 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (23.05.2020) janë testuar 13133  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 989 raste të konfirmuara
 • 32 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 783 pacientë të shëruar
 • 175 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19 sipas qarqeve,  datë: 22.05.2020

 

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 4 0
Dibër 1 1 0
Durrës 238 155 6
Elbasan 20 19 0
Fieri 52 45 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 51 0
Shkodër 122 110 2
Tiranë 429 340 19
Vlorë 5 4 1
Total 989 783 32

 

Situata epidemiologjike e COVID19 në Shqipëri, në 24 orët e fundit

Duke analizuar të dhënat epidemiologjike, numrin e rasteve të reja në 24 orët e fundit, numrin e vdekjeve dhe numrin e personave të hospitalizuar, mund të themi se situata epidemiologjike e Covid19 në Shqipëri paraqitet e qëndrueshme.

Aktualisht në shërbimin infektiv janë 15 pacientë të shtruar dhe 4 prej tyre në terapi intensive.

Pas  3 javësh pa fatalitete, mbrëmjen e kesaj të shtune ka ndërruar jetë  një paciente 64-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19, e cila ishte e shtruar prej 3 javësh në spital, në gjendje të rëndë.  64-vjeçarja që vuante prej 4 muajsh nga limfoma e trurit, nuk arriti dot të mbijetonte, pavarësisht mjekimit intensiv dhe përpjekjeve të stafit mjekësor. 64-vjeçarja është viktima e 32 e prekur nga COVID-19 në Shqipëri.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 200 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar pozitivë 8 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 5 raste në Tiranë, 2 në Durrës dhe 1 në Krujë, kontakte të rasteve të mëparshme pozitive. Të shëruar janë 6 qytetarë.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14 mijë testime molekulare dhe serologjike.

Deri më sot janë konfirmuar pozitivë  989 qytetarë me COVID-19. Prej tyre, rreth 79% janë të shëruar.

Në vendin tonë aktualisht janë 175 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

 

Masat për parandalimin e COVID-19 

 

Në fazën e rihapjes graduale  ISHP po vijon intensivisht testimin për identifikimin e rasteve aktive, ndërkohë që po forocohen kapacitetet për diagnistikimin e COVID-19. 11 mijë teste për COVID-19 kanë mbërritur sërisht në Laboratorin e Virologjisë në ISHP, financuar nga qeveria shqiptare.

Gjithashtu është përforcuar shërbimin e gjurmimit të kontaktve duke ritrajnuar shërbimin e shëndetit publik edhe mjekun e familjes.

Në Laboratorin e mikrobiologjisë në QSUT po vijon testimi serologjik, deri tani janë kryer 1326 testime prej të cilëve janë testuar personel mjekësor dhe pacientë. Në rezultatet e deritanishme rreth 8% e tyre kanë krijuar antitrupa, pra rezultojnë 8% që kanë IGG positive. Testimi do të shtrihet në të gjitha grupet e rriskut.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik në këtë fazë të lehtësimin të masave;

 

Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 5 175 476 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 338 039
 • Azi:          903 105 raste të konfimuara

26 567 vdekje

 • Afrikë 103 801 raste të konfirmuara

3 183 vdekje

 • Amerikë: 2 365 427 raste të konfirmuara

 139 960 vdekje

 • Oqeania : 8 540 raste të konfirmuara

  129 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 23 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (23 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 903 105
Turqia 154500
Iran 131652
India 125101
Kina 84081
Arabia Saudite 67719
Pakistan 52437
Katar 40481
Singapore 30426
Bangladesh 30205
Emiratet e Bashkuara 27892
Indonesia 20796
Kuvait 19564
Izrael 16690
Japonia 16536
Filipine 13597
Korea e jugut 11165
Afghanistan 9216
Bahrain 8414
Kazakhstan 7919
Malajsia 7137
Oman                           6794
Irak 3964
Uzbekistan 3078
Thailand 3040
Taxhikistan 2350
Kyrgyzstan 1364
Maldives 1274
Liban 1086
Sri_Lanka 1068
Jordania 700
Palestine 608
Nepal 548
Taivan 441
Vietnam 324
Jemen 205
Mianmar 201
Brunei_Darussalam 141
Mongolia 141
Kamboxha 124
Siria 59
Bhutan 24
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 365 427
USA 1601434
Brazil 330890
Peru 111698
Canada 82469
Mexico 62527
Chile 61857
Ekuador 35828
Kolumbia 19131
Republika Domenikane 13989
Argentina 10636
Panama 10267
Bolivia 5579
Honduras 3477
Puerto_Rico 3030
Guatemala 2743
Kuba 1916
El_Salvador 1725
Venezuela 944
Kosta_Rika 911
Paraguai 838
Haiti 812
Uruguai 753
Xhamaika 544
Nikaragua 279
Bermuda 128
Guyana 127
Ishujt Kajman 121
Trinidad dhe Tobago 116
Aruba 101
Bahamas 97
Barbados 90
Sint_Maarten 78
Ishujt Virgin 69
Antigua_and_Barbuda 25
Grenada 22
Belize 18
Saint_Lucia 18
Saint_Vincent_&_Grenadines 18
Curaçao 16
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 6
Anguilla 3
Oqeania 8 540
Australia 7095
Zelanda e re 1154
Polinezia Franceze 60
Guam 165
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 22
Papa new Guinea 8
Afrika 103 801
Afrika e jugut 20125
Egjypt 15786
Algeria 7918
Maroku 7332
Nigeria 7261
Gana 6617
Kameron 4400
Sudan 3378
Guinea 3067
Senegal 2909
Cote_dIvoire 2301
Xhibuti 2270
Republika e Kongos 2025
Gabon 1728
Somalia 1594
Kenia 1161
Guinea_Bissau 1089
Tunizia 1048
Mali 969
Niger 937
Zambia 920
Guinea Ekuadoriale 903
Burkina_Faso 814
Chad 611
Sierra_Leone 606
Republika e Tanzanise 509
Republika e Afrikes qendrore 479
Kongo 469
Madagaskar 448
Etiopia 433
Togo 363
Cape_Verde 362
Sudani jugor 339
Mauritius 332
Ruanda 321
Uganda 264
Sao_Tome_and_Principe 251
Liberia 249
Eswatini 220
Mauritania 173
Mozambique 164
Benin 135
Malawi 82
Komorros 78
Libia 72
Angola 60
Zimbabwe 56
Burundi 42
Eritrea 39
Botswana 30
Gambia 25
Namibia 19
Seychelles 11
Saharaja perendimore 6
Lezoto 1
Total 3 381 569

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 23. 05. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 1 793 907 raste të konfirmuara
  • 168 193 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 23 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (23 maj 2020)
Europa 1 793 907
Russia 326448
United_Kingdom 254195
Spanja 234824
Itali 228658
Gjermani 177850
France 144566
Belgjika 56511
Hollanda 44888
Bjellorusia 34303
Suedia 32809
Zvicra 30624
Portugalia 30200
Irlanda 24506
Polonia 20619
Ukraine 20148
Rumania 17712
Austria 16361
Danimarka 11230
Serbia 11024
Çekia 8813
Norvegjia 8309
Moldavia 6847
Finland 6537
Armenia 5928
Luxembourg 3981
Azerbaijan 3855
Hungaria 3713
Greqia 2873
Bullgaria 2408
Bosnia_dhe_Herzegovina 2372
Kroacia 2243
Macedonia e veriut 1921
Estonia 1807
Islanda 1803
Lithuania 1604
Sllovakia 1503
Sllovenia                  1478
Letonia 1030
Kosova 1004
Shqiperia 989
Qipro 927
Andorra 762
Gjeorgjia 723
San_Marino 661
Malta 600
Isle_of_Man 336
Mali I zi 324
Jersey 306
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 151
Monako 97
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 23 maj 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 23.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 57 752 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 32 735 vdekje
 • 138 840 pacientë të shëruar
 •    572   pacientë në terapi intensive
 • 48 485   qytetarë në izolim

 

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.