28 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (28.05.2020) janë testuar 13993  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 1076 raste të konfirmuara
 • 33 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 823 pacientë të shëruar
 • 220 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 28.05.2020

 

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 8 0
Dibër 1 1 0
Durrës 242 168 6
Elbasan 20 20 0
Fieri 52 47 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 52 0
Shkodër 125 111 2
Tiranë 508 358 20
Vlorë 5 4 1
Total 1076 823 33

 

Situata e COVID 19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit

Tirana vazhdon të jetë vatra kryesore në vend me një numë të lartë të rasteve ditore të konfirmuara pozitive me COVID19. Të gjithë zonat e tjera në Shqipëri rezultojnë për të dytën ditë rradhazi pa raste të reja.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 225 qytetarë si të dyshuar të prekur me COVID19 dhe janë konfirmuar 26 raste pozitive, të gjitha në Tiranë.

Nga hetimi i thelluar epidemiologjik, janë testuar 73 personel shëndetësor, nga të cilët 12 kanë rezultuar pozitivë, në QSUT, të gjithë pa simptoma. Në total janë 20 të prekur në QSUT, personel shëndetësor dhe pacientë, kontakte të rastit të identifikuar tre ditë më parë.

Ndërkohë vijon hetimi i thelluar epidemiologjik edhe për disa raste të reja në Tiranë.

Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 24 pacientë, nga të cilët 3 janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit janë të shëruar 11 qytetarë, duke e çuar në 823 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 15 mijë testime molekulare dhe serologjike, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin është 1076. Prej tyre, mbi 76% janë të shëruar.

Në vendin tonë aktualisht janë 220 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Strategjia e rihapjes graduale  (Faza e dytë)

Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që Komiteti Teknik I Ekspertëve ka miratuar.  Do të vijohet me hapjen e çerdheve dhe kopshteve nga data 1 Qershor, protokolli i të cilave është miratuar dhe është shpërndarë për t’u parapërgatitur për këtë datë. Vlerësojmë që ky protokoll por edhe të gjithë protokollet e sigurisë duhet të zbatohen rreptësisht, pasi janë baza për ruajtjen e shëndetit të popullatës.

UDHËZUES- Masat ndaj COVID-19 që duhet të ndërrmarin institucionet e kopshteve dhe të çerdheve

https://new.shendetesia.gov.al/wp-content/uploads/2020/05/Urdher-Nr.333.pdf

 

Faza e dytë e rihapjes do të vijojë edhe me sezonin turistik, me protokolle sigurie në funksion të mbrojtjes dhe vetëmbrojtjes së qytetarëve, për të kufizuar përhapjen e COVID19.

 

Masat për parandalimin e COVID-19 

 

Në fazën e rihapjes graduale  ISHP po vijon intensivisht testimin për identifikimin e rasteve aktive, ndërkohë që po forocohen kapacitetet për diagnistikimin e COVID-19. 11 mijë teste për COVID-19 kanë mbërritur sërisht në Laboratorin e Virologjisë në ISHP, financuar nga qeveria shqiptare.

Gjithashtu është përforcuar shërbimin e gjurmimit të kontaktve duke ritrajnuar shërbimin e shëndetit publik edhe mjekun e familjes.

Në Laboratorin e mikrobiologjisë në QSUT po vijon testimi serologjik, deri tani janë kryer 1326 testime prej të cilëve janë testuar personel mjekësor dhe pacientë. Në rezultatet e deritanishme rreth 8% e tyre kanë krijuar antitrupa, pra rezultojnë 8% që kanë IGG positive. Testimi do të shtrihet në të gjitha grupet e rriskut.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik në këtë fazë të lehtësimin të masave;

Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total  5 656 615 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 355 355

 • Azi: 1 013 625 raste të konfimuara- 28 498 vdekje
 • Afrikë : 124 612 raste të konfirmuara- 3 691 vdekje
 • Amerikë: 2 630 856 raste të konfirmuara- 152 598 vdekje
 • Oqeania : 8 590 raste të konfirmuara- 132 vdekje
 • Të tjera696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 28 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (28 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 1 013 625
Turqia 158762
India 158333
Iran 141591
Kina 84106
Arabia Saudite 78541
Pakistan 61227
Katar 48947
Bangladesh 38292
Singapore 32876
Emiratet e Bashkuara 31969
Indonesia 23851
Kuvait 23267
Izrael 16793
Japonia 16651
Filipine 15049
Afghanistan 12456
Korea e jugut 11344
Bahrain 9633
Kazakhstan 9576
Oman 8373
Malajsia                        7619
Irak 5135
Uzbekistan 3333
Taxhikistan 3100
Thailand 3054
Kyrgyzstan 1594
Sri_Lanka 1469
Maldives 1457
Liban 1161
Nepal 886
Jordania 720
Palestine 613
Taivan 441
Vietnam 327
Jemen 255
Mianmar 206
Mongolia 161
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 124
Siria 121
Bhutan 28
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 630 856
USA 1699933
Brazil 411821
Peru 135905
Canada 87508
Chile 82289
Mexico 78023
Ekuador 38103
Kolumbia 24104
Republika Domenikane 15723
Argentina 13920
Panama 11728
Bolivia 7768
Honduras 4640
Guatemala 4145
Puerto_Rico 3397
El_Salvador 2109
Kuba 1974
Haiti 1320
Venezuela 1245
Kosta_Rika 984
Paraguai 884
Uruguai 803
Nikaragua 759
Xhamaika 569
Ishujt Kajman 140
Bermuda 139
Guyana 139
Trinidad dhe Tobago 116
Aruba 101
Bahamas 100
Barbados 92
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 69
Antigua_and_Barbuda 25
Grenada 23
Belize 18
Curaçao 18
Saint_Lucia 18
Saint_Vincent_&_Grenadines 18
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Greenland 12
Suriname 12
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 8 590
Australia 7139
Zelanda e re 1154
Polinezia Franceze 60
Guam 171
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 22
Papa new Guinea 8
Afrika 124 612
Afrika e jugut 25937
Egjypt 19666
Algeria 8857
Nigeria 8733
Maroku 7601
Gana 7303
Kameron 5436
Sudan 4146
Guinea 3446
Senegal 3253
Xhibuti 2697
Republika e Kongos 2659
Cote_dIvoire 2556
Gabon 2319
Somalia 1731
Kenia 1471
Guinea_Bissau 1178
Mali 1116
Zambia 1057
Tunizia 1051
Guinea Ekuadoriale 1043
Niger 955
Burkina_Faso 845
Sudani jugor 806
Sierra_Leone 782
Etiopia 731
Chad 715
Republika e Afrikes qendrore 702
Madagaskar 612
Kongo 571
Republika e Tanzanise 509
Sao_Tome_and_Principe 443
Togo 395
Cape_Verde 390
Ruanda 346
Mauritius 334
Mauritania 292
Uganda 281
Eswatini 272
Liberia 266
Mozambique 227
Benin 210
Zimbabwe 132
Malawi 101
Libia 99
Komorros 87
Angola 71
Burundi 42
Eritrea 39
Botswana           35
Gambia 25
Namibia 22
Seychelles 11
Saharaja perendimore 6
Lezoto 2
Total 3 778 379

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 28. 05. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 1 878 236 raste të konfirmuara
  • 170 429 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 28 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (28 maj 2020)
Europa 1 878 236
Russia 370680
United_Kingdom 267240
Spanja 236769
Itali 231139
Gjermani 179717
France 145746
Belgjika 57592
Hollanda 45768
Bjellorusia 38956
Suedia 35088
Portugalia 31292
Zvicra 30678
Irlanda 24803
Polonia 22473
Ukraine 21584
Rumania 18594
Austria 16515
Danimarka 11480
Serbia 11275
Çekia 9086
Norvegjia 8383
Armenia 7774
Moldavia 7537
Finland 6692
Azerbaijan 4568
Luxembourg 4001
Hungaria                 3816
Greqia 2903
Bullgaria 2460
Bosnia_dhe_Herzegovina 2435
Kroacia 2244
Macedonia e veriut 2040
Estonia 1840
Islanda 1805
Lithuania 1647
Sllovakia 1515
Sllovenia                  1471
Shqiperia 1076
Letonia 1057
Kosova 1047
Qipro 939
Andorra 763
Gjeorgjia 735
San_Marino 667
Malta 615
Isle_of_Man 336
Mali I zi 324
Jersey 308
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 157
Monako 98
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 28 maj 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 28.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 47 986 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 33 142 vdekje
 • 150 604 pacientë të shëruar
 •    489   pacientë në terapi intensive
 • 40 118   qytetarë në izolim

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.