22 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar përkoronavirusin COVID-19

 

1. Situata vendin tonë sipas MSHMS

vendin tonë deri sot (22.06.2020) janë testuar 23692 raste dyshuara për COVID-19 cilat kanë rezultuar:

1995raste konfirmuara
44pacientë kanë ndërruar jetë  
1159pacientë shëruar
792numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve konfirmuara me COVID-19,  datë: 22. 06.2020

Qarku

Nr. i rasteve konfirmuara

Nr. i rasteve shëruara

Nr. i rasteve te vdekur

Berat

16

15

0

Dibër

10

10

0

Durrës

399

240

9

Elbasan

32

22

0

Fieri

96

55

4

Gjirokastër

2

0

0

Korça

36

18

0

Kukës

45

36

1

Lezhë

68

55

0

Shkodër

265

127

5

Tiranë

967

576

25

Vlorë

59

6

1

Total

1995

1159

45

 

 

Situata e COVID 19 Shqipëri, 24 orët e fundi

Vijon ketë shtrime reja te qytetarëve kanë nevojë përtrajtim spitalor si pasojë e Covid19. Aktualisht shërbimininfektiv po marrin trajtohen 82 pacientë, 10 prej tyre janë terapi intensive ndërsa 1 është i intubuar.

Gjatë 24 orëve fundit janë kryer 239 testime për dyshuar prekur me Covid19 nga cilat janë konfirmuar 33 rastepozitive, kryesisht raste reja ne proces hetimi si dhe kontakte rasteve konfirmuara herët pozitive.

Shpërndarja gjeografike e identifikuarve pozitivë 24 orët e fundit është si vijon: 23 prekur Tiranë, 8 Shkodër dhenga 1 rast Pogradec dhe Kamëz.

Lajmi i mirë është se 24 orët e fundit janë shëruar 25 qytetarë, duke e çuar 1159 numrin e shëruarve ngafillimi i epidemisë.

vendin tonë janë aktualisht 792 persona aktivë me COVID19, kryesisht Tiranë, Shkodër, Durrës.

N 62 vjeçar nga Tirana ka humbur jetën nga COVID19, megjithë përpjekjet e mjekëve, terapisë medikamentozeintensive, pavarësisht se nuk vuante nga sëmundjebashkëshoqëruese.

Nga fillimi i epidemisë, 45 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19.

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor terren për siguruar zbatimin e protokolleve  

zbatim Urdhërave ministres Shëndetësisë dheMbrojtjes Sociale, për masat e veçanta për parandalimin e përhapjes koronavirusit COVID-19,  Inspektoriati ShtetërorShëndetësor po vijon terren kontrollet e gjithë subjektevepër monitoruar zbatimin e protokolleve sigurisë përfrenimin e përhapjes COVID-19.

Gjatë javës shkoi janë kryer mbi 10 mijë inspektime përmasat ndaj COVID19 dhe janë marrë rreth 60 masa administrative me gjobë dhe pezullim aktiviteti subjektet cilat janë gjetur shkelje. 

Inspektorët shëndetësor po vijojnë punën terren me zero tolerancë ndaj ccdo subjekti  dhe gjatë kësaj periudhe epidemisë prej muajit Marsi, janë inspektuar dhe monitoruarmbi 76 mijë subjekte gjithë vendin dhe janë vendosur mbi300 masa administrative.

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apelqytetarëve respektojnë rregullat:

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet gjithëqytetarëve dhe bizneseve jenë kujdesshëm zbatimin e protokolleve sigurisë. Inspektoriati dhe Task-Forca terrenvijojnë kontrollet intensive subjekte, por nevojitetbashkëpunimi i bizneseve dhe qytetarëve për respektuarrregullat, për kufizuar përhapjen e COVID19.

Gjithashtu është shumë e rëndësishme jo vetëm personat e konfirmuar positive me shenja lehta ose asimptomatikë, poredhe ata qytetarë kanë dyshime se janë prekur ose janë pritje përgjigjes testit, duhet qëndrojnë izoluar shtëpi, pasi janë burim për përhapjen e infeksionit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel gjithë qytetarëve dhe bizneseve: Ju lutemi respektoni rregullat. E vetmja mënyrë për ndaluar përhapjen e infeksionit është duke ruajtur distancën fizike prej 1.5 metër nga njëri tjetri, duke ruajtur higjienën personale dhe duke larë duart vazhdimisht, mbani maskat kudo ku ambienti është i mbyllur, bizneset dheinstitucionet respektojnë protokollet e përcaktuara.

Kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar pozitiv, duhet vetëizolohet dhe se shkelja e rregullave nga kushdo do konsiderohet rrezik për jetën dhe shëndetin e tjerëve.
Ministria e Shëndetësisë po bashkëpunon ngushtësisht me Policinë e Shtetit për mos lejuar asnjë person pozitiv thyejë rregullin duke dalë nga karantina, deri shërimin e plotë.
Qytetarët duhet shmangin grumbullimet masive pasi janëburim infeksioni, evitojnë ceremonitë mortore dhe vizitat tek afërmit për çdo lloj arsye.

Familjarët e pacientëve spitale shmangin sa shumëvizitat, moshuarit kur është e mundur shmangin kontaktet qendrat shëndetësore, por kontaktojnë me mjekun e familjes për barnat me rimbursim.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi UrgjencënKombëtare numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmijuaj është i prekur nga COVID19.

 

 

2. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-është si poshtë:
nivel global, janë raportuar total 8 926 399 raste konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje total janë 468257
Azi:  1 869 815 raste konfimuara

47 809 vdekje

Afrikë306 067 raste konfirmuara

8 111 vdekje

Amerikë: 4 441 579 raste konfirmuara

224 347 vdekje 

Oqeania : 8 984 raste konfirmuara

 131 vdekje

tjera :   696 raste konfirmuara

  7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve konfirmuara deri datën 22qershor 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti

Nr i rasteve konfirmuara (22 qershor 2020)

Kontinenti i Azisë

1 869 815

India

425282

Iran

204952

Turqia

187685

Pakistan

181088

Arabia Saudite

157612

Bangladesh

112306

Katar

87369

Kina

84572

Indonesia

45891

Emiratet e Bashkuara

44925

Singapore

42095

Kuvait

39650

Irak

30868

Filipine

30052

Oman

29471

Afghanistan

28833

Bahrain

21764

Izrael

20778

Japonia

17916

Kazakhstan

17732

Korea e jugut​​

12438

Nepal

9026

Malajsia

8572

Uzbekistan

6358

Taxhikistan

5457

Kyrgyzstan

3356

Thailand

3148

Maldives

2203

Sri_Lanka

1950

Liban

1587

Jordania

1033

Palestine

1022

Jemen

941

Taivan

446

Vietnam

349

Mianmar

290

Mongolia

213

Siria

204

Brunei_Darussalam

141

Kamboxha

129

Bhutan

68

Timor_Leste

24

Laos

19

Raste tjera

696

Rastet e tjera një mjet transportidetar Japoni

696

Amerika

4 441 579

USA

2280912

Brazil

1085038

Peru

254936

Chile

242355

Mexico

180545

Canada

101326

Kolumbia

68652

Ekuador

50640

Argentina

42772

Republika Domenikane

26677

Panama

26030

Bolivia

24388

Guatemala

13145

Honduras

12769

Puerto_Rico

6525

Haiti

5211

El_Salvador

4626

Venezuela

3918

Kuba

2312

Kosta_Rika

2213

Nikaragua

2014

Paraguai

1379

Uruguai

876

Xhamaika

659

Suriname

314

Ishujt Kajman

195

Guyana

184

Bermuda

146

Trinidad dhe Tobago

123

Bahamas

104

Aruba

101

Barbados

97

Sint_Maarten

77

Ishujt Virgin

76

Saint_Vincent_&_Grenadines

29

Antigua_and_Barbuda

26

Curaçao

23

Grenada

23

Belize

22

Saint_Lucia

19

Dominica

18

Saint_Kits dhe Nevis

15

Ishujt Turks_and_Caicos

14

Ishujt Malvinas

13

Greenland

13

Montserrat

11

British_Virgin_Islands

8

Bonaire

7

Anguilla

3

Oqeania

8 984

Australia

7461

Zelanda e re

1163

Polinezia Franceze

60

Guam

222

Kaledonia e re

21

Fixhi

18

Ishujt Mariana

30

Papa new Guinea

8

Afrika

306 067

Afrika e jugut

97302

Egjypt

55233

Nigeria

20244

Gana

14154

Algeria

11771

Kameron

11610

Maroku

9977

Sudan

8580

Cote_dIvoire

7492

Senegal

5888

Republika e Kongos

5826

Guinea

4988

Kenia

4738

Xhibuti

4582

Etiopia

4532

Gabon

4428

Mauritania

2813

Republika e Afrikes qendrore

2808

Somalia

2779

Mali

1961

Sudani jugor

1882

Guinea Ekuadoriale

1664

Madagaskar

1596

Guinea_Bissau

1541

Zambia

1430

Sierra_Leone

1327

Tunizia

1157

Niger

1036

Kongo

1013

Burkina_Faso

903

Cape_Verde

890

Chad

858

Uganda

770

Benin

765

Mozambique

733

Malawi

730

Ruanda

728

Sao_Tome_and_Principe

698

Eswatini

635

Liberia

626

Togo

569

Libia

544

Republika e Tanzanise

509

Zimbabwe

489

Mauritius

337

Komorros

247

Angola

176

Burundi

144

Eritrea

143

Botswana

89

Namibia

55

Gambia

37

Saharaja perendimore

25

Seychelles

11

Lezoto

4

Total

6 627 141

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 22. 06. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike COVID-19 në botë

3. Situata  Europë dhe sipas ECDC është si poshtë:
Europë: 2 299 258 raste konfirmuara
187 852 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve konfirmuara deri datën 22qershor 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti

Nr i rasteve konfirmuara (22 qershor 2020)

Europa

2 299 258

Russia

584680

United_Kingdom

304331

Spanja

246272

Itali

238499

Gjermani

190359

France

160377

Belgjika

60550

Bjellorusia

58505

Suedia

56043

Hollanda

49593

Portugalia

39133

Ukraine

36560

Polonia

31931

Zvicra

31209

Irlanda

25379

Rumania

24045

Armenia

20588

Austria

17285

Moldavia

14200

Serbia

12894

Azerbaijan

12729

Danimarka

12391

Çekia

10498

Norvegjia

8708

Finland

7143

Macedonia e veriut

5106

Luxembourg

4120

Hungaria

4102

Bullgaria

3905

Bosnia_dhe_Herzegovina

3354

Greqia

3266

Kroacia

2317

Shqiperia

1995

Estonia

1981

Islanda

1823

Lithuania

1798

Sllovakia

1587

Sllovenia

1520

Kosova

1486

Letonia

1111

Qipro

986

Gjeorgjia

908

Andorra

855

San_ Marino

713

Malta

665

Mali I zi

362

Isle_of_Man

336

Jersey

318

Guernsey

252

Faroe_Islands

187

Gjibraltar

176

Monako

100

Liechtenstein

83

Vatikani

12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara nëlaborator të COVID – 19 në vendet e   BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 22 qershor 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

4. Situata e COVID-19 në Itali datë 22.06.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

20 637rastet aktualisht të konfirmuara
34 657vdekje
183426pacientë të shëruar
     127   pacientë në terapi intensive
 18 472   qytetarë në izolim

 

 

 

Bazuar Rekomandimet e OBSH-, MSHMS këshillonqytetarët për shtimin e masave higjienës dhe ndjekjen e rregullave mëposhtme:

 

Shmangia e kontaktit ngushtë me njerëzit vuajnë ngainfeksione akute rrugëve frymëmarrjes.
Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
Shmangia e kontaktit pambrojtur me kafshët (qofshin atoshtëpiake apo egra).
Personat me simptoma infeksioneve akute rrugëve frymëmarrjes duhet praktikojnë higjienën respiratore lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
Brenda mjediseve kujdesit shëndetësor, forconi praktikatstandard parandalimit infeksionit dhe kontrollit spitale, veçanërisht shërbimet e urgjencës.