20 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar përkoronavirusin COVID-19

 

1. Situata vendin tonë sipas MSHMS

vendin tonë deri sot (20.06.2020) janë testuar 23126 raste dyshuara për COVID-19 cilat kanë rezultuar:

1891raste konfirmuara
43pacientë kanë ndërruar jetë  
1126pacientë shëruar
722numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve konfirmuara me COVID-19,  datë: 20. 06.2020

Qarku

Nr. i rasteve konfirmuara

Nr. i rasteve shëruara

Nr. i rasteve te vdekur

Berat

16

15

0

Dibër

10

10

0

Durrës

391

239

9

Elbasan

32

22

0

Fieri

90

55

4

Gjirokastër

2

0

0

Korça

31

18

0

Kukës

44

36

1

Lezhë

67

53

0

Shkodër

245

124

5

Tiranë

909

550

23

Vlorë

54

4

1

Total

1891

1126

43

 

 

Situata e COVID 19 Shqipëri, 24 orët e fundi

 

24 orët e fundit një 70 vjeçare nga Durrësi ka ndërruar jetë spitalin infektiv, megjithë mjekimin intensiv dhe përkujdesine mjekëve. 70 vjeçarja e prekur nga COVID19, vuante nga njëformë e rëndë e leukozës. 43 qytetarë nuk e kanë fituar betejënme COVID-19 vendin tonë.

Vijon ketë shtrime reja qytetarëve kanë nevojë përtrajtim spitalor, duke përfshirë dhe moshat e reja 30-40 vjeç. Aktualisht shërbimin infektiv po marrin shërbim 63 pacientë, 7 prej tyre janë terapi intensive ndërsa 2 janë intubuar.

 

Gjatë 24 orëve fundit janë kryer 320 testime për dyshuar prekur me COVID19 nga cilat janë konfirmuar 53 rastepozitive, kryesisht raste reja si dhe kontakte rasteve konfirmuara herët pozitive.

 

Lajmi i mirë është se 24 orët e fundit janë shëruar 12 qytetarë, duke e çuar 1126 numrin e shëruarve nga fillimi i epidemisë.

 

Shpërndarja gjeografike e identifikuarve pozitivë 24 orët e fundit është si vijon: 26 prekur Tiranë, 6 Shkodër, 5 Krujë, 4 Vlorë, nga 3 raste Fier dhe Pogradec, nga 2 raste Kukës dhe Lezhë, nga 1 rast Durrës dhe Përmet.

 

vendin tonë janë aktualisht 722 persona aktivë me COVID19, kryesisht Tiranë, Shkodër, Durrës.

 

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor terren për siguruar zbatimin e protokolleve  

zbatim Urdhërave ministres Shëndetësisë dheMbrojtjes Sociale, për masat e veçanta për parandalimin e përhapjes koronavirusit COVID-19,  Inspektoriati ShtetërorShëndetësor po vijon terren kontrollet e gjithë subjektevepër monitoruar zbatimin e protokolleve sigurisë përfrenimin e përhapjes COVID-19.

24 orët e fundit janë realizuar 1755 inspektime dhemonitorime gjitha qarqet e vendit. Janë marrë 3 masa administrative, 2 masa me gjobë dhe një vendim për pezullimaktiviteti, subjektet cilat janë gjetur shkelje, duke mosmarrë masat dhe moszbatuar protokollet e sigurisë për mbrojtjenndaj COVID19 miratuara nga Ministria e Shëndetësisë dheMbrojtjes Sociale.

Inspektorët shëndetësor po vijojnë punën terren me zero tolerancë ndaj ccdo subjekti  dhe gjatë kësaj periudhe epidemisë prej muajit Marsi, janë inspektuar dhe monitoruarmbi 76 mijë subjekte gjithë vendin dhe janë vendosur mbi300 masa administrative.

 

 

Forcohen kapacitetet spitalore

 

kuadër marrëveshjes me BE për ndihma me pajisjemjekësore për përballimin e pandemisë shkaktuar ngaCOVID-19, kanë mbërritur 100 shtretër reanimacioni, po ashtuedhe pajisje tjera do ndihmojnë sistemin shëndetësor, përfshirë këtu edhe 30 elektrokardiograma.  

Para disa ditësh mbërritën Shqipëri 5 autoambulanca fuqizojnë flotën e urgjencës kombëtare, 15 respiratorë transporti, si dhe një seri aparaturash jetëshpëtuese forcojnë kapacitetete reanimacioneve ne spitalet tona, pjesë e ndihmës prej 4 milioneuro Bashkimit Europian për Shqipërinë për përballimin e COVID19.

 

Gjithashtu pak ditë parë 30 respiratorë rinj ju shtuankapaciteteve spitalet publike, falë mbështetjes nga qeveritë e Zvicrës dhe Norvegjisë si dhe nga PNUD, zyra e Organizatës Kombeve Bashkuara Shqipëri, një mbështetje përfuqizimin e shërbimit terapisë intensive vendin tonë.

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apelqytetarëve respektojnë rregullat:

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet gjithëqytetarëve dhe bizneseve jenë kujdesshëm zbatimin e protokolleve sigurisë. Inspektoriati dhe Task-Forca terrenvijojnë kontrollet intensive subjekte, por nevojitetbashkëpunimi i bizneseve dhe qytetarëve për respektuarrregullat, për kufizuar përhapjen e COVID19.

Gjithashtu është shumë e rëndësishme jo vetëm personat e konfirmuar positive me shenja lehta ose asimptomatikë, poredhe ata qytetarë kanë dyshime se janë prekur ose janë pritje përgjigjes testit, duhet qëndrojnë izoluar shtëpi, pasi janë burim për përhapjen e infeksionit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel gjithë qytetarëve dhe bizneseve: Ju lutemi respektoni rregullat. E vetmja mënyrë për ndaluar përhapjen e infeksionit është duke ruajtur distancën fizike prej 1.5 metër nga njëri tjetri, duke ruajtur higjienën personale dhe duke larë duart vazhdimisht, mbani maskat kudo ku ambienti është i mbyllur, bizneset dheinstitucionet respektojnë protokollet e përcaktuara.

Kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar pozitiv, duhet vetëizolohet dhe se shkelja e rregullave nga kushdo do konsiderohet rrezik për jetën dhe shëndetin e tjerëve.
Ministria e Shëndetësisë po bashkëpunon ngushtësisht me Policinë e Shtetit për mos lejuar asnjë person pozitiv thyejë rregullin duke dalë nga karantina, deri shërimin e plotë.
Qytetarët duhet shmangin grumbullimet masive pasi janëburim infeksioni, evitojnë ceremonitë mortore dhe vizitat tek afërmit për çdo lloj arsye.

Familjarët e pacientëve spitale shmangin sa shumëvizitat, moshuarit kur është e mundur shmangin kontaktet qendrat shëndetësore, por kontaktojnë me mjekun e familjes për barnat me rimbursim.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi UrgjencënKombëtare numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmijuaj është i prekur nga COVID19.

 

 

2. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipasECDC- është si poshtë:
nivel global, janë raportuar total 8 634 575 raste konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje total janë460 081
Azi:  1 788 752 raste konfimuara

45 952 vdekje

Afrikë285 648 raste konfirmuara

7 688 vdekje

Amerikë: 4 282 308 raste konfirmuara

219 172 vdekje 

Oqeania : 8 905 raste konfirmuara

 131 vdekje

tjera :   696 raste konfirmuara

  7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve konfirmuara deri datën 20qershor 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti

Nr i rasteve konfirmuara (20 qershor 2020)

Kontinenti i Azisë

1 788 752

India

395048

Iran

200262

Turqia

185245

Pakistan

171666

Arabia Saudite

150292

Bangladesh

105535

Katar

85462

Kina

84524

Emiratet e Bashkuara

44145

Indonesia

43803

Singapore

41615

Kuvait

38678

Filipine

28459

Afghanistan

27878

Oman

27670

Irak

25717

Bahrain

20916

Izrael

20339

Japonia

17799

Kazakhstan

16779

Korea e jugut​​

12373

Malajsia

8535

Nepal

8274

Uzbekistan

6025

Taxhikistan

5338

Thailand

3146

Kyrgyzstan

2981

Maldives

2150

Sri_Lanka

1950

Liban

1510

Jordania

1008

Jemen

919

Palestine

858

Taivan

446

Vietnam

349

Mianmar

286

Mongolia

204

Siria

187

Brunei_Darussalam

141

Kamboxha

129

Bhutan

68

Timor_Leste

24

Laos

19

Raste tjera

696

Rastet e tjera një mjet transportidetar Japoni

696

Amerika

4 282 308

USA

2220961

Brazil

1032913

Peru

247925

Chile

231393

Mexico

170485

Canada

100618

Kolumbia

63276

Ekuador

49731

Argentina

39557

Republika Domenikane

25068

Panama

24274

Bolivia

22476

Guatemala

12509

Honduras

11258

Puerto_Rico

6111

Haiti

4980

El_Salvador

4329

Venezuela

3591

Kuba

2305

Kosta_Rika

2058

Nikaragua

2014

Paraguai

1336

Uruguai

853

Xhamaika

652

Suriname

293

Ishujt Kajman

195

Guyana

183

Bermuda

146

Trinidad dhe Tobago

123

Bahamas

104

Aruba

101

Barbados

97

Sint_Maarten

77

Ishujt Virgin

74

Saint_Vincent_&_Grenadines

29

Antigua_and_Barbuda

26

Curaçao

23

Grenada

23

Belize

22

Saint_Lucia

19

Dominica

18

Saint_Kits dhe Nevis

15

Ishujt Malvinas

13

Greenland

13

Ishujt Turks_and_Caicos

12

Montserrat

11

British_Virgin_Islands

8

Bonaire

7

Anguilla

3

Oqeania

8 905

Australia

7409

Zelanda e re

1159

Polinezia Franceze

60

Guam

200

Kaledonia e re

21

Fixhi

18

Ishujt Mariana

30

Papa new Guinea

8

Afrika

285 648

Afrika e jugut

87715

Egjypt

52211

Nigeria

19147

Gana

13203

Algeria

11504

Kameron

11281

Maroku

9613

Sudan

8316

Cote_dIvoire

6444

Senegal

5639

Republika e Kongos

5476

Guinea

4904

Xhibuti

4565

Gabon

4428

Kenia

4374

Etiopia

4070

Somalia

2719

Republika e Afrikes qendrore

2605

Mauritania

2223

Mali

1923

Sudani jugor

1813

Guinea Ekuadoriale

1664

Guinea_Bissau

1512

Madagaskar

1443

Zambia

1430

Sierra_Leone

1298

Tunizia

1146

Niger

1020

Burkina_Faso

900

Kongo

883

Chad

858

Cape_Verde

848

Uganda

755

Sao_Tome_and_Principe

693

Mozambique

668

Ruanda

661

Benin

650

Eswatini

623

Malawi

620

Liberia

581

Togo

555

Libia

510

Republika e Tanzanise

509

Zimbabwe

479

Mauritius

337

Komorros

210

Angola

166

Eritrea

142

Burundi

104

Botswana

89

Namibia

45

Gambia

36

Saharaja perendimore

25

Seychelles

11

Lezoto

4

Total

6 366 309

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 20. 06. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike COVID-19 në botë

 

3. Situata  Europë dhe sipas ECDC është si poshtë:
Europë: 2 268 266 raste konfirmuara
187 231 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve konfirmuara deri datën 20qershor 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti

Nr i rasteve konfirmuara (20 qershor 2020)

Europa

2 268 266

Russia

569063

United_Kingdom

301815

Spanja

245575

Itali

238011

Gjermani

189135

France

159452

Belgjika

60476

Bjellorusia

57333

Suedia

56043

Hollanda

49426

Portugalia

38464

Ukraine

34984

Polonia

31316

Zvicra

31217

Irlanda

25368

Rumania

23400

Armenia

19157

Austria

17185

Moldavia

13556

Serbia

12709

Danimarka

12391

Azerbaijan

11329

Çekia

10460

Norvegjia

8692

Finland

7133

Macedonia e veriut

4820

Luxembourg

4099

Hungaria

4086

Bullgaria

3755

Bosnia_dhe_Herzegovina

3273

Greqia

3237

Kroacia

2280

Estonia

1979

Shqiperia

1891

Islanda

1819

Lithuania

1792

Sllovakia

1576

Sllovenia

1513

Kosova

1486

Letonia

1110

Qipro

985

Gjeorgjia

896

Andorra

855

San_ Marino

696

Malta

663

Mali I zi

355

Isle_of_Man

336

Jersey

318

Guernsey

252

Faroe_Islands

187

Gjibraltar

176

Monako

99

Liechtenstein

83

Vatikani

12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara nëlaborator të COVID19 në vendet e   BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 20 qershor 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

4. Situata e COVID-19 në Itali datë 20.06.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

21 212rastet aktualisht të konfirmuara
34 610vdekje
182 453pacientë të shëruar
     152   pacientë në terapi intensive
 18 586   qytetarë në izolim

 

Bazuar Rekomandimet e OBSH-, MSHMS këshillonqytetarët r shtimin e masave higjienës dhe ndjekjen e rregullave mëposhtme:

 

Shmangia e kontaktit ngushtë me njerëzit vuajnë ngainfeksione akute rrugëve frymëmarrjes.
Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
Shmangia e kontaktit pambrojtur me kafshët (qofshin atoshtëpiake apo egra).
Personat me simptoma infeksioneve akute rrugëve frymëmarrjes duhet praktikojnë higjienën respiratore lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami /letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
Brenda mjediseve kujdesit shëndetësor, forconi praktikatstandard parandalimit infeksionit dhe kontrollit spitale, veçanërisht shërbimet e urgjencës.