17 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (17.05.2020) janë testuar 12554  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 946 raste të konfirmuara
 • 31 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 715 pacientë të shëruar
 • 200 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19 sipas qarqeve,  datë: 17.05.2020

 

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 4 0
Dibër 1 1 0
Durrës 213 131 6
Elbasan 20 18 0
Fieri 50 43 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 50 0
Shkodër 121 104 2
Tiranë 406 306 18
Vlorë 5 4 1
Total 946 715 31

 

 

Të dhënat e fundit të situatës së COVID 19 në Shqipëri

Janë testuar 260 qytetarë si të dyshuar si të prekur me Covid19 dhe kanë rezultuar pozitivë 13 qytetarë, të gjithë në Qarkun Durrës.

Rastet e reja janë kontakte të personave që tashmë rezultojnë pozitivë në vatrën e re të Durrësit, ndërkohë që po vazhdon hetimi epidemiologjik aktiv në terren.

Qytetarët duhet të vazhdojnë të kenë kujdes, për të respektuar masat e vendosura, në mënyrë që të minimizojmë sa më shumë përhapjen e virusit tek kontaktet familjare apo më gjerë. 

Deri më sot janë kryer mbi 12,500 testime dhe janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 946 qytetarë. Prej tyre, rreth 76% janë të shëruar.

Aktualisht janë 200 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër, Kamëz, Berat.

Gjendja në spitale paraqitet e qëndrueshme prej ditësh me 17 pacientë të shtruar dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.

Plani i masave lehtësuese nga data 18 Maj

Hiqet krejtësisisht kufizimi i lëvizjes në zonat e gjelbërta. Fieri shtohet në zonat e gjelbërta

Fasha orare e lëvizjes në zonat e kuqe zgjatet deri në orën 21:00

Hiqen të gjitha autorizimet për lëvizjen e këmbësorëve dhe automjeteve gjatë javës.

Rikthehen ndërhyrjet e planifikuara në sistemin shëndetësor

Nis zhvillimi i procesit mësimor për maturantët

Hapen muzetë, bibliotekat, arkivat, etj.

Lejohen stërvitjet e sportistëve në ambiente të hapura

Hapen bare/ restorante vetëm në ambiente të hapura.

 

Theksojmë se është shumë i rëndësishëm zbatimi protokolleve të sigurisë ruajta e distancimit fizik dhe kushteve të higjenës në këto aktivitete, ku ashtu siç po realizohet në vijimësi, task forca do të vijojë kontrollin për zbatimi e protokolleve të sigurisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik:

 

Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

 

 

Masat për parandalimin e COVID-19 

 

 

Eshtë testuar kampioni i parë i stafit mjekësor dhe i pacientëve nëpërmjet testimit serologjik në Laboratorin e QSUT. Në total janë testuar 530 individë prej të cilëve janë testuar personel mjekësor dhe pacientë. Theksi në pjesën e parë të studimit i është vënë vlerësimit të kitit për faktin se janë teste të reja dhe sipas rekomandimeve të OBSH dhe ECDC testet duhet të validohen, janë testuar edhe pacientë të konfirmuar me tampon dhe rezultatet kanë dalë të përafërta, ku pozitiviteti i përgjithshëm është 11-13%.

ISHP vijon testimi për ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit, këtë muaj është trefishuar numri i testimeve. Në vendin tonë kemi aktualisht një indikator të pozitivitetit që është nën 5%, një indikacion që është shumë i mirë lidhur me kontrollin e virusit. Gjithashtu është përforcuar shërbimin e gjurmimit të kontaktve duke ritrajnuar shërbimin e shëndetit publik edhe mjekun e familjes.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie, pra pjesa më e madhe e rasteve aktive po ndiqen nga mjeku i familjes ose janë asimptomatikë.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total  4 597 894 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 311 588

 • Azi:          771 288 raste të konfimuara

24 245 vdekje

 • Afrikë 81 435 raste të konfirmuara

2 699 vdekje

 • Amerikë: 2 049 566 raste të konfirmuara

 123 091 vdekje

 • Oqeania : 8 464 raste të konfirmuara

  126 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 771 288
Turqia 148067
Iran 118392
India 90927
Kina 84044
Arabia Saudite 52016
Pakistan 40151
Katar 30972
Singapore 27356
Emiratet e Bashkuara 22627
Bangladesh 20995
Indonesia 17025
Izrael 16608
Japonia 16285
Kuvait 13802
Filipine 12305
Korea e jugut 11050
Malajsia 6872
Bahrain 6747
Afghanistan 6402
Kazakhstan 6157
Oman                           5029
Irak 3260
Thailand 3028
Uzbekistan 2741
Taxhikistan 1322
Kyrgyzstan 1138
Maldives 1078
Sri_Lanka 960
Liban 902
Jordania 607
Palestine 554
Taivan 440
Vietnam 318
Nepal 291
Mianmar 182
Brunei_Darussalam 141
Mongolia 136
Jemen 124
Kamboxha 122
Siria 51
Timor_Leste 24
Bhutan 21
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 049 566
USA 1467884
Brazil 233142
Peru 88541
Canada 75853
Mexico 47144
Chile 41428
Ekuador 32763
Kolumbia 14939
Republika Domenikane 11893
Panama 9449
Argentina 7792
Bolivia 3826
Puerto_Rico 2589
Honduras 2565
Kuba 1862
Guatemala 1763
El_Salvador 1265
Kosta_Rika 853
Paraguai 778
Uruguai 733
Xhamaika 517
Venezuela 504
Haiti 358
Bermuda 123
Guyana 117
Trinidad dhe Tobago 116
Aruba 101
Bahamas 96
Ishujt Kajman 94
Barbados 86
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 69
Antigua_and_Barbuda 25
Nikaragua 25
Grenada 22
Belize 18
Saint_Lucia 18
Saint_Vincent_&_Grenadines 17
Curaçao 16
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 10
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 6
Anguilla 3
Oqeania 8 464
Australia 7036
Zelanda e re 1149
Polinezia Franceze 60
Guam 154
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 21
Papa new Guinea 8
Afrika 81435
Afrika e jugut 14355
Egjypt 11719
Algeria 6821
Maroku 6741
Gana 5735
Nigeria 5621
Kameron 3292
Guinea 2658
Senegal 2429
Cote_dIvoire 2061
Sudan 1964
Republika e Kongos 1454
Somalia 1357
Xhibuti 1331
Gabon 1320
Tunizia 1035
Guinea_Bissau 913
Niger 889
Mali 835
Kenia 830
Burkina_Faso 782
Zambia 679
Guinea Ekuadoriale 594
Republika e Tanzanise 509
Chad 474
Sierra_Leone 462
Kongo 412
Benin 339
Mauritius 332
Cape_Verde 328
Republika e Afrikes qendrore 327
Etiopia 306
Togo 298
Ruanda 289
Madagaskar 283
Sudani jugor 236
Sao_Tome_and_Principe 235
Uganda 227
Liberia 223
Eswatini 202
Mozambique 129
Libia 65
Malawi 65
Angola 48
Zimbabwe 44
Eritrea 39
Mauritania 29
Burundi 27
Botswana 24
Gambia 23
Namibia 16
Komorros 11
Seychelles 11
Saharaja perendimore 6
Lezoto 1
Total 2 911 449

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 17. 05. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 1 686 445 raste të konfirmuara
  • 161 420 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17 maj 2020)
Europa 1 686 445
Russia 272043
United_Kingdom 240161
Spanja 230698
Itali 224760
Gjermani 174355
France 142291
Belgjika 54989
Hollanda 43870
Zvicra 30489
Suedia 29677
Portugalia 28810
Bjellorusia 28681
Irlanda 24048
Polonia 18257
Ukraine 17858
Rumania 16704
Austria 16140
Danimarka 10858
Serbia 10496
Çekia 8455
Norvegjia 8197
Finland 6286
Moldavia 5934
Armenia 4283
Luxembourg 3930
Hungaria 3509
Azerbaijan 3138
Greqia 2819
Bosnia_dhe_Herzegovina 2267
Kroacia 2224
Bullgaria 2211
Islanda 1802
Estonia 1770
Macedonia e veriut 1762
Lithuania 1534
Sllovakia 1493
Sllovenia                  1465
Letonia 997
Kosova 944
Shqiperia 946
Qipro 914
Andorra 761
Gjeorgjia 695
San_Marino 653
Malta 546
Isle_of_Man 335
Mali I zi 324
Jersey 302
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 147
Monako 96
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 17 maj 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 17.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 68 351 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 31 908 vdekje
 • 125 176 pacientë të shëruar
 •     762  pacientë në terapi intensive
 • 57 278  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 27430
Emilia Romanja 5656
Piemonte 10239
Veneto 4041
Toskana                   2802
Liguria 2456
Marche 2565
Lazio 3910
Campania 1696
Trento 301
Puglia 2017
Fruli 654
Siçili 1555
Abruzzo 1422
Bolzano 314
Umbria 78
Sardenja 405
Kalabria 422
Valle d’Aosta 68
Bazilikata 104
Molise 216

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (17.05.2020) janë testuar 12554  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 946 raste të konfirmuara
 • 31 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 715 pacientë të shëruar
 • 200 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19 sipas qarqeve,  datë: 17.05.2020

 

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 4 0
Dibër 1 1 0
Durrës 213 131 6
Elbasan 20 18 0
Fieri 50 43 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 50 0
Shkodër 121 104 2
Tiranë 406 306 18
Vlorë 5 4 1
Total 946 715 31

 

 

Të dhënat e fundit të situatës së COVID 19 në Shqipëri

Janë testuar 260 qytetarë si të dyshuar si të prekur me Covid19 dhe kanë rezultuar pozitivë 13 qytetarë, të gjithë në Qarkun Durrës.

Rastet e reja janë kontakte të personave që tashmë rezultojnë pozitivë në vatrën e re të Durrësit, ndërkohë që po vazhdon hetimi epidemiologjik aktiv në terren.

Qytetarët duhet të vazhdojnë të kenë kujdes, për të respektuar masat e vendosura, në mënyrë që të minimizojmë sa më shumë përhapjen e virusit tek kontaktet familjare apo më gjerë. 

Deri më sot janë kryer mbi 12,500 testime dhe janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 946 qytetarë. Prej tyre, rreth 76% janë të shëruar.

Aktualisht janë 200 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër, Kamëz, Berat.

Gjendja në spitale paraqitet e qëndrueshme prej ditësh me 17 pacientë të shtruar dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.

Plani i masave lehtësuese nga data 18 Maj

Hiqet krejtësisisht kufizimi i lëvizjes në zonat e gjelbërta. Fieri shtohet në zonat e gjelbërta

Fasha orare e lëvizjes në zonat e kuqe zgjatet deri në orën 21:00

Hiqen të gjitha autorizimet për lëvizjen e këmbësorëve dhe automjeteve gjatë javës.

Rikthehen ndërhyrjet e planifikuara në sistemin shëndetësor

Nis zhvillimi i procesit mësimor për maturantët

Hapen muzetë, bibliotekat, arkivat, etj.

Lejohen stërvitjet e sportistëve në ambiente të hapura

Hapen bare/ restorante vetëm në ambiente të hapura.

 

Theksojmë se është shumë i rëndësishëm zbatimi protokolleve të sigurisë ruajta e distancimit fizik dhe kushteve të higjenës në këto aktivitete, ku ashtu siç po realizohet në vijimësi, task forca do të vijojë kontrollin për zbatimi e protokolleve të sigurisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik:

 

Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

 

 

Masat për parandalimin e COVID-19 

 

 

Eshtë testuar kampioni i parë i stafit mjekësor dhe i pacientëve nëpërmjet testimit serologjik në Laboratorin e QSUT. Në total janë testuar 530 individë prej të cilëve janë testuar personel mjekësor dhe pacientë. Theksi në pjesën e parë të studimit i është vënë vlerësimit të kitit për faktin se janë teste të reja dhe sipas rekomandimeve të OBSH dhe ECDC testet duhet të validohen, janë testuar edhe pacientë të konfirmuar me tampon dhe rezultatet kanë dalë të përafërta, ku pozitiviteti i përgjithshëm është 11-13%.

ISHP vijon testimi për ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit, këtë muaj është trefishuar numri i testimeve. Në vendin tonë kemi aktualisht një indikator të pozitivitetit që është nën 5%, një indikacion që është shumë i mirë lidhur me kontrollin e virusit. Gjithashtu është përforcuar shërbimin e gjurmimit të kontaktve duke ritrajnuar shërbimin e shëndetit publik edhe mjekun e familjes.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie, pra pjesa më e madhe e rasteve aktive po ndiqen nga mjeku i familjes ose janë asimptomatikë.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total  4 597 894 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 311 588

 • Azi:          771 288 raste të konfimuara

24 245 vdekje

 • Afrikë 81 435 raste të konfirmuara

2 699 vdekje

 • Amerikë: 2 049 566 raste të konfirmuara

 123 091 vdekje

 • Oqeania : 8 464 raste të konfirmuara

  126 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 771 288
Turqia 148067
Iran 118392
India 90927
Kina 84044
Arabia Saudite 52016
Pakistan 40151
Katar 30972
Singapore 27356
Emiratet e Bashkuara 22627
Bangladesh 20995
Indonesia 17025
Izrael 16608
Japonia 16285
Kuvait 13802
Filipine 12305
Korea e jugut 11050
Malajsia 6872
Bahrain 6747
Afghanistan 6402
Kazakhstan 6157
Oman                           5029
Irak 3260
Thailand 3028
Uzbekistan 2741
Taxhikistan 1322
Kyrgyzstan 1138
Maldives 1078
Sri_Lanka 960
Liban 902
Jordania 607
Palestine 554
Taivan 440
Vietnam 318
Nepal 291
Mianmar 182
Brunei_Darussalam 141
Mongolia 136
Jemen 124
Kamboxha 122
Siria 51
Timor_Leste 24
Bhutan 21
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 049 566
USA 1467884
Brazil 233142
Peru 88541
Canada 75853
Mexico 47144
Chile 41428
Ekuador 32763
Kolumbia 14939
Republika Domenikane 11893
Panama 9449
Argentina 7792
Bolivia 3826
Puerto_Rico 2589
Honduras 2565
Kuba 1862
Guatemala 1763
El_Salvador 1265
Kosta_Rika 853
Paraguai 778
Uruguai 733
Xhamaika 517
Venezuela 504
Haiti 358
Bermuda 123
Guyana 117
Trinidad dhe Tobago 116
Aruba 101
Bahamas 96
Ishujt Kajman 94
Barbados 86
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 69
Antigua_and_Barbuda 25
Nikaragua 25
Grenada 22
Belize 18
Saint_Lucia 18
Saint_Vincent_&_Grenadines 17
Curaçao 16
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 10
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 6
Anguilla 3
Oqeania 8 464
Australia 7036
Zelanda e re 1149
Polinezia Franceze 60
Guam 154
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 21
Papa new Guinea 8
Afrika 81435
Afrika e jugut 14355
Egjypt 11719
Algeria 6821
Maroku 6741
Gana 5735
Nigeria 5621
Kameron 3292
Guinea 2658
Senegal 2429
Cote_dIvoire 2061
Sudan 1964
Republika e Kongos 1454
Somalia 1357
Xhibuti 1331
Gabon 1320
Tunizia 1035
Guinea_Bissau 913
Niger 889
Mali 835
Kenia 830
Burkina_Faso 782
Zambia 679
Guinea Ekuadoriale 594
Republika e Tanzanise 509
Chad 474
Sierra_Leone 462
Kongo 412
Benin 339
Mauritius 332
Cape_Verde 328
Republika e Afrikes qendrore 327
Etiopia 306
Togo 298
Ruanda 289
Madagaskar 283
Sudani jugor 236
Sao_Tome_and_Principe 235
Uganda 227
Liberia 223
Eswatini 202
Mozambique 129
Libia 65
Malawi 65
Angola 48
Zimbabwe 44
Eritrea 39
Mauritania 29
Burundi 27
Botswana 24
Gambia 23
Namibia 16
Komorros 11
Seychelles 11
Saharaja perendimore 6
Lezoto 1
Total 2 911 449

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 17. 05. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 1 686 445 raste të konfirmuara
  • 161 420 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17 maj 2020)
Europa 1 686 445
Russia 272043
United_Kingdom 240161
Spanja 230698
Itali 224760
Gjermani 174355
France 142291
Belgjika 54989
Hollanda 43870
Zvicra 30489
Suedia 29677
Portugalia 28810
Bjellorusia 28681
Irlanda 24048
Polonia 18257
Ukraine 17858
Rumania 16704
Austria 16140
Danimarka 10858
Serbia 10496
Çekia 8455
Norvegjia 8197
Finland 6286
Moldavia 5934
Armenia 4283
Luxembourg 3930
Hungaria 3509
Azerbaijan 3138
Greqia 2819
Bosnia_dhe_Herzegovina 2267
Kroacia 2224
Bullgaria 2211
Islanda 1802
Estonia 1770
Macedonia e veriut 1762
Lithuania 1534
Sllovakia 1493
Sllovenia                  1465
Letonia 997
Kosova 944
Shqiperia 946
Qipro 914
Andorra 761
Gjeorgjia 695
San_Marino 653
Malta 546
Isle_of_Man 335
Mali I zi 324
Jersey 302
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 147
Monako 96
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 17 maj 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 17.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 68 351 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 31 908 vdekje
 • 125 176 pacientë të shëruar
 •     762  pacientë në terapi intensive
 • 57 278  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 27430
Emilia Romanja 5656
Piemonte 10239
Veneto 4041
Toskana                   2802
Liguria 2456
Marche 2565
Lazio 3910
Campania 1696
Trento 301
Puglia 2017
Fruli 654
Siçili 1555
Abruzzo 1422
Bolzano 314
Umbria 78
Sardenja 405
Kalabria 422
Valle d’Aosta 68
Bazilikata 104
Molise 216

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.