14 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (14.04.2020) janë testuar 4306 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 475 raste të konfirmuara
 • 24 pacientë kanë ndëruar jetë  
 • 248 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 14.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 227 13
Fieri 32 1
Durrësi 42 3
Korça 17  
Vlora 5 1
Elbasani 15  
Lushnja 6 1
Kavaja 8 2
Shkodër 71 1
Lezhë 14  
Kruja 6  
Puka 5  
Tropojë 4  
Has 13 1
Rrogozhina 4  
Berat 2  
Mirdita 3  
Kukës 1  
TOTAL 475 24

 

 

 

Në 24 orët që lamë pas, ju bëjmë me dije se ka vijuar puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive.

Dje janë testuar 236 persona të dyshuar nga të cilët 45 janë personel shëndetësor, kryesisht në spitalin e Shkodrës. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 8 raste pozitive me COVID-19, prej të cilëve 6 raste në Tiranë, 1 personel shëndetësor në Shkodër dhe 1 personel shëndetësor në Kukës. 

Deri tani në total janë testuar 4306 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 475 raste.

Prirja e pozitivitetit të mostrave të testuara tregon nje qendrueshmëri të rasteve të konfirmuara, kryesisht gjatë dy javëve të fundit.

24 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID-19, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 16 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 248.

Në Shërbimin Infektiv aktualisht janë 37 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 1 prej tyre janë të intubuar. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 4 prej tyre janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 46 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 shtrihet për herë të parë në Kukës dhe zgjerohet në Tiranë dhe Shkodër. Instituti i Shëndeitit Publik dhe epidemiologët vijojnë punën në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive.

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

 

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur p[ak ditë më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19  kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe  UNDP.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë-Durrës. E vendosur në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

 

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

 Laboratori i Virologjisë në ISHP është furnizuar sërisht me mjete për realizimin e diagnozës së COVID-19. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19. Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim.

 

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

 

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 1 873 265 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 118 854
 • Azi: 307 569 raste të konfimuara- 11 269 vdekje
 • Afrikë : 15 292 raste të konfirmuara- 835 vdekje
 • Amerikë: 676 116 raste të konfirmuara- 27 414 vdekje
 • Oqeania : 7 674 raste të konfirmuara- 77 vdekje
 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara-  7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 14 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (14 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 307 569
Kina 83303
Iran 73303
Turqia 61049
Izrael 11586
Korea e jugut 10564
India 10363
Japonia 7645
Pakistan 5716
Arabia Saudite 4934
Filipine 4932
Malajsia 4817
Indonesia 4557
Emiratet e Bashkuara 4521
Katar 3231
Singapore 2918
Thailand 2613
Irak 1378
Bahrain 1361
Kuvait 1300
Kazakhstan 1179
Uzbekistan 998
Oman 813
Bangladesh 803
Afghanistan 665
Liban 632
Kyrgyzstan 430
Taivan 393
Jordania 391
Palestine 268
Vietnam 265
Sri_Lanka 218
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 62
Syria 25
Maldives 20
Laos 19
Mongolia 16
Nepal 14
Bhutan 5
Timor_Leste 4
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 676 116
USA 582594
Canada 25663
Brazil 23430
Ekuador 7529
Chile 7525
Peru 7519
Mexico 5014
Panama 3472
Republika Domenikane 3167
Kolumbia 2852
Argentina 2272
Puerto_Rico 903
Kuba 726
Kosta_Rika 612
Uruguai 521
Honduras 407
Bolivia 354
Venezuela 189
Guatemala 167
Paraguai 159
El_Salvador 149
Trinidad dhe Tobago 113
Aruba 92
Jamaika 73
Barbados 72
Bermuda 57
Ishujt Kajman 53
Sint_Maarten 52
Ishujt Virgin 51
Bahamas 49
Guyana 47
Haiti 40
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Nikaragua 12
Saint_Kits dhe Nevis 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 10
Ishujt Turks_and_Caicos 10
Ishujt Malvinas 5
Bonaire 4
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Oqeania 7674
Australia 6366
Zelanda e re 1072
Polinezia Franceze 55
Guam 134
Kaledonia e re 18
Fixhi 16
Ishujt Mariana 11
Papa new Guinea 2
Afrika 15 292
Afrika e jugut 2272
Egjypt 2190
Algeria 1983
Maroku 1763
Kameron 820
Tunizia 726
Cote_dIvoire 626
Gana 566
Niger 548
Burkina_Faso 515
Nigeria 343
Mauritius 324
Guinea 319
Xhibouti 298
Senegal 291
Republika e Kongos 235
Kenia 208
Ruanda 127
Mali 123
Madagaskar 106
Togo 77
Etiopia 74
Kongo 70
Liberia 59
Gabon 57
Uganda 54
Republika e Tanzanise 46
Zambia 45
Guinea_Bissau 39
Benin 35
Eritrea 34
Sudan 29
Mozambique 27
Libia 26
Somalia 25
Chad 23
Guinea Ekuadoriale 21
Angola 19
Zimbabwe 17
Malawi 16
Namibia 16
Eswatini 15
Botswana 13
Republika e Afrikes qendrore 11
Sierra_Leone 11
Cape_Verde 10
Seychelles 10
Gambia 9
Mauritania 7
Burundi 5
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 007 347

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 14. 04. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 841 378 raste të konfirmuara
  • 76 094 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 14 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (14 prill 2020)
Europa 841 378
Spanja 169496
Itali 159516
Gjermani 125098
France 98076
United_Kingdom 88621
Belgjika 30589
Hollanda 26551
Zvicra 25499
Russia 18328
Portugalia 16934
Austria 14043
Suedia 10948
Irlanda 10647
Polonia 6934
Rumania 6633
Norvegjia 6488
Denimarka 6318
Çekia 6059
Serbia 3630
Luxembourg 3292
Ukraine 3102
Finland 3064
Bjellorusia 2919
Greqia 2145
Moldavia 1712
Islanda 1711
Kroacia 1650
Hungaria 1512
Estonia 1332
Sllovenia 1212
Azerbaijan 1148
Lithuania 1070
Armenia 1039
Bosnia_dhe_Herzegovina 1028
Macedonia e veriut 854
Sllovakia 769
Bullgaria 685
Qipro 662
Letonia 655
Andorra 646
Shqiperia 467
Malta 384
Kosova 377
San_Marino 356
Mali I zi 274
Gjeorgjia 272
Isle_of_Man 242
Guernsey 219
Jersey 217
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 129
Monako 93
Liechtenstein 81
Vatikani 8

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 14 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 14.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 291 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 20 465 vdekje
 • 130 pacientë të shëruar
 • 186 pacientë në terapi intensive
 • 094  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 32363
Emilia Romanja 13778
Veneto 10736
Piemonte 13055
Marche 3095
Toskana 6352
Liguria 3466
Lazio 4022
Campania 3094
Trento 2082
Puglia 2552
Siçili 2071
Fruli 899
Abruzzo 1800
Bolzano 1564
Umbria 622
Valle d’Aosta 559
Sardenja 900
Kalabria 816
Bazilikata 265
Molise 200

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.