13 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (13.04.2020) janë testuar 4070 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 467 raste të konfirmuara
 • 24 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 232 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 13.04.2020

 

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 221 14
Fieri 32 1
Durrësi 42 3
Korça 17  
Vlora 5 1
Elbasani 15  
Lushnja 6 1
Kavaja 8 2
Shkodër 70 1
Lezhë 14  
Kruja 6  
Puka 5  
Tropojë 4  
Has 13 1
Rrogozhina 4  
Berat 2  
Mirdita 3  
TOTAL 446 24

 

Në 24 orët e fundit janë testuar 193 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 21 raste të reja me COVID-19, nga të cilët 1 personel shëndetësor dhe dy fëmijë asimptomatikë.

Deri në këto momente janë testuar 4070 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 467 raste.

Këtë të hënë ka ndërruar jetë në spitalin infektiv një paciente 68-vjeçare nga Tirana (L.K), e cila trajtohej prej 10 ditësh në shërbimin Infektiv në gjendje të rëndë, e intubuar. Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 24 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 15 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 232.

Ju informojmë se, në shërbimin infektiv aktualisht janë 43 të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 2 prej tyre janë të intubuar. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 5 prej tyre janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 52 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë me 6 raste, Shkodër 13 raste, Durrës me 1 rast dhe Hasi me 1 rast. Rastet e identifikuara në 24 orët e fundit janë kontakte të rasteve të mëparshme të prekura me COVID-19, ndërkohë që vazhdon procesi hetimit epidemiologjik në terren.

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

 

Në vijim të shtimit të masave mbrojtëse personale në Shqipëri kanë mberritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID19. Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19  kanë mberritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve rë financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe  UNDP.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë Durrës. E vendosur në dispozicion Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

 

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

 

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim do t’ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online.

 

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

 

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

 

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 1 807 308 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 113 513
 • Azi:          295 901 raste të konfimuara

10 929 vdekje

 • Afrikë 14 522 raste të konfirmuara

789 vdekje

 • Amerikë: 647 192 raste të konfirmuara

 25 621 vdekje

 • Oqeania : 7 619 raste të konfirmuara

  73 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 13 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (13 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 295 901
Kina 83209
Iran 71686
Turqia 56956
Izrael 11145
Korea e jugut 10537
India 9152
Japonia 7255
Pakistan 5374
Malajsia 4683
Filipine 4648
Arabia Saudite 4462
Indonesia 4241
Emiratet e Bashkuara 4123
Katar 2979
Thailand 2579
Singapore 2532
Irak 1352
Kuvait 1234
Bahrain 1136
Kazakhstan 961
Uzbekistan 865
Liban 630
Bangladesh 621
Afghanistan 607
Oman 599
Kyrgyzstan 419
Jordania 389
Taivan 388
Palestine 268
Vietnam 262
Sri_Lanka 210
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 41
Syria 25
Maldives 20
Laos 19
Mongolia 16
Nepal 12
Bhutan 5
Timor_Leste 2
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 647 192
USA 557571
Canada 24365
Brazil 22169
Peru 7519
Ekuador 7466
Chile 7213
Mexico 4661
Panama 3400
Republika Domenikane 2967
Kolumbia 2776
Argentina 2208
Puerto_Rico 897
Kuba 669
Kosta_Rika 595
Uruguai 512
Honduras 397
Bolivia 330
Venezuela 181
Guatemala 156
Paraguai 147
El_Salvador 125
Trinidad dhe Tobago 113
Aruba 92
Jamaika 72
Barbados 71
Bermuda 57
Ishujt Kajman 53
Ishujt Virgin 51
Sint_Maarten 50
Bahamas 47
Guyana 45
Haiti 33
Antigua_and_Barbuda 21
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Belize 14
Curaçao 14
Grenada 14
Saint_Kits dhe Nevis 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Greenland 11
Montserrat 11
Nikaragua 11
Suriname 10
Ishujt Turks_and_Caicos 9
Ishujt Malvinas 5
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Bonaire 3
Oqeania 7569
Australia 6322
Zelanda e re 1064
Polinezia Franceze 53
Guam 133
Kaledonia e re 18
Fixhi 16
Ishujt Mariana 11
Papa new Guinea 2
Afrika 14 522
Afrika e jugut 2173
Egjypt 2065
Algeria 1914
Maroku 1661
Kameron 820
Tunizia 707
Cote_dIvoire 574
Gana 566
Niger 529
Burkina_Faso 497
Mauritius 324
Nigeria 323
Senegal 280
Guinea 250
Republika e Kongos 234
Xhibouti 214
Kenia 197
Ruanda 126
Mali 116
Madagaskar 106
Togo 76
Etiopia 71
Kongo 70
Gabon 57
Uganda 54
Liberia 50
Zambia 43
Guinea_Bissau 39
Benin 35
Eritrea 34
Republika e Tanzanise 32
Libia 25
Somalia 25
Guinea Ekuadoriale 21
Mozambique 21
Angola 19
Sudan 19
Namibia 16
Chad 15
Eswatini 14
Zimbabwe 14
Botswana 13
Malawi 13
Republika e Afrikes qendrore 11
Cape_Verde 10
Seychelles 10
Sierra_Leone 10
Gambia 9
Mauritania 7
Burundi 5
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 965 930

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 13. 04. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 841 378 raste të konfirmuara
  • 76 094 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 13 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (13 prill 2020)
Europa 813 829
Spanja 166019
Itali 156363
Gjermani 123016
France 95403
United_Kingdom 84279
Belgjika 29647
Hollanda 25587
Zvicra 25220
Portugalia 16585
Russia 15770
Austria 13937
Suedia 10483
Irlanda 9655
Polonia 6674
Norvegjia 6415
Rumania 6300
Denimarka 6174
Çekia 5991
Serbia 3630
Luxembourg 3281
Finland 2974
Ukraine 2777
Bjellorusia 2578
Greqia 2114
Islanda 1701
Moldavia 1662
Kroacia 1600
Hungaria 1458
Estonia 1309
Sllovenia 1205
Azerbaijan 1098
Lithuania 1062
Armenia 1013
Bosnia_and_Herzegovina 1007
Macedonia e veriut 828
Sllovakia 742
Bullgaria 675
Letonia 651
Andorra 638
Qipro 633
Shqiperia 467
Malta 378
Kosova 362
San_Marino 356
Mali I zi 272
Gjeorgjia 257
Isle_of_Man 228
Guernsey 218
Jersey 213
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 129
Monako 93
Liechtenstein 80
Vatikani 8

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 13 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 13.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 616 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 20 465 vdekje
 • 435 pacientë të shëruar
 • 260 pacientë në terapi intensive
 • 063  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 31935
Emilia Romanja 13818
Veneto 10766
Piemonte 12765
Marche 3080
Toskana 6257
Liguria 3365
Lazio 3920
Campania 3062
Trento 2080
Puglia 2512
Siçili 2050
Fruli 1307
Abruzzo 1778
Bolzano 1537
Umbria 625
Valle d’Aosta 582
Sardenja 914
Kalabria 791
Bazilikata 270
Molise 202

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.