Komunikimi i përditshëm për koronavirusin COVID-19/ 28 Prill 2020

 

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 14 raste reja, shkon 750 numri i prekurve

 

Shkon 431 numri i shëruarve

 

Dr. Albana Fico

Instituti i Shëndetit Publik

 

Si çdo ditë, ju bëjmë me dije rezultatet e 24 orëve fundit sa i takon gjurmimit dhe hetimit epidemiologjik dhe situatën e deritanishme të përhapjes COVID-19.

Gjatë 24 orëve fundit janë testuar 267 persona dyshuar me COVID-19.

Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 14raste pozitive me COVID19, nga të cilat 7 raste janë në Tiranë, 5 raste në Krujë dhe 2 raste në Shkodër.

Deri këto momente janë testuar 7758 raste të dyshuara dhe prej tyre janë konfirmuar pozitivë me COVID-19, 750 raste. Mosha mesatare e rasteve të konfirmuara është 46.8 vjeç.

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë një 52-vjeçar nga Kruja me iniciale S. B i cili ka qëndruar për 8 ditë reanimacion i intubuar në spitalin infektiv. Ministria e Shëndetësisë shpreh ngushëllimët familjarëve. Shkon 30 numri i qytetarëve e kanë humbur betejën me këtë sëmundje, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Gjatë 24 orëve fundit, 9 pacientë tjerë janë shtuar listës shëruarve, duke e çuar totalin e shëruarve nga COVID-19 431.

Aktualisht në vendin tonë, 289 persona janë aktivë me COVID19 dhe siç shihet numri i të shëruarve është i lartë. Kjo tendencë tashmë vazhdon jetë e qëndrueshme.

Ju informojmë se, shërbimin infektiv aktualisht janë 27 shtruar. 3 pacientë janë në terapi intensive.

spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë pacientë shtruar. 2 pacientë janë terapi intensive në gjendje më të rënduar.

dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 32 pacientë.

Harta e prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Krujë dhe Shkodër.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive dhe e shërimeve, është si vijon:

Bashkia

prekur

shëruar

Tiranë

309

188

Shkodër

107

64

Krujë

97

9

Durrës

42

38

Fier

37

29

Kurbin

31

 

Korçë

19

18

Elbasan

18

15

Kukës

18

10

Lezhë

14

14

Has

14

12

Kavajë

9

8

Lushnje

7

4

Vlorë

5

4

Pukë

5

4

Mirditë

5

3

Rrogozhinë

4

4

Tropojë

4

4

Berat

3

2

Mallakastër

1

1

Mat

1

 

 

 

 

 

Pavarësisht luhatjeve numra ditorë situata vazhdon jetë e kontrolluar.

Tregues për këtë janë numri i qëndrueshëm shtrimeve spitale dhe numri i ulët qytetarëve kanë pasur nevojë për frymarrje të drejtuar.

kjo situatë vazhdojë jetë e kontrolluar dhe kushtet e lehtësimit disa masave, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën thirrje gjithë qytetarëve vazhdojnëtë respektojnë masat e vendosura, respektohet distancimi fizik dhe ruajtja e higjienës personale.

Këto masa duhet respektohen makimalisht edhe brenda rretheve familjare, duke shmangur vizitat tek afërmit për çdo lloj arsye.

Nëse keni shenja sëmundjes COVID19 telefononi numrin e urgjencës 127. Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID19 telefononi linjën e gjelbër 0800 40 40.