COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1304 testime, 51 të shëruar, 288 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit
 
 
Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1304 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 288 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.
Janë shëruar 51 qytetarë, duke e çuar në 10705 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë. 
Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 
147 raste në Tiranë, 
16 në Fier, 
14 në Krujë, Gjirokastër, 
13 në Durrës, 
11 në Kavajë,
10 në Lushnje, Gramsh, Kuçovë 
8 në Peqin,
7 në Elbasan, 
4 në Shkodër, Kurbin, 
3 në Tepelenë, 
2 në Vlorë, Tropojë, Kamëz, Pogradec, Divjakë,
1 në Lezhë, Mirditë, Rrogozhinë, Berat, Dibër, Memaliaj, Skrapar. 
Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 280 pacientë, 14 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.
Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 50 vjeçar nga Lezha, një 56 vjeçare nga Tirana, një 88 vjeçar nga Tropoja. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë prej masave që autoritetet shëndetësore ju rekomandojnë.
Evitoni grumbullimet e çdo lloji.
Mbani masken në menyrë korrekte duke mbuluar hundën, gojën dhe mjekrën në ambientet e mbyllura dhe të hapura, respektoni distancimin fizik dhe higjienën personale.
Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19. 
Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.
 
COVID-19 – Statistika (26 Tetor 2020)
Raste të reja ditore 288
Të shëruar ne 24 orë     51
Të shtruar në spitale     280
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore     1304
 
Testime totale            118329
Raste pozitive    19,445
Raste të shëruara    10,705
Raste Aktive      8260
Humbje jete       480
 
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 4247
Durrës          779
Fier           535
Shkodër        498
Korçë  490
Lezhë          388
Elbasan        369
Vlorë           321
Berat           237
Kukës          184
Gjirokastër    119
Dibër            93