COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3853 testime, 7 të shëruar, 3 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Në 24 orët e fundit janë kryer 3853 testime, nga të cilat kanë rezultuar positivë me Covid19 tre qytetarë: 2 raste në Elbasan dhe 1 rast në Tiranë.
Aktualisht janë 71 pacientë aktivë me COVID19 në vend.
Një 73 vjeçare e ka humbur betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit, ndërsa vetëm 1 pacient po trajtohet në Spitalin Infektiv.
Janë shëruar 7 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,982 që nga fillimi i epidemisë. 

Statistika (26 Qershor 2021)
Raste të reja ditore        3
Të shëruar në 24 orë     7
Të shtruar në spitale      1
Humbje jete në 24 orë   1
Testime ditore                3853

Testime totale            792,878
Raste pozitive             132,509
Raste të shëruara        129,982
Raste Aktive                 71
Humbje jete                  2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë          28
Shkodër       18
Lezhë           6
Durrës          5
Elbasan       5
Berat             3
Dibër             2
Kukës           2
Fier              1
Vlorë             1