7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (07.07.2020) janë testuar 29669  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 3038 raste të konfirmuara
 • 81 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 1744 pacientë të shëruar
 • 1213 numri i rasteve aktive
 •  

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 07.07.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 477 840 44
Shkodër 167 238 12
Durrësi 221 337 13
Fieri 49 85 5
Korça 30 36 0
Elbasani 25 31 2
Kukës 24 49 1
Lezhë 63 73 1
Vlora 115 27 2
Gjirokastër 15 3 0
Diber 11 10 0
Berat 16 15 1
TOTAL 1213 1744 81

 

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fundit

 

Në 24 orët e fundit 2 qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me Covid19.  Një qytetare 45-vjeçare nga Berati dhe një 82 vjeçar nga Kruja, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, megjithë përpjekjet e mjekëve, nuk kanë mundur të mbijetojnë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

Vijon të ketë shtrime në spitalin infektiv ku aktualisht janë 81 pacientë në spital, mes tyre edhe mosha të reja. 7 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 2 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rëndë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 409 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 74 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 37 raste në Tiranë, 10 në Durrës, 5 në Shkodër, nga 3 raste në Korçë, Kavajë, nga 2 raste në Fier, Lushnje, Mirditë, dhe nga 1 rast përkatësisht në Elbasan, Pukë, Berat, Kamëz, Gjirokastës, Pogradec, Sarandë, Vau i Dejës, Dibër, Malësi e Madhe.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 42 qytetarë, duke e çuar në 1744 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1213 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Kontrolle për zbatimin e masave antiCOVID

Janë dyfishuar grupet e inspektimit në zonat bregdetare për zbatimin e masave dhe protokolleve anti-COVID, për të kufizuar përhapjen e infeksionit.

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës anti-COVID: Drejtorinë Tatimore, Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, kanë vendosur mbi 360 masa administrative dhe ka realizuar mbi 100 mije inspektime dhe monitorime për zbatimin e protokolleve të sigurisë.

Vetëm në 24 orët e fundit Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor realizoi mbi 1655 inspektime për monitorimin e masave ndaj COVID-19 në 24 orët e fundit. Janë vendosur 9 masa administrative me gjobë dhe pezullim aktiviteti: 5 vendime me gjobë dhe 4 vendime për pezullim aktiviteti.

Forcohen kapacitet në Laboratorin e  ISHP për testimin ndaj #COVID19

Në Institutin e Shëndetit Publik, pritet që së shpejti të instalohet një aparaturë e re testimi dhe do të vijojë fuqizimi i kapaciteteve laboratorike në vend.

Më shumë se 90 mijë teste janë të disponueshme në Institutin e Shëndetit Publik dhe do të vijojë fuqizimi i kapaciteteve laboratorike, qoftë nëpërmjet numrit të testeve, kiteve të laboratorit, gjithashtu dhe fuqizimit me aparatura të reja për ta fuqizuar këtë laborator për të përballuar atë që mund të vijë nesër. Synimi është për forcimin e laboratorit të ISHP-së, por edhe për fuqizimin e laboratorit të QSUT-së. Gjithashtu kemi dhe një plan më afatgjatë në raport me testimin edhe në raport me gjurminin dhe hetimin epidemiologjik. Së shpejti fillon punën dhe laboratori i dytë në QSUT për testimet molekulare

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët, bizneset dhe institucionet të zbatojnë rregullat:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore.

Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska os

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 11 586 205 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 537 701
 • Azi:          2 583 393 raste të konfimuara

62 613 vdekje

 • Afrikë 483 779 raste të konfirmuara

11 519 vdekje

 • Amerikë: 6 007 810 raste të konfirmuara

 268 912 vdekje

 • Oqeania : 10 219 raste të konfirmuara

  135 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

 

 

 

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 7 korrik 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (7 korrik 2020)
Kontinenti i Azisë 2 583 393
India 719665
Iran 243051
Pakistan 234509
Arabia Saudite 213716
Turqia 206844
Bangladesh 165618
Katar 100345
Kina 84896
Indonesia 64958
Irak 62275
Emiratet e Bashkuara 52068
Kuvait 50644
Kazakhstan 49683
Oman 47735
Filipine    46333
Singapore 44983
Afghanistan 33384
Izrael 31186
Bahrain 29821
Japonia 19981
Nepal               15964
Korea e jugut 13181
Uzbekistan 10459
Malajsia 8668
Kyrgyzstan 8141
Taxhikistan 6262
Palestine 4786
Thailand 3195
Maldives            2491
Sri_Lanka 2078
Liban 1885
Jemen 1290
Jordania 1167
Taivan 449
Siria                            372
Vietnam 369
Mianmar            316
Mongolia 220
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 141
Bhutan 80
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 6 007 810
USA 2938625
Brazil 1623284
Peru 305703
Chile 298557
Mexico 261750
Kolumbia 120281
Canada 105923
Argentina 77802
Ekuador 62380
Bolivia 40509
Panama 39334
Republika Domenikane 38128
Honduras 24665
Guatemala 23972
Puerto_Rico 8585
El_Salvador 8027
Venezuela 7411
Haiti 6371
Kosta_Rika 5241
Nikaragua 2519
Paraguai 2456
Kuba 2380
Uruguai 960
Xhamaika           737
Suriname 614
Guyana 278
Ishujt Kajman          201
Bermuda 146
Trinidad dhe Tobago 133
Ishujt Virgin 116
Aruba 105
Bahamas 104
Barbados 98
Sint_Maarten 78
Antigua_and_Barbuda 70
Ishujt Turks_and_Caicos 49
Belize 30
Saint_Vincent_&_Grenadines 29
Curaçao 25
Grenada 23
Saint_Lucia 22
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 16
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 10 219
Australia 8586
Zelanda e re 1186
Polinezia Franceze 62
Guam 303
Kaledonia e re 21
Fixhi 19
Ishujt Mariana 31
Papa new Guinea 11
Afrika 483 779
Afrika e jugut 196750
Egjypt 76222
Nigeria 29286
Gana 21077
Algeria 16404
Maroku              14329
Kameron 14037
Cote_dIvoire 10966
Sudan 9767
Kenia 8067
Senegal 7478
Republika e Kongos 7432
Etiopia 6386
Gabon                5743
Guinea 5636
Mauritania 4879
Xhibuti 4822
Republika e Afrikes qendrore 4033
Madagaskar 3250
Guinea Ekuadoriale 3071
Somalia 3006
Mali 2331
Sudani jugor 2093
Malawi 1818
Guinea_Bissau 1765
Zambia 1632
Kongo 1557
Sierra_Leone 1542
Cape _Verde 1463
Benin 1199
Tunizia 1199
Ruanda 1113
Niger 1093
Libia 1046
Mozambique 1012
Eswatini 1011
Burkina_Faso 1000
Uganda 953
Liberia 891
Chad 872
Zimbabwe 734
Sao_Tome _and_Principe 721
Togo 680
Saharaja perendimore 519
Republika e Tanzanise 509
Namibia 485
Angola               353
Mauritius 342
Komorros 311
Botswana           275
Eritrea 215
Burundi 191
Lezoto 91
Seychelles 81
Gambia 61
Total 9 085 917

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 07. 07. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 500 288 raste të konfirmuara
  • 194 515 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 7 korrik 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (7 korrik 2020)
Europa 2 500 288
Russia 687862
United_Kingdom 285768
Spanja 251789
Itali 241819
Gjermani 196944
France 168335
Suedia 73061
Bjellorusia 63804
Belgjika 62058
Hollanda 50602
Ukraine 49607
Portugalia 44129
Polonia 36155
Zvicra            32230
Rumania 29223
Armenia 28936
Irlanda 25531
Azerbaijan 20837
Austria 18326
Moldavia 17906
Serbia 16420
Danimarka       12878
Çekia 12566
Norvegjia 8930
Finland                                 7257
Macedonia e veriut 7122
Bullgaria 5914
Bosnia_dhe_Herzegovina 5458
Luxembourg                        4542
Hungaria 4189
Greqia 3562
Kosova 3508
Kroacia 3220
Shqiperia 3038
Estonia 1994
Islanda                                 1866
Lithuania                  1841
Sllovakia 1765
Sllovenia 1716
Letonia 1127
Qipro 1004
Gjeorgjia 958
Andorra 855
Mali I zi 841
San_ Marino 713
Malta 672
Isle_of_Man 336
Jersey 325
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 179
Monako 108
Liechtenstein 85
Vatikani 12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 7 korrik 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 07. 07. 2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 14 242 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 34 899 vdekje
 • 192 815 pacientë të shëruar
 •     70  pacientë në terapi intensive
 • 13 232   qytetarë në izolim

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.