6 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (06.07.2020) janë testuar 29260  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 2964 raste të konfirmuara
 • 79 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 1702 pacientë të shëruar
 • 1183 numri i rasteve aktive
 •  

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 06.07.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 453 822 24
Shkodër 168 229 12
Durrësi 213 336 12
Fieri 48 83 5
Korça 31 31 0
Elbasani 24 31 2
Kukës 25 48 1
Lezhë 64 71 1
Vlora 116 25 2
Gjirokastër 15 2 0
Diber 10 10 0
Berat 16 15 0
TOTAL 1183 1702 79

 

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fundit

Trendi i shtuar i rasteve të konfirmuara me Covid19 ka vijuar dhe gjatë javës që lamë pas, por njëkohësisht epidemia ka paraqitur një numër më të lartë të rasteve që janë hospitalizuar dhe të rasteve që kanë humbur jetën. 

Është vënë re një numër më i lartë i testimeve por përqindja e pozitivitetit është reflektuar me një nivel qëndrueshmërie pothuaj të njëjtë gjatë gjithë javës.  Prezenca e rasteve me COVID19 është e lidhur në mënyrë të drejtëpërdrejtë me vetëndërgjegjësimin dhe zbatimin në mënyrë rigoroze të protokolleve higjieno sanitare të sigurisë.

Në 24 orët e fundit 3 qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me virusin e rrezikshëm, mes tyre një mjek 69-vjeçar nga Puka, i cili luftonte prej disa ditësh me sëmundjen në spitalin infektiv. Dhe dy qytetarë, një 63 vjeçar nga Lezha dhe një 65 vjeçare nga Tirana, megjithë përpjekjet e mjekëve, nuk kanë mundur të mbijetojnë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

Vijon të ketë shtrime në spitalin infektiv ku aktualisht janë 78 pacientë në spital, prej të cilëve 9 në gjendje serioze në terapinë intensive, 2 prej tyre të intubuar në gjendje të rënde.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 459 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 71 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 24 raste në Tiranë, 8 në Elbasan, 6 në Durrës, nga 5 raste në Krujë, Kukës, Lezhë, 4 në Kurbin, 3 në Vlorë, nga 2 raste në Korçë, Shkodër, Përmet, dhe nga 1 rast në Delvinë, Vau Dejës, Bulqizë, Kamëz, Fier.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 45 qytetarë, duke e çuar në 1702 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1183 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

 

Kontrolle për zbatimin e masave antiCOVID

Janë dyfishuar grupet e inspektimit në zonat bregdetare për zbatimin e masave dhe protokolleve anti-COVID, për të kufizuar përhapjen e infeksionit.

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës anti-COVID: Drejtorinë Tatimore, Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, kanë vendosur mbi 360 masa administrative dhe ka realizuar 99.666 inspektime dhe monitorime për zbatimin e protokolleve të sigurisë.
Vetëm në 24 orët e fundit Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor realizoi mbi 600 inspektime për monitorimin e masave ndaj COVID-19 në 24 orët e fundit. Janë vendosur 6 masa administrative me gjobë: 2 vendime me gjobë në restorante/muzikë live, për ushtrim të aktivitetit në ambiente të mbyllura; 4 vendime në furrë buke, bar kafe, restorant.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët, bizneset dhe institucionet të zbatojnë rregullat:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore.

Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska ose barriera mbrojtese, dezinfektoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 11 418 475 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 533 958
 • Azi:          2 530 955 raste të konfimuara

61 440 vdekje

 • Afrikë 478 071 raste të konfirmuara

11 372 vdekje

 • Amerikë: 5 914 179 raste të konfirmuara

 266 824 vdekje

 • Oqeania : 10 076 raste të konfirmuara

  133 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

 

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 6 korrik 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (6 korrik 2020)
Kontinenti i Azisë 2 530 955
India 697413
Iran 240438
Pakistan 231818
Arabia Saudite 209509
Turqia 205758
Bangladesh 162417
Katar 99799
Kina 84871
Indonesia 63749
Irak 60479
Emiratet e Bashkuara 51540
Kuvait 49941
Kazakhstan 48574
Oman 46178
Singapore        44664
Filipine 41830
Afghanistan 32951
Izrael 29958
Bahrain 29367
Japonia 19522
Nepal               15784
Korea e jugut 13091
Uzbekistan 10143
Malajsia 8658
Kyrgyzstan 7691
Taxhikistan 6213
Palestine 4458
Thailand 3195
Maldives            2468
Sri_Lanka 2076
Liban 1873
Jemen 1265
Jordania 1164
Taivan 449
Siria                            358
Vietnam 355
Mianmar            313
Mongolia 220
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 141
Bhutan 80
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 5 914 179
USA 2888635
Brazil 1603055
Peru 302718
Chile 295532
Mexico 256848
Kolumbia 117110
Canada 105524
Argentina 75363
Ekuador 61958
Bolivia 39297
Panama 38149
Republika Domenikane 37425
Honduras 23943
Guatemala 23248
Puerto_Rico 7916
El_Salvador 7777
Venezuela 7169
Haiti 6333
Kosta_Rika 4996
Nikaragua 2519
Paraguai 2427
Kuba 2372
Uruguai 956
Xhamaika           732
Suriname 594
Guyana 273
Ishujt Kajman          201
Bermuda 146
Trinidad dhe Tobago 133
Ishujt Virgin 112
Aruba 105
Bahamas 104
Barbados 98
Sint_Maarten 78
Antigua_and_Barbuda 68
Ishujt Turks_and_Caicos 47
Belize 30
Saint_Vincent_&_Grenadines 29
Curaçao 25
Grenada 23
Saint_Lucia 22
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 16
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 10 076
Australia 8449
Zelanda e re 1183
Polinezia Franceze 62
Guam 301
Kaledonia e re 21
Fixhi 18
Ishujt Mariana 31
Papa new Guinea 11
Afrika 478 071
Afrika e jugut 196750
Egjypt 75253
Nigeria 28711
Gana 20085
Algeria 15941
Maroku              14215
Kameron 13711
Cote_dIvoire 10772
Sudan 9767
Kenia 7886
Republika e Kongos 7410
Senegal 7400
Etiopia 5846
Gabon                5620
Guinea 5610
Mauritania 4879
Xhibuti 4792
Republika e Afrikes qendrore 3969
Guinea Ekuadoriale 3071
Somalia 2997
Madagaskar 2728
Mali 2330
Sudani jugor 2036
Guinea_Bissau 1765
Malawi 1742
Zambia 1632
Kongo 1557
Sierra_Leone 1542
Cape _Verde 1451
Benin 1199
Tunizia 1188
Ruanda 1105
Niger 1093
Libia 989
Eswatini 988
Burkina_Faso 987
Mozambique 987
Uganda 939
Liberia 874
Chad 872
Sao_Tome _and_Principe 720
Zimbabwe 716
Togo 680
Saharaja perendimore 519
Republika e Tanzanise 509
Namibia 412
Angola               346
Mauritius 341
Komorros 311
Botswana           275
Eritrea 215
Burundi 191
Lezoto 79
Gambia 57
Seychelles 11
Total 8 933 977

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 06. 07. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 484 498 raste të konfirmuara
  • 194 182 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 6 korrik 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (6 korrik 2020)
Europa 2 484 498
Russia 681251
United_Kingdom 285416
Spanja 250545
Itali 241611
Gjermani 196554
France 166960
Suedia 71419
Bjellorusia 63554
Belgjika 62016
Hollanda 50566
Ukraine 49043
Portugalia 43897
Polonia 35950
Zvicra            32184
Rumania 28973
Armenia 28606
Irlanda 25527
Azerbaijan 20324
Austria 18269
Moldavia 17814
Serbia 16131
Danimarka       12832
Çekia 12515
Norvegjia 8895
Finland 7253
Macedonia e veriut 7046
Bullgaria 5740
Bosnia_dhe_Herzegovina 5249
Luxembourg                        4522
Hungaria 4183
Greqia 3519
Kosova 3356
Kroacia 3151
Shqiperia 2964
Estonia 1993
Islanda                                 1863
Lithuania                  1836
Sllovakia 1764
Sllovenia 1700
Letonia 1124
Qipro 1003
Gjeorgjia 953
Andorra 855
Mali I zi 781
San_ Marino 713
Malta 672
Isle_of_Man 336
Jersey 320
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 178
Monako 108
Liechtenstein 84
Vatikani 12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 6 korrik 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 06. 07. 2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 14 709 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 34 869 vdekje
 • 192 241 pacientë të shëruar
 •     72  pacientë në terapi intensive
 • 13 691   qytetarë në izolim

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.