5 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (05.07.2020) janë testuar 28801  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 2893 raste të konfirmuara
 • 76 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 1657 pacientë të shëruar
 • 1160 numri i rasteve aktive

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 05.07.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 449 802 43
Shkodër 169 226 11
Durrësi 205 333 12
Fieri 48 82 5
Korça 36 24 0
Elbasani 16 31 2
Kukës 20 48 1
Lezhë 60 66 0
Vlora 119 18 2
Gjirokastër 13 2 0
Diber 9 10 0
Berat 16 15 0
TOTAL 1160 1657 76

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fundit

Dy qytetarë nga Tirana 67 dhe 69 vjeç e kanë humbur betejën me sëmundjen në 24 orët e fundit, megjithë përpjekjet e mjekëve, të cilët po bëjnë të pamundurën në Spitalin Infektiv.

Një lutje për qytetaret të tregojnë kujdes sepse rastet në spitalin infektiv po shtohen ccdo ditë e më tepër dhe me gjithë të shëruarit që kanë lënë spitalin në 24 orët e fundit, aktualisht janë 89 pacientë në spital, 11 prej të cilëve në gjendje serioze në terapinë intensive, 1 prej tyre i intubuar në gjendje të rënde.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 392 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 74 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 22 raste në Tiranë, 12 në Krujë, nga 8 në Pukë dhe Berat, 4 në Vlorë, nga 2 në Shkodër, Durrës, Kurbin, Kavajë, Kamëz, Përmet, Malesi e Madhe dhe nga një rast në Lushnje, Mallakastër, Gjirokastër, Pogradec, Dibër, Kolonjë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 20 qytetarë, duke e çuar në 1657 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1160 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

 

Kontrolle për zbatimin e masave antiCOVID

Task- Forca anti-COVID do të vijojë itensifikimin e kontrolleve në terren me kapacitete të shtuara, 24 orë në 7 ditë të javës për zbatimin e masave dhe protokolleve të sigurisë për frenimin e përhapjes së infeksionit COVID-19.

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës anti-COVID: Drejtorinë Tatimore, Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, kanë vendosur mbi 356 masa administrative dhe kanë realizuar mbi 98 mijë inspektime dhe monitorime për zbatimin e protokolleve të sigurisë. Vetëm në 24 orët e fundit janë kryer 1346 inspektime në të gjitha qarqet e vendit. Nga inspektimet janë marrë 6 masa administrative me gjobë.

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët, bizneset dhe institucionet të zbatojnë rregullat:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore.

Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska ose barriera mbrojtese, dezinfektoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 11 241 655 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 530 668
 • Azi:          2 483 223 raste të konfimuara

60 492 vdekje

 • Afrikë 463 421 raste të konfirmuara

11 079 vdekje

 • Amerikë: 5 813 255 raste të konfirmuara

 265 065 vdekje

 • Oqeania : 9 976 raste të konfirmuara

  133 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

 

 

 

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 5 korrik 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (5 korrik 2020)
Kontinenti i Azisë 2 483 223
India 673165
Iran 237878
Pakistan 228474
Arabia Saudite 205929
Turqia 204610
Bangladesh 159679
Katar 100098
Kina 84857
Indonesia 62142
Irak 58354
Emiratet e Bashkuara 50857
Kuvait 49303
Kazakhstan 47171
Oman 45106
Singapore        44664
Filipine 41830
Afghanistan 32672
Izrael 29170
Bahrain 28857
Japonia 19522
Nepal               15491
Korea e jugut 13091
Uzbekistan 9829
Malajsia 8658
Kyrgyzstan 7377
Taxhikistan 6159
Palestine 4250
Thailand 3190
Maldives            2435
Sri_Lanka 2074
Liban 1855
Jemen 1248
Jordania 1150
Taivan 449
Vietnam                     355
Siria 338
Mianmar             313
Mongolia 220
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 141
Bhutan 78
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 5 813 255
USA 2839542
Brazil 1577004
Peru 299080
Chile 291847
Mexico 252165
Kolumbia 113389
Canada 105305
Argentina 72773
Ekuador 61535
Bolivia 38071
Panama 36983
Republika Domenikane 36184
Honduras 22921
Guatemala 22501
Puerto_Rico 7687
El_Salvador 7507
Venezuela 6750
Haiti 6294
Kosta_Rika 4621
Nikaragua 2519
Paraguai 2385
Kuba 2369
Uruguai 955
Xhamaika           728
Suriname 565
Guyana 272
Ishujt Kajman          201
Bermuda 146
Trinidad dhe Tobago 130
Ishujt Virgin 111
Aruba 105
Bahamas 104
Barbados 97
Sint_Maarten 78
Antigua_and_Barbuda 68
Ishujt Turks_and_Caicos 45
Belize 30
Saint_Vincent_&_Grenadines 29
Curaçao 25
Grenada 23
Saint_Lucia 22
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 16
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 9 976
Australia 8362
Zelanda e re 1183
Polinezia Franceze 62
Guam 288
Kaledonia e re 21
Fixhi 18
Ishujt Mariana 31
Papa new Guinea 11
Afrika 463 421
Afrika e jugut 187977
Egjypt 74035
Nigeria 28167
Gana 19388
Algeria 15500
Maroku               13822
Kameron 12592
Cote_dIvoire 10462
Sudan 9663
Kenia 7577
Republika e Kongos 7378
Senegal 7272
Etiopia 5846
Gabon                5620
Guinea 5570
Mauritania 4827
Xhibuti 4736
Republika e Afrikes qendrore 3969
Guinea Ekuadoriale 3071
Somalia 2961
Madagaskar 2728
Mali 2303
Sudani jugor 2036
Guinea_Bissau 1765
Zambia 1632
Malawi 1613
Kongo 1557
Sierra_Leone 1533
Cape _Verde 1420
Benin 1199
Tunizia 1186
Ruanda 1092
Niger 1082
Libia 989
Burkina_Faso 987
Mozambique 969
Eswatini 954
Uganda 927
Chad 871
Liberia 869
Sao_Tome _and_Principe 719
Zimbabwe 698
Togo 676
Saharaja perendimore 519
Republika e Tanzanise 509
Namibia 375
Angola               346
Mauritius 341
Komorros 309
Botswana           275
Eritrea 215
Burundi 191
Gambia 57
Lezoto 35
Seychelles 11
Total 8 770 571

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 05. 07. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 471 084 raste të konfirmuara
  • 193 892 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 5 korrik 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (5 korrik 2020)
Europa 2 471 084
Russia 674515
United_Kingdom 284900
Spanja 250545
Itali 241419
Gjermani 196335
France 166960
Suedia 71419
Bjellorusia 63270
Belgjika 61909
Hollanda 50493
Ukraine 47677
Portugalia 43569
Polonia 35719
Zvicra            32114
Rumania 28582
Armenia 27900
Irlanda 25509
Azerbaijan 19801
Austria 18196
Moldavia 17672
Serbia 15829
Danimarka       12832
Çekia 12440
Norvegjia 8895
Finland 7248
Macedonia e veriut 6932
Bullgaria 5677
Bosnia_dhe_Herzegovina 4960
Luxembourg                        4476
Hungaria 4183
Greqia 3511
Kroacia 3094
Kosova 3064
Shqiperia 2893
Estonia 1993
Islanda                                 1860
Lithuania                  1831
Sllovakia 1749
Sllovenia 1679
Letonia 1123
Qipro 1002
Gjeorgjia 948
Andorra 855
Mali I zi 720
San_ Marino 713
Malta 672
Isle_of_Man 336
Jersey 320
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 178
Monako 106
Liechtenstein 84
Vatikani 12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 5 korrik 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 05. 07. 2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 14 642 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 34 861 vdekje
 • 192 108 pacientë të shëruar
 •     74  pacientë në terapi intensive
 • 13 623   qytetarë në izolim

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.