4 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (04.04.2020) janë testuar 2247  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 333 raste të konfirmuara
 • 19 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 99 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 04.04.2020

 

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 157 11
Fieri 25 1
Durrësi 33 3
Korça 16  
Vlora 5 1
Elbasani 9  
Lushnja 5 1
Kavaja 8 2
Shkodër 31  
Lezhë 14  
Kruja 5  
Puka 4  
Tropojë 4  
Has 9  
Rrogozhina 4  
Berat 1  
Mirdita 3  
TOTAL 333 19

Në 24 orët e fundit janë testuar 216 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 29 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 2247 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 333 raste. Mosha mesatare e rasteve pozitive me COVID-19 është 50 vjeç.

Këtë të shtunë kanë ndërruar jetë dy presona në spitalin Infektiv, një pacient 67 vjeçar dhe një paciente 84 vjeçare nga Tirana.

Deri tani 19 persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Shqipëri.

Gjatë 24 orëve të fundit kemi 10 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 99.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 66 të shtruar. 6 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa një është i intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Ndërsa në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 5 pacientë të shtruar, 2 prej të cilëve janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 71 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Elbasan Has, Lushnje, Kavajë, Lezhë, dhe Shkodër.

 

Masat të  reja  për parandalimin e COVID 19

 

Në kuadër të masave të marra nga MSHMS për situatën e Pandemisë të shkaktuar nga COVID-19;1600 mjeke familje po ofrojnë on line në kohë reale konsultën mjekësore për rimbursimin e barnave, diagnostikimin, triazhimin dhe trajtimin e pacientëve, pa patur nevojë që qytetarët të paraqiten në qendrat shëndetësore. Deri tani janë realizuar 40348 konsulta on line me mjekun e familjes.
Për çdo pyetje për barnat me rimbursim apo për të kontaktuar mjekun e familjes, MSHMS ka vendosur në dispozicion linjën e gjelbër 0800 40 40.

 

Gjithashtu po vijohet me përforcimin e masave për ruajtjen e distancimit social. Në tregje ku duket se nuk po zbatohen masat e distancimit social, do të vendoset korridor sanitar për të ruajtur distancimin social si e vetmja mënyrë për ta dobësuar virusin COVID-19.

 

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj. Në total do të vijnë 54 respiratorë në dërgesën e parë dhe më pas do të kemi edhe 50 të tjerë në dërgesën tjetër, një investim i qeverisë shqiptare në kuadër të shtimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 082.054 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 58 142.
 • Azi:          200 247 raste të konfimuara

8143 vdekje

 • Afrikë 7137 raste të konfirmuara

276 vdekje

 • Amerikë: 318 398 raste të konfirmuara

 8243 vdekje

 • Oqeania : 6537 raste të konfirmuara

  36 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 4 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (4 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 200 247
Kina 82527
Iran 50468
Turqi 20921
Republika e Koresë 10156
Izrael 7428
Malajzi 3333
Filipine  3018
Japoni 2935
Indi 2902
Pakistani 2291
Indonezia 1986
Tajland 1978
Arabia Saudite 1885
Singapor  1114
Emiratet e Bashkuara Arabe  1024
Katar  949
Irak  772
Bahrain  643
Liban  494
Kazakistan  460
Kuvajt  342
Taivan  355
Jordania  299
Vietnam  239
Afganistan  235
Oman  231
Uzbekistan   227
Mauritus   186
Palestina   155
Sri Lanka   151
Kyrgystan   144
Brunei   133 
Kamboxhia   114
Bangladeshi      61
Miamare      20
Maldive      19
Siria      16
Mongolia      14
Laos      10
Bhutan      5
Nepal      6
Timor-Leste      1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 281 754
USA 277965
Kanada 12519
Brazili 9056
Kili 3737
Ekuador 3368
Meksika 1688
Panama 1673
Peru 1595
Republika Domenikane 1480
Argjentina 1265
Kolumbia 1267
Kosta Rika 416
Uruguai 386
Porto Riko 378
Hondurasi 264
Kuba 269
Venezuela 144
Bolivia 139
Trinidad dhe Tobago 100
Paraguaji 96
Aruba 62
El Salvador 56
Xhamajka 53
Guatemala 50
Barbado 45
Bermuda 35
Ishujt e Virxhinias 40
Ishujt Kajman 29
Bahamas 24
Sint Marten 23
Guajana 23
Haiti 18
Antigua dhe Barbuda 15
Dominica 14
Saint Lucia 13
Grenada 12
Kuracao 11
Greenland 10
Suriname 10
Saint Kits dhe Nevis 9
Saint Vincent & Grenadines 7
t Shen Bartelemi 6
Nikaragua 5
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Monsera 5
Belize 4
Anguilla 3
Ishujt Britanik Virgin 3
Bonaire 2
Ishujt Falkland 1
Oqeania 6147
Australia 5548
Zelanda e re 824
Polinezia Franceze 39
Guam 87
Kaledonia e re 18
Fixhi 12
Ishujt Mariana 8
Papa new Guinea 1
Afrika 6536
Afrika e jugut 1505
Algjeria 986
Egjypt 779
Maroku 708
Kameruni 509
Tunizia 455
Burkina Faso 288
Gana 205
Cote d’lvoire 218
Senegali 207
Nigeria 190
Republika Demokratike e Kongo 134
Kenia 122
Ruanda 89
Niger 98
Madagaskar 65
Guinea 52
Uganda 48
Kongo 41
Xhibuti 41
Togo 40
Zambia 39
Mali 39
Etiopia 35
Eritrea 22
Republika e Tanzanisë 21
Gabon 21
Guinea Ekuatorit 16
Benin 16
Guinea – Bissau 15
Namibia 14
Libia 11
Seychelles 10
Mozambiku 10
Eswatini 9
Angola 8
Republika e Afrikës qëndrore 8
Zimbabue 9
Sudan 7
Çad 7
Kape verde 6
Liberia 7
Mauritania 6
 Somalia 5
Botsvana 4
Gambia 4
Burundi 3
Sierra Leone 2
Malaui 3
Total 533 015

 

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 04. 04. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 549 039 raste të konfirmuara
  • 41 437 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 4 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (4 prill 2020)
Europa 549 039
Italia 119 827
Spanja 117 710
Gjermania 79 696
Franca 64 338
Anglia 38 168
Zvicra 19 706
Belgjika 16 770
Hollanda 15 723
Austria 11 525
Portugalia    9 886
Suedia    6 078
Norvegjia    5 208
Irlanda    4 273
Çekia    4 190
Rusia    4 149
Danimarka    3 757
Polonia    3 383
Rumania    3 183
Luksemburg    2 612
Finlanda    1 615
Greqia    1 613
Serbia    1 476
Islanda    1 364
Kroacia     1 079
Ukraina     987
Estonia     961
Sllovenia     934
Lituania     771
Armenia     736
Hungaria     678
Moldavia     591
Bosnje –Hercegovina    586
Letoni    493 
Bullgaria     485
Sllovakia     450   
Azerbaxhan     443
Andora     439 
Maqedonia e Veriut     430 
Qipro     396
Bjellorusia     351
Shqipëria     333
San Marino     251
Malta     202
Ishujt Faroe     179
Mali i zi     174
Gjeorgjia     148
Kosova     126
Xhersi     118
Guemsey     114
Isle of Man     114
Gjibraltar     95
Litenshtein     75
Monako      64
Vatikani      7

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 4 prill 2020.

              

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 04.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 88274 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 15362 vdekje
 • 20996 pacientë të shëruar
 • 4068 pacientë në terapi intensive
 • 579 qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 27220
Emilia Romanja 12253
Veneto 9093
Piemonte 9693
Marche 3497
Toskana 5054
Liguria 2894
Lazio 3106
Campania 2496
Trento 1753
Puglia 1973
Siçili 1726
Fruli 1336
Abruzzo 1356
Bolzano 1201
Umbria 927
Valle d’Aosta 560
Sardenja 789
Kalabria 662
Bazilikata 244
Molise 171

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.