30 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (30.06.2020) janë testuar 27034  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 2535 raste të konfirmuara
 • 63  pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 1459 pacientë të shëruar
 • 1014 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve konfirmuara me COVID-19,  datë: 30. 06.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 21 15 0
Dibër 16 10 0
Durrës 512 289 11
Elbasan 38 24 1
Fieri 123 69 5
Gjirokastër 8 1 0
Korça 50 22 0
Kukës 63 44 1
Lezhë 101 58 0
Shkodër 353 189 8
Tiranë 1132 728 35
Vlorë 118 10 2
Total 2535 1459 63

 

 

Situata e COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët e fundit

 

Megjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 4 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid19 në 24 orët e fundit. Një nga Durrësi dhe 3 nga Tirana, mes të cilëve profesori i Fakultetit të Mjekësisë Arjan Pushi. 63 qytetarë kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Shqipëri. Të 4 pacientët kishin disa sëmundje bashkëshoqëruese dhe nuk kanë mundur dot të mbijetojnë për shkak të rëndimit të gjendjes shëndetësore, pavarësisht trajtimit intensiv nga stafi mjekësor.

Vijon të ketë shtrime në spitalin infektiv ku aktualisht po trajtohen 79 pacientë, 7 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 3 janë të intubuar.

Ndërkohë kanë vijuar testimet në Laboratorin e Virologjisë në ISHP dhe gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 371 testime për të dyshuar të prekur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 69 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 23 raste në Tiranë, nga 10 raste Durrës, Krujë, 6 në Vlorë, 5 në Mat, nga 4 raste në Kurbin, Kamëz, nga 2 raste në Shkodër, Fier, Kavajë, 1 në Lushnje.

Pavarësisht rasteve ditore të identifikuara pozitivë, lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 25 qytetarë, duke e çuar në 1459 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1014 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Fuqizimi i njësive të terapisë intensive

 

Forcohen kapacitetet e pajisjeve jetëshpëtuese në terapinë intensive në spitale, me 265 monitorë të rinj, financim i qeverisë shqiptare, për t’ju përgjigjur situatës së shkaktuar nga COVID19.
Janë 265 monitorë, 50 prej të cilëve janë multi-parametrikë, janë pajisje të rëndësishme jetëshpëtuese që i shtohen flotës së aparaturave mjekësore në spitale, me qëllim forcimin e kapaciteteve në terapitë intensive, në kuadër të strategjisë sonë të përgjigjes ndaj COVID19.

Me financim nga buxheti i shtetit, drejtoria e QSUT po përfundon rekrutimin e stafit mbështetës prej 50 mjekësh, infermierësh për të përballuar fluksin e mundshëm të COVID19 në spitalin COVID 3 (ish-kirurgjitë), e cila do të hapet nëse do të ketë shtim të rasteve në spitalin Infektiv, paralelisht me spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” nëse do të ketë shtim të rasteve në terapi intensive që kanë nevojë për trajtim të specializuar. Sipas strategjisë së miratuar nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, janë katër spitale të parashikuara për përballimin e situatës së shkaktuar si pasojë e COVID19, me një kapacitet prej 550 shtretër.

 

Në kuadër të fuqizimit të njësive të terapisë intensive, deri tani janë pajisur me sete të reja edhe reanomacionet në Spitalin Rajonal të Durrësit, Elbasanit, Shkodrës, gjithashtu spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, Spitali Universitar QSUT “Nënë Tereza”.

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat:

Situata epidemiologjike në vend po vijon në javën e 16 të epidemisë, por në 3 javët e fundit kemi një intensitet të lartë të hasjes së rasteve pozitive me Covid19. Kemi gjithashtu dhe një numër të lartë të rasteve që kërkojnë trajtim spitalor dhe terapi intensive. Kjo situatë, lidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë me kriterin epidemiologjik, siç është periudha e gjatë e inkubacionit 14 ditor, si dhe mos respektimi i masave të vendosura për ndërprerjen e trasmetimit të virusit.

Ndaj Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për të gjithë qytetarët, bizneset, institucionet, respektoni masat e vendosura dhe protokollet e miratuara të sigurisë, si e vetmja mënyrë për të mbrojtur veten dhe të afërmit tuaj.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet çdo sipërmarrje turistike dhe të gjithe pushuesve të zbatojnë protokollin e masave anti-Covid19 përgjatë gjithë sezonit.

Stafi i shërbimit, në kontaktet me pushuesit / vizitorët duhet të mbajë në mënyrë të domosdoshme maskat mbrojtëse. Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 metër.

Të zbatohen me rigorozitet masat e pastrimit dhe dezinfektimit në të gjitha zonat bufe, bare, restorante, kuzhina në të gjitha strukturat akomoduese.

Të tregohet kujdes në përdormin e ashensorit në strukturat akomoduese që e disponojnë atë, duke respektuar masat e distancimit dhe të higjienës.

Të kryhet dezinfektimi i krevateve të plazhit, shërbimeve higjienike dhe aksesorëve të ndryshëm në mënyrë periodike. Të respektohet hapësira midis çadrave dhe ndenjëseve të pushuesve në distancë jo më pak se 3.5 m dhe të evitohen grumbullimet shoqërore.

Kontaktoni nëpërmjet linjës së gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik, apo informacion për Covid19. Nëse dyshoni se jeni të prekur duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127.

 

 

 

 

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 10 273 001 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 505 295
 • Azi:          2 215 784 raste të konfimuara

55 194 vdekje

 • Afrikë 393 444 raste të konfirmuara

9 878 vdekje

 • Amerikë: 5 226 063 raste të konfirmuara

 248 672 vdekje

 • Oqeania : 9 344 raste të konfirmuara

  133 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 30 qershor 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (30 qershor 2020)
Kontinenti i Azisë 2 215 784
India 566840
Iran 225205
Pakistan 209337
Turqia 198613
Arabia Saudite 186436
Bangladesh 141801
Katar 95106
Kina 84780
Indonesia 55092
Emiratet e Bashkuara 48246
Irak 47151
Kuvait 45524
Singapore 43661
Oman 39060
Filipine    36438
Afghanistan 31238
Bahrain 26239
Izrael 24441
Kazakhstan 21819
Japonia 18593
Nepal               13248
Korea e jugut 12800
Malajsia 8637
Uzbekistan 8298
Taxhikistan 5900
Kyrgyzstan 5296
Thailand 3171
Palestine 2443
Maldives            2336
Sri_Lanka 2042
Liban 1745
Jordania 1128
Jemen 1128
Taivan 447
Vietnam                     355
Mianmar 299
Siria                    269
Mongolia 220
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 141
Bhutan 77
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 5 226 063
USA 2590552
Brazil 1368195
Peru 282365
Chile 275999
Mexico 220657
Canada 103907
Kolumbia 95043
Argentina 62255
Ekuador 55665
Panama 32785
Bolivia 32125
Republika Domenikane 31816
Honduras 18818
Guatemala 17409
Puerto_Rico 7250
El_Salvador 6173
Haiti 5933
Venezuela 5530
Kosta_Rika 3269
Kuba 2340
Paraguai 2191
Nikaragua 2170
Uruguai 932
Xhamaika           698
Suriname 501
Guyana 235
Ishujt Kajman 199
Bermuda 146
Trinidad dhe Tobago 126
Bahamas 104
Aruba 103
Barbados 97
Ishujt Virgin 84
Sint_Maarten 77
Antigua_and_Barbuda 66
Ishujt Turks_and_Caicos 41
Saint_Vincent_&_Grenadines 29
Belize 24
Curaçao 24
Grenada 23
Saint_Lucia 19
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 9 344
Australia 7767
Zelanda e re 1178
Polinezia Franceze 62
Guam 257
Kaledonia e re 21
Fixhi 18
Ishujt Mariana 30
Papa new Guinea 11
Afrika 393 444
Afrika e jugut 144264
Egjypt 66754
Nigeria 25133
Gana 17351
Algeria 13571
Kameron            12592
Maroku 12290
Sudan 9258
Cote_dIvoire 9214
Republika e Kongos 6939
Senegal 6698
Kenia 6190
Etiopia 5846
Gabon                5394
Guinea 5351
Xhibuti 4656
Mauritania 4149
Republika e Afrikes qendrore 3613
Somalia 2904
Mali 2173
Madagaskar 2138
Sudani jugor 2006
Guinea Ekuadoriale 2001
Guinea_Bissau 1614
Zambia 1568
Sierra_Leone 1450
Kongo                1245
Malawi 1224
Benin 1187
Tunizia 1172
Cape _Verde 1165
Niger 1075
Ruanda 1001
Burkina_Faso 959
Mozambique 883
Uganda 870
Chad 866
Eswatini 795
Liberia 770
Libia 762
Sao_Tome _and_Principe 713
Togo 643
Zimbabwe 574
Republika e Tanzanise 509
Mauritius 341
Angola 276
Komorros           272
Saharaja perendimore 208
Namibia 196
Eritrea                191
Botswana 175
Burundi 170
Gambia 47
Lezoto 27
Seychelles 11
Total 7 845 331

 

 

 

 

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 30. 06. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 427 670 raste të konfirmuara
  • 191 411 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 30 qershor 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (30 qershor 2020)
Europa 2 427 670
Russia 641156
United_Kingdom 311965
Spanja 248970
Itali 240436
Gjermani 194259
France 164260
Suedia 67667
Bjellorusia 61790
Belgjika 61427
Hollanda 50223
Ukraine 43628
Portugalia 41912
Polonia 34154
Zvicra            31569
Rumania 26582
Irlanda 25462
Armenia 25127
Austria 17666
Azerbaijan 16968
Moldavia 16357
Serbia 14288
Danimarka       12751
Çekia 11805
Norvegjia 8855
Finland 7209
Macedonia e veriut 6224
Bullgaria 4831
Bosnia_dhe_Herzegovina 4343
Luxembourg                        4256
Hungaria 4145
Greqia 3390
Kroacia 2725
Kosova 2677
Shqiperia 2535
Estonia 1987
Islanda                                 1840
Lithuania                  1816
Sllovakia 1665
Sllovenia 1585
Letonia 1117
Qipro 996
Gjeorgjia 928
Andorra 855
San_ Marino 698
Malta 670
Mali I zi 501
Isle_of_Man 336
Jersey 319
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 177
Monako 103
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 30 qershor 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 29.06.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 15 563 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 34 767 vdekje
 • 190 248 pacientë të shëruar
 •     93   pacientë në terapi intensive
 • 14 380   qytetarë në izolim

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.