3 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (03.06.2020) janë testuar 15365  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 1184 raste të konfirmuara
 • 33 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 898 pacientë të shëruar
 • 253 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 01.06.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 12 0
Dibër 10 1 0
Durrës 257 214 6
Elbasan 21 20 0
Fieri 59 47 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 52 0
Shkodër 126 114 2
Tiranë 584 380 20
Vlorë 5 4 1
Total 1184 898

 

33

 

Situata e 24 orëve të fundit e  COVID 19 në Shqipëri

Kanë vijuar testimet dhe puna intensive në Laboratorin e Virologjisë në ISHP për të dyshuar të prekur me COVID19.

Në 24 orët e fundit janë kryer 297 testime nga të cilat janë konfirmuar 20 raste pozitive, përkatësisht, 15 raste në Tiranë, 2 raste në Krujë, 2 në Durrës, dhe 1 rast në Kamëz.

Janë testuar 65 personel shëndetësor nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 4 raste.

Rastet e identifikuara në 24 orët e fundit janë kryesisht kontakte të rasteve të zbuluara nga hetimi i kryer, dhe disa raste të reja për të cilat po vijon hetimi epidemiologjik.

Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 21 të prekur, nga të cilët 5 janë në terapi intensive, njëri prej tyre është i intubuar. Rreth 8% e të prekurve aktivë po trajtohen në spital kurse pjesa tjetër po ndiqen nga mjekët e familjes.

Në vendin tonë janë 253 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 7 qytetarë, duke e çuar në 898 numrin e të shëruarve.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 16500 testime molekulare dhe serologjike dhe janë konfirmuar pozitivë 1184 raste.

Rrisim kapacitetet spitalore për trajtimin e COVID-19

Strukturat e re spitalore në autostradë ka përfunduar rikonstruksionin, me standarte bashkëkohore do të jetë në dispozicion për trajtimin e të prekurve me COVID19. Ky spital ka 100 shtretër 50 prej tyre me oksigjen dhe është një strukturë që rrit kapacitetet e spitaleve për trajtimin e COVID19 nëse do të jetë e nevojshme për përballimin e çdo fluksi të mundshëm. Struktura e re spitalore plotëson të gjitha kushtet pasi ka dhomë tirazhi, sallë kirurgjie dhe terapi intensive. Kjo strukturë do të përdoret në rastet e shtimit të rasteve në fazën e hapjes, gjatë sezonit ose nëse do të ketë një valë të dytë në vjeshtë.

Në skenarë janë planifikuar në total 500 shtretër. Pra spitalet COVID1, COVID2, COVID3 që janë strukturat e ish-kirurgjive, dhe shtohet dhe COVID4 për të gjitha ato raste kur fluksi do të jetë i madh.

Për forcimin e kapaciteteve janë vënë në dispozicion 2.5 miliardë lekë nga qeveria shqiptare me qëllim përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID19.

Testimi serologjik edhe në popullatë

Deri tani janë kryer 1452 teatime serologjike tek personeli shëndetësor në laboratorin e mikrobiologjisë ne QSUT. Pozitiviteti rezulton  9% që tregon se mbrojtja e mjekëve dhe infermierëve ka funksionuar, pra  9% e rasteve kanë patur krijimin e antitrupave.

Testimi do të vijojë edhe tek qytetarët dhe për këtë është gati një plan dhe po pritet miratimi nga komiteti Teknik i Ekspertëve.

Plani i masave lehtësuese nga data 1 Qershor

 

Nga data 1 Qershor Qershor të lejohet lëvizja e qytetarëve dhe automjeteve në të gjithë territorin, në të gjithë vendin pa kufizim.

Nga data 1 Qershor hapen çerdhet dhe kopshtet publike duke zbatuar protokollet e sigurisë te miratuar.

Nga data 1 Qershor  hapen kufijtë tokësorë, duke hequr karantinimin dy javor, si një masë e që po ndiqet edhe në vendet europiane dhe vendet e rajonit. Masa e vendosjes se karantines dy/javore do të mbetet në fuqi, në raste te veçanta me urdher të autoriteteve shendetesore sipas kritereve të përcaktuara nga ECDC.

Nga data 1 Qershor plazhet do të jenë të hapura, nën masa të sigurisë, sipas një plani i cili përfshin gjithë vijën bregdetare, si një zonë e sigurt. Plazhet sipas zonave të miratuara do jenë të përcaktuara me autorizime të posaçme nga një autoritet i përkohshëm që është ngritur peër këtë periudhë dhe që do të administrojë lejet per cdo stacion plazhi nëpërmjet një aplikimi online dhe një protokolli të veçantë për të siguruar ruajtjen e distancave dhe kushtet higjeno-sanitare në plazhe. Ndaj ftojmë të interesuarit të zbatojnë procedurat që do të bëhen publike nga MTM, duke informuar se çdo kush që shkel rregullat për arsye përfitimi në plazh do të ppenalizohet.

Lejohen nga data 1 Qershor kampionatet sportive, pa praninë e publikut. Do të hapen parqet, qëndrat e formimit arsimor, kulturor, qëndrat e internetit si dhe palestrat sipas protokolleve të sigurise.

Ndalohen të hapen deri në 23 Qershor

 

Aktivitetet që ende shfaqin rrezik në këtë fazë ku qarkullimit i virusit është i pranishëm dhe që do të vijonë të jenë të mbylluar janë: Transporti publik, për të cilin po punohet me Ministrinë e Infrastruukturës dhe Transporteve për një plan i cili do të bëhet publik në një kohë të shpejtë, gjithashtu do të vijojnë të jenë të ndaluara, aktivitetet kulturore, kinematë, teatret, klubet e natës, pishinat, grumbullimet masive, dasmat, konferencat dhe dëgjesa publike. 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik në këtë fazë të lehtësimin të masave;

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët të tregohen të kujdesshëm. Ruani distancimin fizik mbi 1.5 metër. Kur nuk arrihet distancimi fizik përdorimi i maskës është i domosdoshëm. Ruani etiketën respiratore. Kur kolliteni apo tështini përdorni shami letre ose këndin e brrylit. Masat e higjienës personale duhet të kombinohen me larjen sa më të shpeshtë të duarve për më shumë se 20 sekonda. Evitoni ambientet e mbyllura dhe grumbullimet me shumë njerëz dhe kujdesuni për të moshuarit.

Mos neglizhoni shenjat e sëmundjes prandaj telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40. 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 6 348 900 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 380 810
 • Azi:          1 181 538 raste të konfimuara

31 644 vdekje

 • Afrikë 157 450 raste të konfirmuara

4 495 vdekje

 • Amerikë: 3 019 104 raste të konfirmuara

 168 264 vdekje

 • Oqeania : 8 681 raste të konfirmuara

  132 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 3 qershor 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (3 qershor 2020)
Kontinenti i Azisë 1 181 538
India 207615
Turqia 165555
Iran 157562
Arabia Saudite 89011
Kina 84159
Pakistan 80463
Katar 60259
Bangladesh 52445
Singapore 35836
Emiratet e Bashkuara 35788
Kuvait 28649
Indonesia 27549
Filipine 18997
Izrael 17342
Japonia 16986
Afghanistan 16509
Oman 12799
Bahrain 12311
Kazakhstan 11796
Korea e jugut 11590
Malajsia                        7877
Irak 7387
Taxhikistan 4013
Uzbekistan 3769
Thailand 3083
Nepal 2099
Kyrgyzstan 1871
Maldives 1841
Sri_Lanka 1683
Liban 1242
Jordania 755
Palestine 630
Taivan 443
Jemen 399
Vietnam 328
Mianmar 233
Mongolia 185
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 125
Siria 123
Bhutan 47
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 3 019 104
USA 1831821
Brazil 555383
Peru 170039
Chile 108686
Mexico 97326
Canada 92399
Ekuador 40414
Kolumbia 31833
Argentina 18306
Republika Domenikane 17752
Panama 14095
Bolivia 10991
Guatemala 5586
Honduras 5527
Puerto_Rico 3935
El_Salvador 2653
Haiti 2507
Kuba 2092
Venezuela 1819
Nikaragua 1118
Kosta_Rika 1105
Paraguai 1013
Uruguai 826
Xhamaika 590
Guyana 153
Ishujt Kajman 151
Bermuda 141
Trinidad dhe Tobago 117
Bahamas 102
Aruba 101
Barbados 92
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 70
Suriname 54
Saint_Vincent_&_Grenadines 26
Antigua_and_Barbuda 25
Grenada 23
Curaçao 20
Belize 18
Dominica 18
Saint_Lucia 18
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 8 681
Australia 7221
Zelanda e re 1154
Polinezia Franceze 60
Guam 177
Kaledonia e re 19
Fixhi 18
Ishujt Mariana 23
Papa new Guinea 8
Afrika 157 450
Afrika e jugut 35812
Egjypt 27536
Nigeria 10819
Algeria 9626
Gana 8297
Maroku 7866
Kameron 6585
Sudan 5310
Guinea 3844
Senegal 3836
Xhibuti 3779
Republika e Kongos 3325
Cote_dIvoire 3024
Gabon                2803
Kenia 2093
Somalia 2089
Mali 1351
Etiopia 1344
Guinea_Bissau 1339
Guinea Ekuadoriale 1306
Republika e Afrikes qendrore 1173
Zambia 1089
Tunizia 1086
Sudani jugor 994
Niger 960
Sierra_Leone 896
Burkina_Faso 883
Madagaskar 845
Chad 803
Mauritania 668
Kongo 611
Republika e Tanzanise 509
Uganda 489
Sao_Tome_and_Principe 484
Cape_Verde 466
Togo 445
Ruanda 384
Malawi 358
Mauritius 335
Liberia 311
Mozambique 307
Eswatini 293
Benin 244
Zimbabwe 206
Libia 182
Komorros 132
Angola 86
Burundi 63
Eritrea 39
Botswana           38
Gambia 26
Namibia 25
Saharaja perendimore 23
Seychelles 11
Lezoto 2
Total 4 367 469

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 03. 06. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 1 981 431 raste të konfirmuara
  • 176 269 vdekje

 

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 3 qershor 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (3 qershor 2020)
Europa 1 981 431
Russia 423741
United_Kingdom 277985
Spanja 239932
Itali 233515
Gjermani 182370
France 151325
Belgjika 58615
Hollanda 46647
Bjellorusia 44255
Suedia 38589
Portugalia 32895
Zvicra 30791
Irlanda 25066
Ukraine 24823
Polonia 24395
Rumania 19517
Austria 16674
Danimarka 11734
Serbia 11454
Armenia 10009
Çekia             9364
Moldavia 8548
Norvegjia 8446
Finland 6887
Azerbaijan 5935
Luxembourg 4020
Hungaria                 3931
Greqia 2918
Bullgaria 2538
Bosnia_dhe_Herzegovina 2534
Macedonia e veriut 2391
Kroacia 2246
Estonia 1870
Islanda 1806
Lithuania 1682
Sllovakia 1522
Sllovenia                  1475
Shqiperia 1184
Letonia 1079
Kosova 1067
Qipro 952
Andorra 844
Gjeorgjia 800
San_Marino 687
Malta 620
Isle_of_Man 336
Mali I zi 324
Jersey 308
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 172
Monako 99
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 3 qershor 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 03.06.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 39 297 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 33 601 vdekje
 • 160 938 pacientë të shëruar
 •     353  pacientë në terapi intensive
 • 33 202   qytetarë në izolim

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.