29 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (29.05.2020) janë testuar 14269  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 1099 raste të konfirmuara
 • 33 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 851 pacientë të shëruar
 • 215 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 29.05.2020

 

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 12 0
Dibër 7 1 0
Durrës 243 178 6
Elbasan 20 20 0
Fieri 56 47 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 52 0
Shkodër 125 112 2
Tiranë 521 371 20
Vlorë 5 4 1
Total 1099 851 33

 

 

 

 

 

Situata e COVID 19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit

 

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 276 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 23 raste të konfirmuara pozitive, 12 prej të cilave në Tiranë. 8 janë kontakte të rasteve të mëparshme pozitive dhe 4 janë raste të reja në proces hetimi.

Nga hetimi i thelluar epidemiologjik në QSUT, ku jane testuar 57 personel shëndetësor dhe pacientë, dhe të gjithë kanë rezultuar negativë.

6 raste janë konfirmuar në Mat, kontakte të një paciente në QSUT dhe 4 raste në Lushnje, kontakte të rasteve pozitive të konfirmuar më herët në Tiranë dhe 1 rast i ri në Durrës.

Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 23 pacientë, nga të cilët 5 janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit janë të shëruar 28 qytetarë, duke e çuar në 851 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 15,500 testime molekulare dhe serologjike, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin është 1099. Prej tyre, mbi 77% janë të shëruar.

Në vendin tonë aktualisht janë 215 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë.

 

Lëvizja në fundjavë

Gjatë fundjavës hiqen kufizimet e orareve për qytetaret dhe bizneset në zonat e kuqe dhe të gjelbërta. Kjo do të jetë fundjava e fundit që qendrojnë në fuqi perimetri i zonave të kuqe, pra nuk do të lejohet dalja nga kufiri i këtyre zonave deri ditën e hënë datë 1 Qershor, kur do të hiqen të gjitha kufizimet e lëvizjes për të gjithe vendin.

Plani i masave lehtësuese nga data 1 Qershor

Nga data 1 Qershor Qershor të lejohet lëvizja e qytetarëve dhe automjeteve në të gjithë territorin, në të gjithë vendin pa kufizim.

Nga data 1 Qershor do të hapen çerdhet dhe kopshtet publike duke zbatuar protokollet e sigurisë se miratuar.

Nga data 1 Qershor do të hapen kufijtë tokësorë, duke hequr karantinimin dy javor, si një masë e që po ndiqet edhe në vendet europiane dhe vendet e rajonit. Masa e vendosjes se karantines dy/javore do të mbetet në fuqi, në raste te veçanta me urdher të autoriteteve shendetesore sipas kritereve të përcaktuara nga ECDC.

Nga data 1 Qershor plazhet do të jenë të hapura, nën masa të sigurisë, sipas një plani i cili përfshin gjithë vijën bregdetare, si një zonë e sigurt. Plazhet sipas zonave të miratuara do jenë të përcaktuara me autorizime të posaçme nga një autoritet i përkohshëm që është ngritur peër këtë periudhë dhe që do të administrojë lejet per cdo stacion plazhi nëpërmjet një aplikimi online dhe një protokolli të veçantë për të siguruar ruajtjen e distancave dhe kushtet higjeno-sanitare në plazhe. Ndaj ftojmë të interesuarit të zbatojnë procedurat që do të bëhen publike nga MTM, duke informuar se çdo kush që shkel rregullat për arsye përfitimi në plazh do të penalizohet.

Do të lejohen nga data 1 Qershor kampionatet sportive, pa praninë e publikut. Do të hapen parqet, qëndrat e formimit arsimor, kulturor, qëndrat e internetit si dhe palestrat sipas protokolleve të sigurise.

Ndalohen të hapen deri në 23 Qershor

Aktivitetet që ende shfaqin rrezik në këtë fazë ku qarkullimit i virusit është i pranishëm dhe që do të vijonë të jenë të mbylluar janë: Transporti publik, për të cilin po punohet me Ministrinë e Infrastruukturës dhe Transporteve për një plan i cili do të bëhet publik në një kohë të shpejtë, gjithashtu do të vijojnë të jenë të ndaluara, aktivitetet kulturore, kinematë, teatret, klubet e natës, pishinat, grumbullimet masive, dasmat, konferencat dhe dëgjesat publike.

 

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik në këtë fazë të lehtësimin të masave;

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët të tregohen të kujdesshëm. Ruani distancimin fizik mbi 1.5 metër. Kur nuk arrihet distancimi fizik përdorimi i maskës është i domosdoshëm. Ruani etiketën respiratore. Kur kolliteni apo tështini përdorni shami letre ose këndin e brrylit. Masat e higjienës personale duhet të kombinohen me larjen sa më të shpeshtë të duarve për më shumë se 20 sekonda. Evitoni ambientet e mbyllura dhe grumbullimet me shumë njerëz dhe kujdesuni për të moshuarit.

Mos neglizhoni shenjat e sëmundjes prandaj telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total  5 776 934 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 360 089

 • Azi: 1 040 539 raste të konfimuara- 28 983 vdekje
 • Afrikë : 129 361 raste të konfirmuara- 3 789 vdekje
 • Amerikë: 2 698 519 raste të konfirmuara- 155 764 vdekje
 • Oqeania: 8 603 raste të konfirmuara- 132 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara-  7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 29 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (29 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 1 040 539
India 165799
Turqia 160979
Iran 143849
Kina 84106
Arabia Saudite 80185
Pakistan 64028
Katar 50914
Bangladesh 40321
Singapore 33249
Emiratet e Bashkuara 32532
Indonesia 24538
Kuvait 24112
Izrael 16872
Japonia 16719
Filipine 15588
Afghanistan 13036
Korea e jugut 11402
Bahrain 10052
Kazakhstan 9932
Oman 9009
Malajsia                        7629
Irak 5457
Taxhikistan 3563
Uzbekistan 3444
Thailand 3065
Kyrgyzstan 1662
Sri_Lanka 1530
Maldives 1513
Liban 1168
Nepal 1042
Jordania 728
Palestine 625
Taivan 441
Vietnam 327
Jemen 278
Mianmar 206
Mongolia 179
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 124
Siria 121
Bhutan 31
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 698 519
USA 1721750
Brazil 438238
Peru 141779
Canada 88501
Chile 86943
Mexico 81400
Ekuador 38471
Kolumbia 25366
Republika Domenikane 16068
Argentina 14689
Panama 12131
Bolivia 8387
Honduras 4752
Guatemala 4348
Puerto_Rico 3486
El_Salvador 2194
Kuba 1983
Haiti 1443
Venezuela 1327
Kosta_Rika 1000
Paraguai 900
Uruguai 811
Nikaragua 759
Xhamaika 569
Guyana 150
Bermuda 140
Ishujt Kajman 140
Trinidad dhe Tobago 116
Aruba 101
Bahamas 101
Barbados 92
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 69
Antigua_and_Barbuda 25
Saint_Vincent_&_Grenadines 25
Grenada 23
Curaçao 19
Belize 18
Saint_Lucia 18
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Suriname 12
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 8 603
Australia 7150
Zelanda e re 1154
Polinezia Franceze 60
Guam 172
Kaledonia e re 19
Fixhi 18
Ishujt Mariana 22
Papa new Guinea 8
Afrika 129 361
Afrika e jugut 27403
Egjypt 20793
Algeria 8997
Nigeria 8915
Maroku 7643
Gana 7303
Kameron 5436
Sudan 4346
Guinea 3553
Senegal 3348
Xhibuti 2914
Republika e Kongos 2832
Cote_dIvoire 2641
Gabon 2431
Somalia 1828
Kenia 1618
Mali 1194
Guinea_Bissau 1178
Tunizia 1068
Zambia 1057
Guinea Ekuadoriale 1043
Niger 955
Burkina_Faso 847
Etiopia 831
Sierra_Leone 812
Sudani jugor 806
Republika e Afrikes qendrore 755
Chad 726
Madagaskar 656
Kongo 571
Republika e Tanzanise 509
Sao_Tome_and_Principe 458
Togo 422
Cape_Verde 390
Ruanda 349
Mauritius 334
Uganda 317
Mauritania 292
Eswatini 279
Liberia 269
Mozambique 233
Benin 210
Malawi 203
Zimbabwe 149
Libia 105
Komorros 87
Angola 73
Burundi 42
Eritrea 39
Botswana           35
Gambia 25
Namibia 22
Seychelles 11
Saharaja perendimore 6
Lezoto 2
Total 3 877 718

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 29. 05. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 1 899 216 raste të konfirmuara
  • 171 414 vdekje

 

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 29 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (29 maj 2020)
Europa 1 899 216
Russia 379051
United_Kingdom 269127
Spanja 237906
Itali 231732
Gjermani 180458
France 149071
Belgjika 57849
Hollanda 45950
Bjellorusia 39858
Suedia 35727
Portugalia 31596
Zvicra 30713
Irlanda 24841
Polonia 22825
Ukraine 22382
Rumania 18791
Austria 16543
Danimarka 11512
Serbia 11300
Çekia 9140
Norvegjia 8401
Armenia 8216
Moldavia 7725
Finland 6743
Azerbaijan 4759
Luxembourg 4008
Hungaria                 3841
Greqia 2906
Bullgaria 2485
Bosnia_dhe_Herzegovina 2462
Kroacia 2245
Macedonia e veriut 2078
Estonia 1851
Islanda 1805
Lithuania 1656
Sllovakia 1520
Sllovenia                  1473
Shqiperia 1099
Letonia 1061
Kosova 1048
Qipro 941
Andorra 763
Gjeorgjia 738
San_Marino 670
Malta 616
Isle_of_Man 336
Mali I zi 324
Jersey 308
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 157
Monako 98
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 29 maj 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 29.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 46 175 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 33 229 vdekje
 • 152 844 pacientë të shëruar
 •     475  pacientë në terapi intensive
 • 38 606   qytetarë në izolim

 

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.