Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (28.03.2020) janë testuar 1325  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 197 raste të konfirmuara
 • 10 pacientë kanë ndëruar jetë  
 • 33 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 28.03.2020

 

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 113 5
Fieri 21 1
Durrësi 11 1
Korça 12  
Vlora 5 1
Elbasani 5  
Lushnja 4 1
Kavaja 4 1
Shkodër 4  
Lezhë 4  
Kruja 3  
Puka 3  
Tropojë 3  
Has 2  
Rrogozhina 2  
Berat 1  
TOTAL 197 10

 

Në 24 orët e fundit janë testuar 79 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 11 raste të reja me COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë dy pacientë në spitalin Infektiv, një 67 vjecar nga Tirana dhe një 72-vjeçare nga Vlora dhe në total numri i presonave që kanë nderuar jetë nga COVID-19 deri tani është 10.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 74 të shtruar dhe prej tyre 4 janë në terapi intensive. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Deri tani janë shëruar 33 pacientë, të cilët pas testeve të kontrollit  kanë rezultuar negativë. Shkon në 6 numri i stafit mjekësor të prekur nga COVID-19 që tashmë janë shëruar, prej të cilëve 4 mjekë dhe infermierë të shëruar sot. Por stafi do të vijojë të jetë i vetëkarantinuar edhe për një periudhë 14-ditore.

Vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara pozitive. Epidemiologët në çdo njësi vendore të kujdesit shëndetësor, janë në terren për të identifikuar në kohë kontaktet, pas verifikimit të rasteve të dyshuara.

ISHP  po vijon me testimin e rasteve të dyshuara për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

 

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Eshtë shtuar stoku për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, (blerje e qeverisë shqiptare në Turqi) të cilat po shpërndahen në të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale te tilla në Shqipëri nëpërmjet linjës së korridorit të posaçëm të dedikuar nga Turqia për ardhjen e këtyre mallrave dhe në total ky furnizim do të jetë 26 ton, i financuar nga qeveria shqiptare. Janë materiale të mbrojtjes personale si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me CCOVID-19.

Ka nisur puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara, duke qenë se këtu do të shtrohen ato që janë në fazë shërimi, por do kenë asistencën e nevojshme. Kjo është pjesë e skenarit të katërt, pasi në skenarin e parë, të dytë dhe të tretë janë struktura të tjera në spitalet publike, ndërsa ky do të shërbejë si një spital-karantinë me një organizim të asistencës bazë mmjekësore.

Kanë nisur procedurat edhe për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

2,5 miliard lekë janë alokuar nga qeveria shqiptare për sektorin e shëndetësisë në luftën kundër COVID-19.

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

 

 

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 591 971 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 27 090.
 • Azi:          147 643 raste të konfimuara

6241 vdekje

 • Afrikë 3606 raste të konfirmuara

95 vdekje

 • Amerikë: 121 296 raste të konfirmuara

 2097 vdekje

 • Oqeania : 3896 raste të konfirmuara

  14 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 28 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (28 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 147 643
Kina 82213
Iran 32332
Republika e Koresë 9478
Turqi 5698
Izrael 3035
Malajzi 2161
Japoni  1499
Pakistani 1197
Tajland 1136
Arabia Saudite 1104
Indonezia 1046
Indi  873
Filipine  803
Singapor  732
Katar  562
Bahrain  466
Irak  458
Emiratet e Bashkuara Arabe  405
Liban  391
Taivan  267
Kuvajt  225
Jordania  212
Kazakistan  193
Vietnam  169
Oman  131
Brunei  115
Sri Lanka   106
Uzbekistan   104
Kamboxhia    102
Mauritus      94
Afganistan      91
Palestina      91
Kyrgystan      58
Bangladeshi      48
Maldive      14
Mongolia      11
Laos      6
Miamare      5
Siria      5
Bhutan      3
Nepal      3
Timor-Leste      1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 121 296
USA 104686
Kanada 4689
Brazili 3417
Ekuador 1627
Kili 1610
Panama 786
Meksika 717
Argjentina 690
Peru 635
Republika Domenikane 581
Kolumbia 539
Kosta Rika 263
Uruguai 238
Venezuela 119
Hondurasi 95
Kuba 80
Bolivia 74
Trinidad dhe Tobago 66
Porto Riko 64
Paraguaji 56
Guatemala 32
Aruba 28
Xhamajka 26
Barbado 24
Ishujt e Virxhinias 19
Bermuda 17
El Salvador 13
Dominica 11
Bahamas 9
Greenland 9
Ishujt Kajman 8
Kuracao 8
Haiti 8
Suriname 8
Antigua dhe Barbuda 7
Grenada 7
Gujana 5
Monserat 5
Saint Lucia 3
Sint Marten 3
Belize 2
Ishujt Britanik Virgin 2
Nikaragua 2
Saint Kits dhe Nevis 2
Anguilla 2
Ishujt Turks dhe Kaikos 2
Saint Vincent 1
Grenadines 1
Oqeania 3896
Australia 3378
Zelanda e re 416
Polinezia Franceze 30
Guam 51
Kaledonia e re 15
Fixhi 5
Papa new Guinea 1
Afrika 3606
Afrika e jugut 1170
Egjypt 495
Maroku 345
Algjeria 305
Tunizia 227
Burkina Faso 146
Gana 137
Senegali 119
Cote d’lvoire 101
Kameruni 88
Nigeria 81
Republika Demokratike e Kongo 58
Ruanda 54
Kenia 31
Togo 25
Madagaskar 24
Etiopia 16
Zambia 16
Uganda 14
Xhibuti 13
Guinea Ekuatorit 13
Republika e Tanzanisë 13
Niger 10
Eswatini 9
Namibia 8
Gabon 7
Mozambiku 7
Seychelles 7
Benin 6
Eritrea 6
Kape verde 5
Republika e Afrikës qëndrore 5
Guinea 5
Çad 5
Zimbabue 5
Mali 4
Angola 4
Kongo 4
Liberia 3
Mauritania 3
Sudan 3
Gambia 3
Somalia 3
Guinea – Bissau 2
Libia 1
Total 277 137

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 28. 03. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 314 834 raste të konfirmuara
  • 18 636 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 28 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (28 mars 2020)
Europa 150 463
Italia 86 498
Spanja 64 059
Gjermania 48 582
Franca 32 964
Anglia 14 543
Zvicra 12 104
Hollanda    8 603
Austria    7 697
Belgjika    7 284
Portugalia    4 268
Norvegjia    3 581
Suedia    3 046
Çekia    2 279
Danimarka    2 046
Irlanda    2 121
Luksemburg    1 605
Polonia    1 389
Rumania    1 292
Rusia    1 036
Finlanda     1 025
Greqia    966
Islanda    890
Sllovenia    632
Kroacia     586
Estonia     575
Serbia     457
Armenia     372
Lituania     358
Hungaria     343
Sllovakia     295
Bullgaria     293
Letoni    280
Andora     267
Bosnje –Hercegovina     229
San Marino     223
Maqedonia e Veriut     219
Ukraina     218
Moldavia     199  
Shqipëria     186   
Azerbaxhan     165
Qipro     162
Ishujt Faroe     144
Malta    139
Bjellorusia     94
Kosova     86
Gjeorgjia     81
Mali i zi     75
Litenshtein    60
Gjibraltar     55
Guemsey     36
Monako     42
Xhersi     52
Isle of Man      29
Vatikani      5

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 28 Mars 2020.

                                                             

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 28.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 70065 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 10023 vdekje
 • 12384 pacientë të shëruar
 • 3856 në terapi intensive
 • 39533 në izolim në shtëpi

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 24509
Emilia Romanja 9964
Veneto 6913
Piemonte 6851
Marche 2999
Toskana 3511
Liguria 2086
Lazio 2181
Campania 1407
Trento 1234
Puglia 1358
Siçili 1242
Fruli 1120
Abruzzo 1027
Bolzano 929
Umbria 824
Valle d’Aosta 468
Sardenja 569
Kalabria 523
Bazilikata 178
Molise 98

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.