27 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (27.07.2020) janë testuar 39 183  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 4880 raste të konfirmuara
 • 144 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 2745 pacientë të shëruar
 • 1991 numri i rasteve aktive

Shpërndarja sipas qarqeve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 27.07.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 1082 1244 76
Shkodër 198 308 22
Durrësi 230 504 19
Fieri 72 138 6
Korça 67 59 3
Elbasani 48 64 5
Kukës 44 100 4
Lezhë 83 139 2
Vlora 100 94 4
Gjirokastër 21 25 0
Diber 17 28 2
Berat 29 42 1
TOTAL 1991 2745 144

 

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fund

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidemiologjike në vend në 24 orët e fundit.

Ka vijuar rritja e rasteve të reja edhe gjatë javës që lamë pas. Mesatarja javore e rasteve të reja ka qenë rreth 96 raste në ditë. Vihet re se ka pasur një rritje të ndjeshme të shtrimeve në dy spitalet Covid. Situata paraqitet serioze pasi është rritur gjithashtu numri i pacientëve në terapi intensive dhe i atyre të intubuar, që është shoqëruar fatkeqësisht me humbje jete.

Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në spitalin Covid2 “Shefqet Ndroqi” 6 qytetarë: Një 49 vjeçar nga Shkodra, një 54 vjeçar nga Mirdita, një 58 vjeçar nga Tirana, pa sëmundje të tjera. Si dhe një 56 vjeçar, një 68 vjeçar dhe një 76 vjeçare, nga Tirana, me sëmundje bashkëshoqëruese. . 

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 114 pacientë, 19 janë në terapi intensive dhe 3 pacientë janë të intubuar

Ju informojme per situaten epidemiologjike në 24 orët e fundit: Janë kryer 500 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 117 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 63 raste në Tiranë, 10 në Durrës, 8 në Fier, nga 4 raste në Kukës, Has, nga 3 raste në Krujë, Lushnje, nga 2 raste në Korçë, Elbasan, Kavajë, Tepelenë, Divjakë, dhe nga 1 rast në Shkodër, Kurbin, Lezhë, Vlorë, Mirditë, Mallakastër, Përmet, Sarandë, Dibër, Himarë, Klos, Shijak.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 63 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 2745, që nga fillimi i epidemisë.

 

Kontrolle për zbatimin e masave nga Task-Forca antiCOVID në 24 orët e fundit

Task- Forca anti-COVID ka vijuar punën në terren me masa të shtuara edhe në fundjavë, për kontrollin dhe monitorimin e zbatimit të protokolleve të sigurisë për frenimin e përhapjes së infeksionit COVID-19.

Në 24 orët e fundit Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës: Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, realizuan 600 inspektime dhe monitorime në të gjitha qarqet e vendit. Janë vendosur 4 masa administrative me gjobë, në subjektet, të cilat janë gjetur në shkelje, duke mos zbatuar protokollet e miratuara: 1 masë administrative me gjobë në restorant dhe 3 masa administrative me gjobë në bar/kafe. Gjithashtu është vendosur edhe 1 vendim për pezullim të aktivitetit në pishinë.

Në total gjatë kësaj periudhe (të epidemisë) janë kryer mbi 127 mijë inspektime dhe monitorime dhe janë vendosur mbi 500 masa administrative me gjobë dhe pezullime aktiviteti për subjekte të gjetura në shkelje të protokolleve dhe rregullave për parandalimin e SARS COV2. Në ditët e fundit rreth 30 individë janë gjobitur për mosmbajtje të maskës në ambiente publike të mbyllura.

 

Miratohen protokollet për testimet serologjike

Bazuar në strategjinë e kontrollit të epidemisë në vend, e cila parashikon përfshirjen edhe të institucioneve jopublike, në funksion të rritjes së kapaciteteve për përballimin e situatës, Komiteti Teknik i Ekspertëve, ka miratuar Protokollin për fillimin testimeve serologjike edhe në strukturat jopublike. Testet duhet të jenë të validuara paraprakisht nga IShP.

Vetëm testet serologjike të aprovuara nga Agjensia Kombetare e Barnave dhe Paisijeve Mjekësore do të lejohen të përdoren në laboratorë të liçensuar jo publikë dhe të njohur nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, si laboratorë që plotësojnë standardet për kryerjen e testit serologjik, për praninë e antitrupave të krijuar nga Sars-Cov2.

https://new.shendetesia.gov.al/ministria-e-shendetesise-miratohen-protokollet-per-testimet-serologjike/

 

Miratohet vendimin për lejimin e testimeve molekulare në laboratorët jopublik

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka miratuar sot vendimin per lejimin e kryerjes së testimeve molekulare RT-PCR për SARS-COV-2 në laboratorët jopublik për arsye administrative.

Komiteti ka vendosur procedurën për plotësimin e standardeve që duhet të plotësojnë laboratorët jopublikë për kryerjen e testit molekular për Sars-Cov-2 me Real Time PCR. Në këtë kategori do të lejohet testimi vetëm për ata individë, që kanë kërkesë për dokument, që provon se nuk janë të prekur nga SARS- COV2, për të udhëtuar jashtë vendit për pushime apo kur kërkohet nga një shtet tjetër, por nuk kanë indikacion klinik të prekjes nga virusi.

Njohja e laboratorëve jopublik për këto testime, do të kryhet nga MSHMS, sipas procedurës së miratuar, kushteve dhe standardeve që garantojnë sigurinë dhe cilësinë e laboratorit, testeve dhe metodës së përdorur. Sipas vendimit, testet do të rregjistrohen pranë Agjensisë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore, sipas legjislacionit në fuqi për pajisjet mjekësore dhe do të validohen nga Instituti i Shëndetit Publik.

https://new.shendetesia.gov.al/komiteti-teknik-i-eksperteve-miraton-vendimin-per-lejimin-e-testimeve-molekulare-ne-laboratoret-jopublik-per-arsye-administrative/

 

Parandalimi i COVID-19, masa të reja kufizuese

Qeveria Shqiptare ka vendosur masa  për të frenuar pandeminë, me qëllim uljen e numrit të infeksioneve, mbrojtjen e shëndetin e qytetarëve dhe jetën e më të dobtëve mes nesh.

Me vendimin e Qeverisë, nga hyn në fuqi Akti Normativ i cili: – Ndalon hapjen e klubeve të natës, diskove, lounge barve dhe çdo lloj shërbimi të kësaj natyre në mjedis të mbyllur apo të hapur, përveç restoranteve. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 3 000 000 lekë dhe me pezullim të aktivitetit për një periudhë një vjeçare.

– Ndalon muzikën pas orës 20.00 në të gjithë mjediset e shërbimeve të çfarëdolloji. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 1 000 000 lekë dhe në rast përsëritje, me pezullim te aktivitetit për një periudhë gjashtë mujore. Nuk duhet të harrojmë për asnjë moment, se e gjithë bota është në një moment pandemie.

 

Maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

Qeveria shqiptare vendosi përdorimin e maskës/barrierën mbrojtëse prej tekstili si të

detyrueshme në çdo ambient të mbyllur. Nëpërmjet vendimit të qeverisë dhe aktit normativ, detyrimi për përdorimin e maskave jo mjekësore/barrierave mbrojtëse për mbrojtjen ndaj transmetimit të COVID 19 do të jetë detyrim për çdo individ në të gjitha ambjentet e mbyllura; në administratën publike dhe jo publike; në transportin publik; në zyra, shkallë pallati, ashensorë, në qendrat tregtare, dyqane, supermakatat, tregjet dhe njësitë e shërbimit. Të gjithë ata individë që nuk do ta përdorin barrierën mbrojtëse, sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, do të penalizohen. Është shumë efikase, pasi redukton transmetueshmërinë. Nëse e vendosim të gjithë, ajo përkthehet në një armë mbrojtëse për mospërhapjen e këtij infeksoni.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoXDB8nvxk

http://shendetesia.gov.al/wp-content/uploads/2020/07/akti-normativ-maskat.pdf

 

Apel për mbrojtjen nga COVID-19 drejtuar bizneseve

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore. Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Nëpërmjet ndryshimeve në aktin normativ, vendosen penalitetet për subjektet që ushtrojnë veprimtari turistike në stacionet e plazhit, që i thyejne rregullat, duke ndikuar direkt në përhapjen e infeksionit SARS COV2. Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2.

 

Këshilla dhe rekomandime drejtuar qytetarëve për mbrojtjen nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska mbrojtëse në ambiente të mbyllura. Kur mbani maskë mos prekni fytyrën dhe maskën me dorë. Dezinfektoni objektet që prekni dhe ajrosni ambientet në të cilat qëndroni. Personat e konfirmuar pozitivë me COVID-19 duhet të vetëizolohen dhe të shmangin kontaktet e ngushta me të tjerët. Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127. Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

 

Rregulla që duhet të zbatohen për një sezon turistik të sigurt

Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlone dhe në çdo ambient. Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 meter. Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë. Kujdes me përdorimin e ashensorit, respektoni distancimin dhe higjenen. Hapësira midis ndenjëseve dhe çadrave të pushuesve duhet jo më pak se 3.5 metër distancë. Shmangni grumbullimet e çdo lloji. Shmangni ambientet e mbyllura, konsumoni ushqim në ambiente të hapura. Mos këmbeni aksesorët e plazhit me të tjerët. Ruani higjenën vetjake. Nëse keni temperaturë mos u nisni për udhëtim dhe mos frekuentoni plazhin.

Hapa që duhet të ndiqni nëse udhëtoni:

Lani duart para se të udhëtoni dhe përdorni dezinfektant;

Mbani distancë nga njerëzit e tjerë;

Vendosni maska mbrojtëse;

Mos udhëtoni nëse jeni sëmurë apo keni temperaturë, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 16 249 165 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 649 208
 • Azi:          3 836 837 raste të konfimuara

88 829 vdekje

 • Afrikë 847 628 raste të konfirmuara

17 759 vdekje

 • Amerikë: 8 741 241 raste të konfirmuara

 340 025 vdekje

 • Oqeania : 16 168 raste të konfirmuara

  184 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 27 korrik 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (27 korrik 2020)
Kontinenti i Azisë 3 836 837
India 1435453
Iran 291172
Pakistan 274289
Arabia Saudite 266941
Turqia 226100
Bangladesh 223453
Irak 110032
Katar 109305
Indonesia 98778
Kina 86570
Kazakhstan 83122
Filipine 80448
Oman 76005
Kuvait 63773
Izrael 61956
Emiratet e Bashkuara 58913
Singapore 50369
Bahrain 39131
Afghanistan 36263
Kyrgyzstan 33296
Japonia 29989
Uzbekistan 20820
Nepal 18613
Korea e jugut 14175
Palestine 13129
Malajsia 8897
Taxhikistan 7192
Liban 3750
Maldives      3302
Thailand 3295
Sri_Lanka 2782
Jemen 1681
Jordania 1168
Siria 650
Taivan                        462
Vietnam 420
Mianmar             350
Mongolia 288
Kamboxha 225
Brunei_Darussalam 141
Bhutan 95
Timor_Leste 24
Laos 20
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 8 741 241
USA 4234020
Brazil 2419091
Mexico 390516
Peru 384797
Chile 345790
Kolumbia 248976
Argentina 162513
Canada 113898
Ekuador 80694
Bolivia 69429
Republika Domenikane 62908
Panama 60296
Guatemala 45053
Honduras 39276
Venezuela 15463
Kosta_Rika 15229
Puerto_Rico 15143
El_Salvador 14630
Haiti 7315
Paraguai 4444
Nikaragua 3439
Kuba 2495
Suriname 1439
Uruguai 1192
Xhamaika        842
Guyana               370
Ishujt Virgin            361
Bahamas 342
Ishujt Kajman 203
Bermuda 154
Trinidad dhe Tobago 147
Aruba 119
Barbados 110
Ishujt Turks_and_Caicos 99
Sint_Maarten 94
Antigua_and_Barbuda 82
Saint_Vincent_&_Grenadines 52
Belize 48
Curaçao 29
Saint_Lucia 24
Grenada 23
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 17
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Montserrat 13
Bonaire 11
British_Virgin_Islands 8
Anguilla 3
Oqeania 16 168
Australia 14 403
Zelanda e re 1206
Polinezia Franceze 62
Guam 346
Kaledonia e re 22
Fixhi 27
Ishujt Mariana 40
Papa new Guinea 62
Afrika 847 628
Afrika e jugut 445433
Egjypt 92062
Nigeria 40532
Gana 32969
Algeria 27357
Maroku               20278
Kenia 17603
Kameron 16708
Cote_dIvoire 15596
Etiopia 13968
Sudan 11385
Senegal 9681
Madagaskar     9295
Republika e Kongos                8831
Guinea 7008
Gabon 6984
Mauritania 6171
Xhibuti 5050
Republika e Afrikes qendrore 4599
Zambia 4481
Malawi 3640
Somalia 3178
Guinea Ekuadoriale 3071
Kongo 3038
Libia 2547
Zimbabwe 2512
Mali 2510
Cape _Verde 2307
Sudani jugor 2262
Eswatini 2207
Guinea_Bissau 1954
Ruanda 1821
Sierra_Leone 1783
Namibia 1775
Benin 1770
Mozambique 1669
Tunizia 1452
Liberia 1162
Niger 1132
Uganda 1115
Burkina_Faso 1100
Chad 915
Angola 880
Togo 868
Sao_Tome _and_Principe 863
Saharaja perendimore 766
Botswana 686
Republika e Tanzanise 509
Lezoto 446
Burundi              361
Mauritius 344
Komorros 340
Gambia 277
Eritrea 263
Seychelles 114
Total 13 443 020

 

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 806 595 raste të konfirmuara
  • 202 404 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 27 korrik 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (27 korrik 2020)
Europa 2 806 595
Russia 812485
United_Kingdom 299426
Spanja 272421
Itali 246118
Gjermani 205609
France 180528
Suedia 78997
Bjellorusia 67132
Belgjika 65933
Ukraine 64849
Hollanda 52946
Portugalia 50164
Rumania 44798
Polonia      43065
Armenia 37390
Zvicra 34325
Azerbaijan 30050
Irlanda 25881
Serbia 23730
Moldavia 23034
Austria           20486
Çekia   15324
Danimarka 13438
Bullgaria 10427
Macedonia e veriut 10086
Bosnia_dhe_Herzegovina 10069
Norvegjia 9085
Finlanda 7393
Kosova                                 6917
Luxembourg 6272
Shqiperia 4880
Kroacia 4857
Hungaria 4448
Greqia 4193
Mali I zi 2569
Sllovakia                              2179
Sllovenia                  2082
Estonia 2034
Lithuania 2008
Islanda 1847
Letonia 1219
Gjeorgjia 1137
Qipro 1057
Andorra 897
San_ Marino 716
Malta 700
Isle_of_Man 336
Jersey 332
Guernsey 252
Faroe_Islands 191
Gjibraltar 185
Monako 116
Liechtenstein 87
Vatikani 12