22 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (22.07.2020) janë testuar 36 834  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 4358 raste të konfirmuara
 • 120 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 2463 pacientë të shëruar
 • 1775 numri i rasteve aktive

Shpërndarja sipas qarqeve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 22.07.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 903 1112 62
Shkodër 204 282 20
Durrësi 215 466 17
Fieri 40 133 6
Korça 64 53 1
Elbasani 48 50 5
Kukës 47 82 2
Lezhë 82 125 1
Vlora 198 87 4
Gjirokastër 22 18 0
Diber 20 24 1
Berat 32 31 1
TOTAL 1775 2463 120

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fund

Situata paraqitet serioze ku vijon të ketë raste të reja të idenfikuara nga gjurmimi dhe hetimi epidemiologjik në terren si dhe qytetarë të që kanë nevoje për trajtim në dy spitalet Covid.

Ndaj kërkojmë bashkëpunimin e qytetarëve për të respektuar masat e vendosura, për të mbajtur maskën detyrimisht në ambientet e mbyllura, për të ruajtur distancimin fizik dhe higjienën personale.

Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 3 qytetarë: Një 57 vjeçare dhe një 80 vjeçar nga Tirana me sëmundje bashkëshoqëruese, dhe një 62 vjeçar nga Fieri pa sëmundje të tjera.

Aktualisht në dy spitalet COVID, në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 124 pacientë, 20 në terapi intensive dhe 7 pacientë janë të intubuar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 496 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 68 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 34 raste në Tiranë, 10 në Krujë, 5 në Durrës, 3 në Shkodër, nga 2 raste në Dibër, Shijak, nga 1 rast në Kurbin, Korçë, Elbasan Kukës, Lezhë, Vlorë, Tropojë, Kamëz, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Prrenjas, Klos.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 66 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 2463 që nga fillimi i epidemisë.

 

Kontrolle për zbatimin e masave nga Task-Forca antiCOVID në 24 orët e fundit

Task-Forca antiCOVID ka vijuar kontrollet me zero tolerancë ndaj individëve dhe subjekteve që shkelin rregullat dhe protokollet për parandalimin e COVID19.

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës: Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, realizuan 1454  inspektime dhe monitorim në 24 orët e fundit.

Nga inspektimet janë marrë 11 masa administrative: 4 masa me gjobë në bar, kafe, restorant, market, subjekte të gjetura në shkelje të protokolleve për mbrojtjen nga COVID-19 dhe 4 masa administrative me gjobë ndaj individëve për mosmbajtje të maskës në ambiente publike të mbyllura. Gjithashtu janë marrë 3 vendime të ndërmjetëm për pezullim të aktivitetit të subjekteve në institucion publik, sportele pagesash, restorant. Masat administrative janë vendosur nga degët rajonale të Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor në qarqet: Elbasan, Lezhë, Tiranë, Vlorë.

Gjatë kësaj periudhe (të epidemisë) në total janë realizuar mbi 121 mijë inspektime dhe monitorime dhe janë marrë 480 masa administrative.

 

Parandalimi i COVID-19, masa të reja kufizuese

Qeveria Shqiptare ka vendosur që nga sot, t’i thotë stop kësaj sfide që u bëhet rregullave të

vendosura për të frenuar pandeminë, me qëllim uljen e numrit të infeksioneve, mbrojtur

shëndetin e qytetarëve dhe jetën e më të dobtëve mes nesh.

Me vendimin e Qeverisë, nga sot hyn në fuqi Akti Normativ i cili:

– Ndalon hapjen e klubeve të natës, diskove, lounge barve dhe çdo lloj shërbimi të kësaj

natyre në mjedis të mbyllur apo të hapur, përveç restoranteve. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga

subjektet, dënohet me gjobë 3 000 000 lekë dhe me pezullim të aktivitetit për një periudhë një

vjeçare.

– Ndalon muzikën pas orës 20.00 në të gjithë mjediset e shërbimeve të çfarëdolloji.

Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 1 000 000 lekë dhe në rast

përsëritje, me pezullim te aktivitetit për një periudhë gjashtë mujore.

Nuk duhet të harrojmë për asnjë moment, se e gjithë bota është në një moment pandemie.

 

Maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

Qeveria shqiptare vendosi përdorimin e maskës/barrierën mbrojtëse prej tekstili si të

detyrueshme në çdo ambient të mbyllur.

Nëpërmjet vendimit të qeverisë dhe aktit normativ, detyrimi për përdorimin e maskave jo

mjekësore/barrierave mbrojtëse për mbrojtjen ndaj transmetimit të COVID 19 do të jetë detyrim

për çdo individ në të gjitha ambjentet e mbyllura; në administratën publike dhe jo publike; në

transportin publik; në zyra, shkallë pallati, ashensorë, në qendrat tregtare, dyqane, supermakatat,

tregjet dhe njësitë e shërbimit.

Të gjithë ata individë që nuk do ta përdorin barrierën mbrojtëse, sipas udhëzimeve të Ministrisë

së Shëndetësisë, do të penalizohen.

Është shumë efikase, pasi redukton transmetueshmërinë. Nëse e vendosim të gjithë, ajo

përkthehet në një armë mbrojtëse për mospërhapjen e këtij infeksoni.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoXDB8nvxk

http://shendetesia.gov.al/wp-content/uploads/2020/07/akti-normativ-maskat.pdf

 

Apel për mbrojtjen nga COVID-19 drejtuar bizneseve

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi

protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të

përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë

protokollet e autoriteteve shëndetësore.

Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të

ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Nëpërmjet ndryshimeve në aktin normativ, vendosen penalitetet

për subjektet që ushtrojnë veprimtari turistike në stacionet e plazhit, që i thyejne rregullat, duke

ndikuar direkt në përhapjen e infeksionit SARS COV2. Parashikohet dënimi me gjobë 700,000

(shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke

synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2.

 

Këshilla dhe rekomandime drejtuar qytetarëve për mbrojtjen nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të

jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike

prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska mbrojtëse në ambiente të mbyllura.

Kur mbani maskë mos prekni fytyrën dhe maskën me dorë. Dezinfektoni objektet që prekni dhe

ajrosni ambientet në të cilat qëndroni.

Personat e konfirmuar pozitivë me COVID-19 duhet të vetëizolohen dhe të shmangin kontaktet e ngushta me të tjerët.

Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127.

Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

 

Rregulla që duhet të zbatohen për një sezon turistik të sigurt

Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlone dhe në çdo ambient.

Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 meter. Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë.

Kujdes me përdorimin e ashensorit, respektoni distancimin dhe higjenen.

Hapësira midis ndenjëseve dhe çadrave të pushuesve duhet jo më pak se 3.5 metër distancë.

Shmangni grumbullimet e çdo lloji.

Shmangni ambientet e mbyllura, konsumoni ushqim në ambiente të hapura.

Mos këmbeni aksesorët e plazhit me të tjerët.

Ruani higjenën vetjake.

Nëse keni temperaturë mos u nisni për udhëtim dhe mos frekuentoni plazhin.

Hapa që duhet të ndiqni nëse udhëtoni:

Lani duart para se të udhëtoni dhe përdorni dezinfektant;

Mbani distancë nga njerëzit e tjerë;

Vendosni maska mbrojtëse;

Mos udhëtoni nëse jeni sëmurë apo keni temperaturë, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 14 890 516 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 616 317
 • Azi:          3 437 372 raste të konfimuara

81 627 vdekje

 • Afrikë 750 373 raste të konfirmuara

15 732 vdekje

 • Amerikë: 7 962 784 raste të konfirmuara

 318 195 vdekje

 • Oqeania : 14 139 raste të konfirmuara

  155 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 22 korrik 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (22 korrik 2020)
Kontinenti i Azisë 3 437 372
India 1164183
Iran 278827
Pakistan 267428
Arabia Saudite 255825
Turqia 221500
Bangladesh 210510
Katar 107430
Irak 97159
Indonesia 89869
Kina 85771
Kazakhstan 75153
Filipine 70764
Oman 69887
Kuvait 60434
Emiratet e Bashkuara 57498
Izrael 54042
Singapore 48434
Bahrain 37316
Afghanistan 35727
Kyrgyzstan 29359
Japonia 26303
Uzbekistan 18171
Nepal 17944
Korea e jugut 13879
Palestine 10923
Malajsia 8815
Taxhikistan 6967
Thailand 3261
Maldives            3044
Liban 2980
Sri_Lanka 2730
Jemen 1629
Jordania 1113
Siria 540
Taivan                        455
Vietnam 401
Mianmar             341
Mongolia 287
Kamboxha 197
Brunei_Darussalam 141
Bhutan 92
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 7 962 784
USA 3902058
Brazil 2159654
Peru 362087
Mexico 356255
Chile 334683
Kolumbia 211038
Argentina 130761
Canada 111684
Ekuador 74620
Bolivia 62357
Panama 55153
Republika Domenikane 54797
Guatemala 40229
Honduras 35345
Puerto_Rico 12940
Venezuela 12774
El_Salvador 12582
Kosta_Rika 11811
Haiti 7146
Paraguai 3817
Nikaragua 3439
Kuba 2449
Suriname 1131
Uruguai 1096
Xhamaika        809
Guyana               339
Ishujt Virgin            320
Ishujt Kajman 203
Bahamas 194
Bermuda 153
Trinidad dhe Tobago 139
Aruba 117
Barbados 106
Ishujt Turks_and_Caicos 82
Sint_Maarten 79
Antigua_and_Barbuda 76
Saint_Vincent_&_Grenadines 50
Belize 43
Curaçao 28
Grenada 23
Saint_Lucia 23
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 17
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Montserrat 12
Bonaire 10
British_Virgin_Islands 8
Anguilla 3
Oqeania 14 139
Australia 12 428
Zelanda e re 1205
Polinezia Franceze 62
Guam 330
Kaledonia e re 22
Fixhi 27
Ishujt Mariana 38
Papa new Guinea 27
Afrika 750 373
Afrika e jugut 381798
Egjypt 89078
Nigeria 37801
Gana 28989
Algeria 24278
Maroku               17742
Kameron 16157
Cote_dIvoire 14531
Kenia 14168
Sudan 11127
Etiopia 10511
Senegal 8985
Republika e Kongos 8533
Madagaskar                 7548
Guinea 6652
Gabon 6433
Mauritania 5923
Xhibuti 5027
Republika e Afrikes qendrore 4561
Zambia 3326
Malawi 3149
Somalia 3135
Guinea Ekuadoriale 3071
Kongo 2851
Mali 2477
Sudani jugor 2211
Cape _Verde 2107
Libia 2088
Guinea_Bissau 1954
Eswatini 1894
Zimbabwe 1820
Sierra_Leone 1727
Ruanda 1655
Benin 1602
Mozambique 1536
Tunizia 1389
Namibia 1366
Niger 1113
Liberia 1108
Uganda 1072
Burkina_Faso 1065
Chad 889
Togo 790
Saharaja perendimore 766
Angola 749
Sao_Tome _and_Principe 746
Botswana 522
Republika e Tanzanise 509
Lezoto 359
Mauritius            343
Komorros 337
Burundi 328
Eritrea 251
Seychelles 114
Gambia 112
Total 12 165 364

 

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 725 152 raste të konfirmuara
  • 200 601 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 22 korrik 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (22 korrik 2020)
Europa 2 725 152
Russia 783328
United_Kingdom 295817
Spanja 266194
Itali 244752
Gjermani 202799
France 177338
Suedia 78166
Bjellorusia 66348
Belgjika 64258
Ukraine 60166
Hollanda 52073
Portugalia 48898
Polonia 40782
Rumania        39133
Armenia 35693
Zvicra 33655
Azerbaijan 28242
Irlanda 25802
Serbia 21605
Moldavia 21442
Austria 19679
Çekia   14324
Danimarka 13302
Macedonia e veriut 9412
Bullgaria 9254
Norvegjia 9038
Bosnia_dhe_Herzegovina 8786
Finlanda 7351
Kosova                                 5877
Luxembourg 5725
Kroacia 4422
Hungaria 4366
Shqiperia 4358
Greqia 4048
Estonia 2022
Sllovakia                              2021
Sllovenia                  1977
Lithuania 1949
Mali I zi 1920
Islanda 1839
Letonia 1193
Gjeorgjia 1049
Qipro 1040
Andorra 884
San_ Marino 716
Malta 677
Isle_of_Man 336
Jersey 331
Guernsey 252
Faroe_Islands 191
Gjibraltar 180
Monako 111
Liechtenstein 87
Vatikani 12