21 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (21.04.2020) janë testuar 6017 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 609 raste të konfirmuara
 • 26 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 327 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 21.04.2020

 

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 253 17
Fieri 36 3
Durrësi 42 3
Korça 19  
Vlora 5 1
Elbasani 16  
Lushnja 6  
Kavaja 9  
Shkodër 99 1
Lezhë 14  
Kruja 40  
Puka 5  
Tropojë 4  
Has 13  
Rrogozhina 4  
Berat 2  
Mirdita 3  
Kukës 11 1
Mallakaster 1  
Kurbin 27  
TOTAL 609 26

Situata e infeksionit SARS-COV2 dhe sëmundjes COVID-19 në Shqipëri

Janë testuar 242 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 25 raste pozitive me COVID19.

Vijon hetimi epidemiolog dhe gjurmimi i kontakteve në Krujë ku kanë rezultuar pozitivë 17 persona dhe në Kurbin ku kemi 8 raste të reja.

Sot është dita e parë që nga fillimi i epidemisë që Tirana nuk ka asnjë rast të rri.

Janë testuar 6017 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 609 raste.

Gjatë 24 orëve të fundit, 18 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 345.

Në vendin tonë janë 238 persona të infektuar aktivë dhe siç shihet numri i të shëruarve është më i lartë. Kjo tendencë tashmë vazhdon pa luhatje prej më shumë se një jave.

26 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID-19 megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 32 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive.

Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 8 pacientë të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive në gjendje të rënduar, ndërsa 3 pacientë janë në pavion.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 40 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Kurbin, Krujë

Numri i të shtruarve në spitale, vazhdon të mbetet në shifra të qëndrueshme.

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

 

Nga veriu në jug, me  angazhim maksimal epidemiologët e strukturave tona të Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor po vijojnë punën pa u ndalur, për gjurmimin e rasteve të dyshuara për CCOVID19. Aktualisht Kruja dhe Kurbini me rastet e ditëve të fundit kanë drejtuar gjithë vemendjen për një hetim të thelluar epidemiologjik.

 

Ka nsiur testimi i ri serologjik në laboratorin e Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’. Ky laborator do të kryejë testmin e ri për konfirmimin e diagnozës COVID19 dhe vlerësimin e imunizimit, duke filluar nga grupet e rrezikut, siç janë mjekët, por edhe strukturat e policisë. Laboratori i QSUT, në një fazë të dytë, do të shërbejë edhe për testimin e kampioneve të dyshuara për COVID19, me metodën e biologjisë molekular të Real-Time PCR.

Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara.

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

 

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19  kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe  UNDP.

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

 

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

 

 

 

 

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 2 431 890  raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 169 859

 • Azi: 391 644 raste të konfimuara- 15 012 vdekje
 • Afrikë : 23 267 raste të konfirmuara- 1 155 vdekje
 • Amerikë: 934 355 raste të konfirmuara- 49 605 vdekje
 • Oqeania : 7 981 raste të konfirmuara- 91 vdekje
 • Të tjera : 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 21 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (21 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 391 644
Turqia 90980
Kina 83849
Iran 83505
India 18600
Izrael 13713
Japonia 11118
Korea e jugut 10683
Arabia Saudite 10484
Pakistan 9216
Emiratet e Bashkuara 7265
Indonesia 6760
Singapore 6588
Filipine 6459
Katar 6015
Malajsia 5425
Bangladesh 2948
Thailand 2792
Kuvait 1995
Kazakhstan 1949
Bahrain 1907
Uzbekistan                   1657
Irak 1574
Oman 1508
Afghanistan 1031
Liban                  677
Kyrgyzstan 590
Jordania 425
Taivan 422
Palestine 329
Sri_Lanka 304
Vietnam 276
Brunei_Darussalam 138
Kamboxha 122
Mianmar 119
Maldives 69
Siria 39
Mongolia 34
Nepal 31
Timor_Leste 22
Laos 19
Bhutan 6
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 934 355
USA 787752
Brazil 40581
Canada 36823
Peru 16325
Chile 10507
Ekuador 10128
Mexico 8772
Republika Domenikane 4964
Panama 4658
Kolumbia 3977
Argentina 3020
Puerto_Rico 1252
Kuba 1087
Kosta_Rika 662
Uruguai 602
Bolivia 598
Honduras 494
Guatemala 294
Venezuela 256
Jamaika 223
El_Salvador 218
Paraguai 208
Trinidad dhe Tobago 114
Aruba 97
Bermuda 86
Barbados 75
Sint_Maarten 68
Ishujt Kajman 66
Guyana 66
Bahamas 64
Haiti 57
Ishujt Virgin 54
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Nikaragua 13
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Ishujt Malvinas 11
Greenland 11
Montserrat 11
Ishujt Turks_and_Caicos 11
Suriname 10
Bonaire 5
British_Virgin_Islands 5
Anguilla 3
Oqeania 7981
Australia 6625
Zelanda e re 1107
Polinezia Franceze 56
Guam 136
Kaledonia e re 18
Fixhi 17
Ishujt Mariana 14
Papa new Guinea 7
Afrika 23 267
Egjypt 3333
Afrika e jugut 3300
Maroku 3046
Algeria 2718
Gana 1042
Kameron 1017
Tunizia 884
Cote_dIvoire 879
Xhibuti 846
Nigeria 665
Niger 655
Guinea 622
Burkina_Faso 581
Senegal 377
Republika e Kongos 350
Mauritius 328
Kenia 281
Mali 246
Somalia 237
Republika e Tanzanise 170
Kongo 160
Ruanda 147
Madagaskar 121
Gabon 120
Etiopia 111
Liberia 99
Sudan 92
Togo 84
Guinea Ekuadoriale 79
Cape_Verde 67
Zambia 65
Uganda 56
Benin 54
Libia 51
Guinea_Bissau 50
Sierra_Leone 43
Eritrea 39
Mozambique 39
Chad 33
Zimbabwe 25
Angola 24
Eswatini 24
Botswana 20
Malawi 17
Namibia 16
Republika e Afrikes qendrore 12
Seychelles 11
Gambia 10
Mauritania 7
Burundi 6
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 357 943

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 21. 04. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 1 073 947 raste të konfirmuara
  • 103 989 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 21 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (21prill 2020)
Europa 1 073 947
Spanja 200210
Itali 181228
Gjermani 143457
United_Kingdom 124743
France 114657
Russia 47121
Belgjika 39983
Hollanda 33405
Zvicra 27826
Portugalia 20863
Irlanda 15652
Austria 14783
Suedia 14777
Polonia 9593
Rumania 8936
Danimarka 7515
Norvegjia 7113
Çekia 6914
Serbia 6630
Bjellorusia 6264
Ukraine 6125
Finland 3868
Luxembourg 3558
Moldavia 2548
Greqia 2245
Hungaria 2098
Kroacia 1881
Islanda 1773
Estonia 1535
Bosnia_dhe_Herzegovina 1485
Azerbaijan 1436
Armenia 1401
Lithuania 1350
Sllovenia 1335
Macedonia e veriut 1225
Sllovakia 1173
Bullgaria 929
Qipro 772
Letonia 739
Andorra 717
Kosova 598
Shqiperia 584
San_Marino 462
Malta 431
Gjeorgjia 402
Mali I zi 312
Isle_of_Man 300
Jersey 249
Guernsey 239
Faroe_Islands 185
Gjibraltar 133
Monako 98
Liechtenstein 82
Vatikani 9

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 21 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 21.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 107 709 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 24 648 vdekje
 • 51 600 pacientë të shëruar
 • 2 471   pacientë në terapi intensive
 • 80 759  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 33978
Emilia Romanja 13244
Piemonte 14881
Veneto 10077
Toskana 6622
Liguria 3463
Marche 3218
Lazio 4402
Campania 2946
Trento 1909
Puglia 2812
Fruli 1322
Siçili 2259
Abruzzo 2067
Bolzano 1536
Umbria 407
Sardenja 837
Kalabria 819
Valle d’Aosta 522
Bazilikata 245
Molise 213

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.