20 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (20.05.2020) janë testuar 13621  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 964 raste të konfirmuara
 • 31 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 758 pacientë të shëruar
 • 175 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19 sipas qarqeve,  datë: 20.05.2020

 

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 4 0
Dibër 1 1 0
Durrës 228 145 6
Elbasan 20 19 0
Fieri 50 44 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 51 0
Shkodër 122 105 2
Tiranë 416 331 18
Vlorë 5 4 1
Total 964 758 31

 

Masat për parandalimin e COVID-19 

Në fazën e rihapjes graduale  ISHP po vijon intensivisht testimin për identifikimin e rasteve aktive, ndërkohë që po forocohen kapacitetet për diagnistikimin e COVID-19. 11 mijë testime për COVID-19 kanë mbërritur sërisht në Laboratorin e Virologjisë në ISHP, financuar nga qeveria shqiptare.

Gjithashtu është përforcuar shërbimin e gjurmimit të kontaktve duke ritrajnuar shërbimin e shëndetit publik edhe mjekun e familjes.

Në Laboratorin e mikrobiologjisë në QSUT po vijon testimi serologjik, deri tani janë testuar 1066 individë prej të cilëve janë testuar personel mjekësor dhe pacientë. Në rezultatet e deritanishme rreth 8% e tyre kanë krijuar antitrupa, pra rezultojnë 8% që kanë IGG positive. Testimi do të shtrihet në të gjitha grupet e rriskut.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Plani i masave lehtësuese nga data 18 Maj

 

Nga dita e hënë (18 Maj) spitali “Shefqet Ndroqi” i është rikthyer funksionit të tij normal, pra duke ju dedikuar pacientëve që kanë patologjitë që trajton ky spital, duke filluar nga ato pulmonare deri tek shërbimi i kirurgjisë, hemodinamikës dhe shërbimet e tjera. Spitali “Shefqet Ndroqi” i konsideruar si Spitali COVID2, prej datës 28 Mars, spitali u përfshi në skenarin për trajtimin e pacientëve me COVID19 dhe janë trajtuar rreth 60 pacientë. Në vijim pacientët me COVID19 do të trajtohen në Shërbimin Infektiv.

Në strategjinë e rihapjes, edhe sistemi shëndetësor po kthehet gradualisht në normalitet. Kanë rifilluar konsultat e specializuara, por mbi të gjitha ndërhyrjet e planifikuara të kirurgjisë, i rikthehet normalitetit.

Aktivitetet e tjera që lejohen:

Hiqet krejtësisisht kufizimi i lëvizjes në zonat e gjelbërta. Fieri shtohet në zonat e gjelbërta.

Fasha orare e lëvizjes në zonat e kuqe zgjatet deri në orën 21:00.

Hiqen të gjitha autorizimet për lëvizjen e këmbësorëve dhe automjeteve gjatë javës.

Nis zhvillimi i procesit mësimor për maturantët

Hapen muzetë, bibliotekat, arkivat, etj.

Lejohen stërvitjet e sportistëve në ambiente të hapura

Hapen bare/ restorante vetëm në ambiente të hapura.

 

Theksojmë se është shumë i rëndësishëm zbatimi protokolleve të sigurisë ruajta e distancimit fizik dhe kushteve të higjenës në këto aktivitete, ku ashtu siç po realizohet në vijimësi, task forca do të vijojë kontrollin për zbatimi e protokolleve të sigurisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik:

Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 4 861 456 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 322 483
 • Azi:          833 437 raste të konfimuara

25 417 vdekje

 • Afrikë 91 365 raste të konfirmuara

2 903 vdekje

 • Amerikë: 2 186 907 raste të konfirmuara

 129 680 vdekje

 • Oqeania : 8 500 raste të konfirmuara

  127 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 20 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (20 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 833 437
Turqia 151615
Iran 124603
India 106750
Kina 84065
Arabia Saudite 59854
Pakistan 45898
Katar 35606
Singapore 28794
Bangladesh 25121
Emiratet e Bashkuara 25063
Indonesia 18496
Kuvait 16764
Izrael 16650
Japonia 16385
Filipine 12942
Korea e jugut 11110
Afghanistan 7653
Bahrain 7532
Malajsia 6978
Kazakhstan 6969
Oman                           5671
Irak 3611
Thailand 3034
Uzbekistan 2880
Taxhikistan 1729
Kyrgyzstan 1270
Maldives 1143
Sri_Lanka 1027
Liban 954
Jordania 649
Palestine 570
Taivan 440
Nepal 402
Vietnam 324
Mianmar 193
Jemen 167
Brunei_Darussalam 141
Mongolia 140
Kamboxha 122
Siria 58
Timor_Leste 24
Bhutan 21
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 186 907
USA 1528568
Brazil 271628
Peru 99483
Canada 79101
Mexico 54346
Chile 49579
Ekuador 34151
Kolumbia 16935
Republika Domenikane 13223
Panama 9867
Argentina 8796
Bolivia 4481
Honduras 2955
Puerto_Rico 2805
Guatemala 2133
Kuba 1887
El_Salvador 1498
Kosta_Rika 882
Paraguai 829
Venezuela 749
Uruguai 738
Haiti 596
Xhamaika 520
Bermuda 125
Guyana 125
Trinidad dhe Tobago 116
Ishujt Kajman 111
Aruba 101
Bahamas 96
Barbados 90
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 69
Antigua_and_Barbuda 25
Nikaragua 25
Grenada 22
Belize 18
Saint_Lucia 18
Saint_Vincent_&_Grenadines 17
Curaçao 16
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 6
Anguilla 3
Oqeania 8 500
Australia 7068
Zelanda e re 1153
Polinezia Franceze 60
Guam 154
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 21
Papa new Guinea 8
Afrika 91365
Afrika e jugut 17200
Egjypt 13484
Algeria 7377
Maroku 7023
Nigeria 6401
Gana 6096
Kameron 3529
Guinea 2863
Senegal 2617
Sudan 2591
Cote_dIvoire 2153
Republika e Kongos 1731
Xhibuti 1518
Gabon 1502
Somalia 1502
Tunizia 1044
Guinea_Bissau 1038
Kenia 963
Niger 914
Mali 901
Guinea Ekuadoriale 890
Burkina_Faso 806
Zambia 772
Chad 545
Sierra_Leone 534
Republika e Tanzanise 509
Kongo 420
Republika e Afrikes qendrore 411
Etiopia 365
Togo 338
Cape_Verde 335
Mauritius 332
Madagaskar 326
Ruanda 308
Sudani jugor 285
Uganda 260
Sao_Tome_and_Principe 251
Liberia 233
Eswatini 208
Mozambique 146
Benin 130
Mauritania 81
Malawi 71
Libia 68
Angola 50
Zimbabwe 46
Burundi 42
Eritrea 39
Komorros 34
Botswana 25
Gambia 24
Namibia 16
Seychelles 11
Saharaja perendimore 6
Lezoto 1
Total 3 120 905

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 20. 05. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 1 740 551 raste të konfirmuara
  • 164 3497 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 20 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (20 maj 2020)
Europa 1 740 551
Russia 299941
United_Kingdom 248818
Spanja 232037
Itali 226699
Gjermani 176007
France 143427
Belgjika 55791
Hollanda 44249
Bjellorusia 31508
Suedia 30799
Zvicra 30535
Portugalia 29432
Irlanda 24251
Polonia 19268
Ukraine 18876
Rumania 17191
Austria 16257
Danimarka 11044
Serbia 10733
Çekia 8647
Norvegjia 8257
Finland 6399
Moldavia 6340
Armenia 5041
Luxembourg 3958
Hungaria 3598
Azerbaijan 3518
Greqia 2840
Bosnia_dhe_Herzegovina 2319
Bullgaria 2292
Kroacia 2232
Macedonia e veriut 1839
Islanda 1802
Estonia 1791
Lithuania 1562
Sllovakia 1495
Sllovenia                  1467
Letonia 1012
Kosova 989
Shqiperia 964
Qipro 918
Andorra 761
Gjeorgjia 707
San_Marino 655
Malta 560
Isle_of_Man 335
Mali I zi 324
Jersey 303
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 147
Monako 97
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 20 maj 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 20.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 62 752 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 32 330 vdekje
 • 132 282 pacientë të shëruar
 •     376  pacientë në terapi intensive
 • 52 452   qytetarë në izolim

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.