17 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (17.07.2020) janë testuar 34 606  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 3906 raste të konfirmuara
 • 107 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 2214 pacientë të shëruar
 • 1585 numri i rasteve aktive

Shpërndarja sipas qarqeve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 17.07.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 734 1007 55
Shkodër 199 278 17
Durrësi 209 433 16
Fieri 42 117 5
Korça 50 48 1
Elbasani 46 40 5
Kukës 55 65 2
Lezhë 86 101 1
Vlora 104 76 3
Gjirokastër 21 12 0
Diber 24 15 1
Berat 40 22 1
TOTAL 1585 2214 107

 

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fundit

 

 

Situata paraqitet serioze në spitalin infektiv, ku në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 3 qytetarë, të cilët po trajtoheshin në terapi intensive, të intubuar.

Një 52 vjeçar nga Tirana, një 57 vjeçar nga Kukësi dhe një 59 vjeçar nga Korça, nuk e kanë fituar dot betejën me Covid19, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve.

Aktualisht në dy spitalet Covid, në spitalin infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 106 pacientë, 9 pacientë janë në terapi intensive dhe 1 prej tyre është i intubuar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 431 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 55 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 39 raste në Tiranë, 4 në Vlorë, 3 në Kukës, nga 2 raste në Durrës, Krujë, Kavajë, nga 1 rast në Shkodër, Elbasan, Kamëz.

Numri i të shëruarve në 24 orët e fundit është më i lartë se numri i të identifikuarve pozitive me Covid19. Janë shëruar 77 qytetarë, duke e çuar në 2214 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1585 persona aktivë me Covid19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

 

Kontrolle për zbatimin e masave nga Task-Forca antiCOVID

Task- Forca anti-COVID ka vijuar punën në tërren me masa të shtuara  për kontrollin dhe monitrorimin e zbatimit të protokolleve të sigurisë për frenimin e përhapjes së infeksionit COVID-19.

Në 24 orët Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës: Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, realizuan 1381 inspektime dhe monitorime në të gjitha qarqet e vendit.  Nga kontrollet janë marrë në total 11 masa administrative: 4 masa administrative me gjobë në fasoneri, kompani nafte, supermarket,  të cilët janë gjetur në shkelje, duke mos zbatuar protokollet e miratuara nga Ministria e Shëndetësisë. Eshtë vendosur pezullim aktiviteti për 7 subjekte në institucione publike, market ushqimor, dyqan veshjesh dhe filial banke. Masat administrative janë vendosur nga degët rajonale e Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor në qarqet Dibër, Shkodër, Tiranë, Elbasan, Korçë, Fier, Vlorë.

Në total gjatë kësaj periudhe janë kryer mbi 114 mijë  inspektime dhe monitorime dhe janë vendosur mbi 400 masa administrative.

Hapet laboratori i dytë për testimet për COVID19

Pas laboratorit të referencës, Laboratori i Virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, testimet molekulare për identifikimin e SARS COV2 do të kryhen edhe në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”.

Me hapjen e këtij laboratori të dytë forcohen kapacitetet për gjurmimin e rasteve dhe izolimin e tyre. Është e rëndësishme për të theksuar që stafet tashmë janë të trajnuara. Stafet do të vijojnë të monitorohen nga Instituti i Shëndetit Publik për punën që do të kryejnë me qëllim garantimin e cilësisë së testimit.

Laboratori i Mikrobiologjisë në QSUT është i çertifikuar nga OBSH dhe gati për të nisur punën me testimin e pacientëve të spitaleve COVID të Tiranës.

Maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

Qeveria shqiptare vendosi përdorimin e maskës/barrierën mbrojtëse prej tekstili si të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur.

Nëpërmjet vendimit të qeverisë dhe aktit normativ, detyrimi për përdorimin e maskave jo mjekësore/barrierave mbrojtëse për mbrojtjen ndaj transmetimit të COVID 19 do të jetë detyrim për çdo individ në të gjitha ambjentet e mbyllura; në administratën publike dhe jo publike; në transportin publik; në zyra, shkallë pallati, ashensorë, në qendrat tregtare, dyqane, supermakatat, tregjet dhe njësitë e shërbimit.

Të gjithë ata individë që nuk do ta përdorin barrierën mbrojtëse, sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, do të penalizohen.

Është shumë efikase, pasi redukton transmetueshmërinë. Nëse e vendosim të gjithë, ajo përkthehet në një armë mbrojtëse për mospërhapjen e këtij infeksoni.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoXDB8nvxk

Apel për mbrojtjen nga COVID-19 drejtuar bizneseve

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore.

Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Nëpërmjet ndryshimeve në aktin normativ, vendosen penalitetet për subjektet që ushtrojnë veprimtari turistike në stacionet e plazhit, që i thyejne rregullat, duke ndikuar direkt në përhapjen e infeksionit SARS COV2. Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2.

 

Këshilla dhe rekomandime drejtuar qytetarëve për mbrojtjen nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska mbrojtëse në ambiente të mbyllura. Kur mbani maskë mos prekni fytyrën dhe maskën me dorë. Dezinfektoni objektet që prekni dhe ajrosni ambientet në të cilat qëndroni.

Personat e konfirmuar pozitivë me COVID-19 duhet të vetëizolohen dhe të shmangin kontaktet e ngushta me të tjerët.

Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127.

Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

 

Rregulla që duhet të zbatohen për një sezon turistik të sigurt


Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlone dhe në çdo ambient.

Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 meter.

Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë.

Kujdes me përdorimin e ashensorit, respektoni distancimin dhe higjenen.

Hapësira midis ndenjëseve dhe çadrave të pushuesve duhet jo më pak se 3.5 metër distancë.

Shmangni grumbullimet e çdo lloji.

Shmangni ambientet e mbyllura, konsumoni ushqim në ambiente të hapura.

Mos këmbeni aksesorët e plazhit me të tjerët.

Ruani higjenën vetjake.

Nëse keni temperaturë mos u nisni për udhëtim dhe mos frekuentoni plazhin.

 

Hapa që duhet të ndiqni nëse udhëtoni:

 Lani duart para se të udhëtoni dhe përdorni dezinfektant;

 Mbani distancë nga njerëzit e tjerë;

Vendosni maska mbrojtëse;

Mos udhëtoni nëse jeni sëmurë apo keni temperaturë, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 13 788 300 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 589 688
 • Azi:          3 136 742 raste të konfimuara

74 271 vdekje

 • Afrikë 664 673 raste të konfirmuara

14 389 vdekje

 • Amerikë: 7 325 723 raste të konfirmuara

 301 997 vdekje

 • Oqeania : 12 481 raste të konfirmuara

  142 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 korrik 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17 korrik 2020)
Kontinenti i Azisë 3 136 742
India 1003832
Iran 267061
Pakistan 259999
Arabia Saudite 243238
Turqia 216873
Bangladesh 196323
Katar 105447
Irak 86148
Kina 85323
Indonesia 81668
Kazakhstan 66895
Oman 62574
Filipine 61266
Kuvait 57668
Emiratet e Bashkuara 56129
Singapore 47126
Izrael 46059
Bahrain 35084
Afghanistan 35070
Japonia 23473
Nepal               17344
Uzbekistan 15349
Korea e jugut 13672
Kyrgyzstan 12498
Malajsia 8737
Palestine 8617
Taxhikistan 6741
Thailand 3239
Maldives            2899
Sri_Lanka 2687
Liban 2599
Jemen 1552
Jordania 1206
Siria 477
Taivan                        454
Vietnam 373
Mianmar             339
Mongolia 262
Kamboxha 171
Brunei_Darussalam 141
Bhutan 86
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 7 325 723
USA 3576221
Brazil 2012151
Peru 341586
Mexico 324041
Chile 323698
Kolumbia 173206
Argentina 114757
Canada 109253
Ekuador 71365
Bolivia 54156
Panama 50373
Republika Domenikane 48743
Guatemala 32939
Honduras 30867
El_Salvador 10957
Venezuela 10854
Puerto_Rico 10574
Kosta_Rika 9546
Haiti 6948
Paraguai 3342
Nikaragua 3147
Kuba 2440
Uruguai 1009
Suriname 918
Xhamaika        765
Guyana 314
Ishujt Virgin            263
Ishujt Kajman 203
Bermuda 152
Trinidad dhe Tobago 133
Bahamas 124
Aruba 108
Barbados 104
Sint_Maarten 79
Antigua_and_Barbuda 74
Ishujt Turks_and_Caicos 72
Belize 40
Saint_Vincent_&_Grenadines 35
Curaçao 26
Grenada 23
Saint_Lucia 23
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 17
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Montserrat 12
Bonaire 10
British_Virgin_Islands 8
Anguilla 3
Oqeania 12 481
Australia 10 810
Zelanda e re 1199
Polinezia Franceze 62
Guam 314
Kaledonia e re 22
Fixhi 26
Ishujt Mariana 37
Papa new Guinea 11
Afrika 664 673
Afrika e jugut 324221
Egjypt 85771
Nigeria 34854
Gana 26125
Algeria 21355
Maroku               16424
Kameron 16157
Cote_dIvoire 13554
Kenia 11673
Sudan 10527
Senegal 8481
Etiopia 8475
Republika e Kongos 8198
Guinea                6276
Gabon 6121
Madagaskar 6089
Mauritania 5446
Xhibuti 4993
Republika e Afrikes qendrore 4373
Somalia 3083
Guinea Ekuadoriale 3071
Malawi 2712
Mali 2440
Kongo 2358
Zambia 2283
Sudani jugor 2171
Guinea_Bissau 1927
Cape _Verde 1894
Sierra_Leone 1678
Libia 1652
Eswatini 1552
Ruanda 1473
Benin 1463
Mozambique 1383
Zimbabwe 1362
Tunizia 1327
Niger 1102
Liberia 1070
Uganda 1051
Burkina_Faso 1038
Namibia 1032
Chad 886
Saharaja perendimore 766
Togo 749
Sao_Tome _and_Principe 740
Angola 607
Botswana 522
Republika e Tanzanise 509
Mauritius 343
Komorros           328
Burundi 303
Lezoto 256
Eritrea 251
Seychelles 100
Gambia 78
Total 11 140 315

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 17. 07. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 647 985 raste të konfirmuara
  • 198 882 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 korrik 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17 korrik 2020)
Europa 2 647 985
Russia 752797
United_Kingdom 292552
Spanja 258855
Itali 243736
Gjermani 200843
France 173838
Suedia 76877
Bjellorusia 65915
Belgjika 63238
Ukraine 56455
Hollanda 51296
Portugalia 47765
Polonia 39054
Rumania        35003
Armenia 33559
Zvicra 33205
Azerbaijan 26165
Irlanda 25698
Moldavia 20264
Serbia 19717
Austria 19268
Çekia   13612
Danimarka 13124
Norvegjia 9011
Macedonia e veriut 8612
Bullgaria 8144
Bosnia_dhe_Herzegovina 7681
Finlanda 7293
Kosova                                 5237
Luxembourg 5122
Hungaria 4279
Kroacia 4039
Greqia 3939
Shqiperia 3906
Estonia 2016
Sllovakia                              1951
Islanda                     1914
Lithuania 1902
Sllovenia 1897
Mali I zi 1287
Letonia 1179
Qipro 1031
Gjeorgjia 1006
Andorra 877
San_ Marino 714
Malta 674
Isle_of_Man 336
Jersey 331
Guernsey 252
Faroe_Islands 188
Gjibraltar 180
Monako 109
Liechtenstein 85
Vatikani 12