16 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (16.04.2020) janë testuar 4827 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 518 raste të konfirmuara
 • 26 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 277 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 16.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara One. i rasteve te vdekur
Tirana 241 15
Fieri 35 1
Durrësi 42 3
Korça 19  
Vlora 5 1
Elbasani 16 1
Lushnja 6 1
Kavaja 9 2
Shkodër 83 1
Lezhë 14  
Kruja 7  
Puka 5  
Tropojë 4  
Has 13 1
Rrogozhina 4  
Berat 2  
Mirdita 3  
Kukës 9  
Mallakaster 1  
TOTAL 518 26

 

 

Situata e 24 orëve të fundit në Shqipëri lidhur me infeksionin Sars Cov2 dhe sëmundjen COVID-19.

Dje janë testuar 269 persona të dyshuar me COVID-19, mes tyre 53 janë personel shëndetësor. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 24 raste pozitive me COVID19, prej të cilëve 6 janë personel shëndetësor. Nga rastet e reja 12 i përkasin Shkodrës, dhe kemi 3 raste në Tiranë, 3 raste në Kukës, 3 raste në Fier, 1 rast në Korçë, 1 rast në Kavajë, dhe hartës i shtohet Mallakastra me 1 rast.

Deri në këto momente janë testuar 4827 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 518 raste.

Këtë të enjte ka ndërruar jetë një paciente 64-vjeçare nga Tirana e intubuar prej më shumë se 2 javësh në spitalin “Shefqet Ndroqi”.  26 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID-19 megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 26 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 277.

Në Shërbimin Infektiv aktualisht janë 34 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 3 prej tyre janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 43 pacientë. Në dy spitalet COVID aktualisht vetëm 14% e kapacitetit është i zënë.

Numri i të shëruarve prej 5 ditësh rezulton të ketë kaluar numrin e te infektuarve aktiv. Kjo ështënjë shenjë e mirë krahasuar me vendet e rajonit. Asgjë nuk ka mbaruar por me shifrat qe disponojme harta e të prekurve nga COVID-19 shtrihet në Mallakaster dhe zgjerohet në Tiranë, Kukës, Fier, Kavajë, Shkodër dhe Korçë.

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

 

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19  kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe  UNDP.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë-Durrës. E vendosur në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

 

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

 

Laboratori i Virologjisë në ISHP është furnizuar sërisht me mjete për realizimin e diagnozës së COVID-19. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19. Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara.

 

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

 

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 2 029 930  raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 136 320

 • Azi: 329 971 raste të konfimuara

11 993 vdekje

 • Afrikë : 17 243 raste të konfirmuara

911 vdekje

 • Amerikë: 748 256 raste të konfirmuara

 35 688 vdekje

 • Oqeania: 7 781 raste të konfirmuara

  79 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 16 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (16 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 329 971
Kina 83402
Iran 76389
Turqia 69392
Izrael 12501
India 12380
Korea e jugut 10613
Japonia 8582
Pakistan 6505
Arabia Saudite 5862
Filipine 5453
Emiratet e Bashkuara 5365
Indonesia 5136
Malajsia 5072
Katar 3711
Singapore 3699
Thailand 2672
Bahrain 1673
Irak 1415
Kuvait 1405
Kazakhstan 1331
Uzbekistan                   1302
Bangladesh 1231
Oman 910
Afghanistan 784
Liban 658
Kyrgyzstan 466
Jordania 401
Taivan 395
Palestine 291
Vietnam 275
Sri_Lanka 237
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 74
Siria 33
Mongolia 30
Maldives 21
Laos 19
Nepal 16
Timor_Leste 6
Bhutan 5
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 748 256
USA 639664
Canada 28364
Brazil 28320
Peru 11475
Chile 8273
Ekuador 7858
Mexico 5847
Panama 3751
Republika Domenikane 3614
Kolumbia 3105
Argentina 2432
Puerto_Rico 974
Kuba 814
Kosta_Rika 626
Uruguai 539
Bolivia 441
Honduras 426
Venezuela 197
Guatemala 196
Paraguai 174
El_Salvador 159
Jamaika 125
Trinidad dhe Tobago 114
Aruba 93
Bermuda 81
Barbados 75
Ishujt Kajman 60
Sint_Maarten 57
Guyana 55
Bahamas 53
Ishujt Virgin 51
Haiti 41
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Saint_Kits dhe Nevis 14
Nikaragua 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Ishujt Malvinas 11
Greenland 11
Montserrat 11
Ishujt Turks_and_Caicos 11
Suriname 10
Bonaire 4
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Oqeania 7781
Australia 6458
Zelanda e re 1084
Polinezia Franceze 55
Guam 135
Kaledonia e re 18
Fixhi 16
Ishujt Mariana 13
Papa new Guinea 2
Afrika 17 243
Afrika e jugut 2506
Egjypt 2505
Algeria 2160
Maroku 2024
Kameron 855
Tunizia 780
Cote_dIvoire 654
Gana 641
Niger 584
Burkina_Faso 542
Xhibouti 435
Nigeria 407
Guinea 404
Mauritius 324
Senegal 314
Republika e Kongos 267
Kenia 225
Mali 148
Ruanda 136
Kongo 117
Madagaskar 110
Republika e Tanzanise 88
Gabon 87
Etiopia 85
Togo 81
Somalia 80
Liberia 59
Cape_Verde 55
Uganda 55
Guinea Ekuadoriale 51
Libia 48
Zambia 48
Guinea_Bissau 43
Benin 35
Eritrea 35
Sudan 32
Mozambique 29
Chad 27
Zimbabwe 23
Angola 19
Eswatini 16
Malawi 16
Namibia 16
Botswana 13
Sierra_Leone 13
Republika e Afrikes qendrore 11
Seychelles 11
Gambia 9
Mauritania 7
Burundi 5
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 103 947

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 16. 04. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 925 536 raste të konfirmuara
  • 87 629 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 16 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (16 prill 2020)
Europa 925 536
Spanja 177633
Itali 165155
Gjermani 130450
France 106206
United_Kingdom 98476
Belgjika 33573
Hollanda 28153
Zvicra 26336
Russia 24490
Portugalia 18091
Austria 14370
Irlanda 12547
Suedia 11927
Polonia 7582
Rumania 7216
Danimarka 6681
Norvegjia 6677
Çekia 6303
Serbia 4873
Ukraine 4161
Bjellorusia 3728
Luxembourg 3373
Finland 3237
Greqia 2192
Moldavia 2049
Islanda 1741
Kroacia 1727
Hungaria 1652
Estonia 1402
Azerbaijan 1253
Sllovenia 1248
Armenia 1159
Bosnia_dhe_Herzegovina 1100
Lithuania 1091
Macedonia e veriut 974
Sllovakia 863
Bullgaria 747
Qipro 715
Andorra 673
Letonia 666
Shqiperia 518
Kosova 423
Malta 399
San_Marino 392
Gjeorgjia 306
Mali I zi 288
Isle_of_Man 254
Guernsey 223
Jersey 217
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 131
Monako 93
Liechtenstein 81
Vatikani 8

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 16 prill 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 16.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 106 607 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 22 170 vdekje
 • 40 164 pacientë të shëruar
 • 2 936   pacientë në terapi intensive
 • 76 778  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 33090
Emilia Romanja 13663
Piemonte 13783
Veneto 10800
Toskana 6613
Liguria 3437
Marche 3124
Lazio 4144
Campania 3118
Trento 2087
Puglia 2625
Fruli 1330
Siçili 2108
Abruzzo 1850
Bolzano 1593
Umbria 536
Sardenja 865
Kalabria 847
Valle d’Aosta 518
Bazilikata 273
Molise 203

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.