16 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (16.07.2020) janë testuar 34 175  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 3851 raste të konfirmuara
 • 104 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 2137 pacientë të shëruar
 • 1610 numri i rasteve aktive

Shpërndarja sipas qarqeve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 16.07.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 734 969 54
Shkodër 199 265 17
Durrësi 209 426 16
Fieri 42 114 5
Korça 50 48 0
Elbasani 46 35 5
Kukës 55 62 1
Lezhë 86 99 1
Vlora 104 73 3
Gjirokastër 21 12 0
Diber 24 15 1
Berat 40 19 1
TOTAL 1610 2137 104

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fundit

Situata paraqitet serioze në spitalin infektiv, ku në 24 orët e fundit ka humbur jetën një 44 vjeçare nga Tirana, prej 10 ditësh e intubuar dhe pa sëmundje bashkëshoqëruese, perveç obezitetit.

Nuk e kanë fituar betejën edhe dy qytetarë, një 64 vjeçar nga Tirana dhe një 65 vjeçare nga Vlora me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

Në 24 orët e fundit është shtuar numri i pacientëve që kanë nevojë për trajtim spitalor. Me hapjen e Covid2, aktualisht në dy spitalet Covid, në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 102 pacientë, 11 pacientë janë në terapi intensive dhe 3 prej tyre janë të intubuar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 425 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 99 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 40 raste në Tiranë, nga 6 raste në Fier, Kavajë, nga 5 raste Dibër, Mirditë, nga 4 raste Krujë, Devoll, nga 3 raste Vlorë, Sarandë, Malësi e Madhe, nga 2 raste Durrës, Kurbin, Korçë, Elbasan, Lezhë, Has, Lushnje, Prrenjas, nga 1 rast në Kukës, Berat, Pogradec, Roskovec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 46 qytetarë, duke e çuar në 2137 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1610 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

 

 

Kontrolle për zbatimin e masave nga Task-Forca antiCOVID

 Task- Forca anti-COVID ka vijuar punën në terren me masa të shtuara  për kontrollin dhe monitrorimin e zbatimit të protokolleve të sigurisë për frenimin e përhapjes së infeksionit COVID-19.

Në 24 orët Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës: Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, realizuan 1499 inspektime dhe monitorime në të gjitha qarqet e vendit.  Nga kontrollet janë marrë në total 3 masa administrative: 1 masë administrative me gjobë në piceri dhe janë vendosur në 2 institucione  pezullim i aktivitetit. Masat administrative janë vendosur nga degët rajonale e Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor në qarkun Dibër dhe Korç.

Në total gjatë kësaj periudhe janë kryer mbi 113 mijë inspektime dhe monitorime dhe janë vendosur mbi 400 masa administrative.

Maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

Qeveria shqiptare vendosi përdorimin e maskës/barrierën mbrojtëse prej tekstili si të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur.

Nëpërmjet vendimit të qeverisë dhe aktit normativ, detyrimi për përdorimin e maskave jo mjekësore/barrierave mbrojtëse për mbrojtjen ndaj transmetimit të COVID 19 do të jetë detyrim për çdo individ në të gjitha ambjentet e mbyllura; në administratën publike dhe jo publike; në transportin publik; në zyra, shkallë pallati, ashensorë, në qendrat tregtare, dyqane, supermakatat, tregjet dhe njësitë e shërbimit.

Të gjithë ata individë që nuk do ta përdorin barrierën mbrojtëse, sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, do të penalizohen.

Është shumë efikase, pasi redukton transmetueshmërinë. Nëse e vendosim të gjithë, ajo përkthehet në një armë mbrojtëse për mospërhapjen e këtij infeksoni.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoXDB8nvxk

Apel për mbrojtjen nga COVID-19 drejtuar bizneseve

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore.

Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Nëpërmjet ndryshimeve në aktin normativ, vendosen penalitetet për subjektet që ushtrojnë veprimtari turistike në stacionet e plazhit, që i thyejne rregullat, duke ndikuar direkt në përhapjen e infeksionit SARS COV2. Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2.

 

Këshilla dhe rekomandime drejtuar qytetarëve për mbrojtjen nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska mbrojtëse në ambiente të mbyllura. Kur mbani maskë mos prekni fytyrën dhe maskën me dorë. Dezinfektoni objektet që prekni dhe ajrosni ambientet në të cilat qëndroni.

Personat e konfirmuar pozitivë me COVID-19 duhet të vetëizolohen dhe të shmangin kontaktet e ngushta me të tjerët.

Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127.

Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

 

Rregulla që duhet të zbatohen për një sezon turistik të sigurt


Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlone dhe në çdo ambient.

Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 meter.

Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë.

Kujdes me përdorimin e ashensorit, respektoni distancimin dhe higjenen.

Hapësira midis ndenjëseve dhe çadrave të pushuesve duhet jo më pak se 3.5 metër distancë.

Shmangni grumbullimet e çdo lloji.

Shmangni ambientet e mbyllura, konsumoni ushqim në ambiente të hapura.

Mos këmbeni aksesorët e plazhit me të tjerët.

Ruani higjenën vetjake.

Nëse keni temperaturë mos u nisni për udhëtim dhe mos frekuentoni plazhin.

 

Hapa që duhet të ndiqni nëse udhëtoni:

 Lani duart para se të udhëtoni dhe përdorni dezinfektant;

 Mbani distancë nga njerëzit e tjerë;

Vendosni maska mbrojtëse;

Mos udhëtoni nëse jeni sëmurë apo keni temperaturë, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 13 530 628 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 583 892
 • Azi:          3 075 573 raste të konfimuara

72 979 vdekje

 • Afrikë 644 900 raste të konfirmuara

14 044 vdekje

 • Amerikë: 7 165 639 raste të konfirmuara

 298 266 vdekje

 • Oqeania : 12 164 raste të konfirmuara

  140 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

 

 

 

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 16 korrik 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (16 korrik 2020)
Kontinenti i Azisë 3 075 573
India 968876
Iran 264561
Pakistan 257914
Arabia Saudite 240474
Turqia 215940
Bangladesh 193590
Katar 104983
Kina 85246
Irak 83867
Indonesia 80094
Kazakhstan 65188
Oman 61247
Filipine 58850
Kuvait 56877
Emiratet e Bashkuara 55848
Singapore 46878
Izrael 44714
Afghanistan 34994
Bahrain 34560
Japonia 22890
Nepal               17177
Uzbekistan 14787
Korea e jugut 13612
Kyrgyzstan 12498
Malajsia 8734
Palestine 8154
Taxhikistan 6695
Thailand 3236
Maldives            2831
Sri_Lanka 2674
Liban 2542
Jemen 1526
Jordania 1201
Taivan 458
Siria                            452
Vietnam 373
Mianmar             337
Mongolia 261
Kamboxha 166
Brunei_Darussalam 141
Bhutan 84
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 7 165 639
USA 3499291
Brazil 1966748
Peru 337724
Chile 321205
Mexico 317635
Kolumbia 165169
Canada 108816
Argentina 106897
Ekuador 70329
Bolivia 52218
Panama 49243
Republika Domenikane 47671
Guatemala 32074
Honduras 30036
El_Salvador 10645
Venezuela 10428
Puerto_Rico 10379
Kosta_Rika 8986
Haiti 6902
Paraguai 3198
Nikaragua 3147
Kuba 2438
Uruguai 1009
Suriname 849
Xhamaika        763
Guyana 313
Ishujt Virgin            249
Ishujt Kajman 203
Bermuda 150
Trinidad dhe Tobago 133
Bahamas 119
Aruba 106
Barbados 104
Sint_Maarten 78
Antigua_and_Barbuda 74
Ishujt Turks_and_Caicos 72
Belize 39
Saint_Vincent_&_Grenadines 35
Curaçao 26
Grenada 23
Saint_Lucia 22
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 17
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Montserrat 12
Bonaire 9
British_Virgin_Islands 8
Anguilla 3
Oqeania 12 164
Australia 10 495
Zelanda e re 1198
Polinezia Franceze 62
Guam 314
Kaledonia e re 22
Fixhi 26
Ishujt Mariana 36
Papa new Guinea 11
Afrika 644 900
Afrika e jugut 311049
Egjypt 84843
Nigeria 34259
Gana 25430
Algeria 20770
Maroku               16262
Kameron 15173
Cote_dIvoire 13403
Kenia 11252
Sudan 10527
Senegal 8369
Etiopia 8181
Republika e Kongos 8162
Guinea                6276
Gabon 6121
Madagaskar 5605
Mauritania 5446
Xhibuti 4985
Republika e Afrikes qendrore 4362
Somalia 3083
Guinea Ekuadoriale 3071
Malawi 2614
Mali 2433
Kongo 2358
Zambia 2283
Sudani jugor 2153
Guinea_Bissau 1902
Cape _Verde 1837
Sierra_Leone 1668
Libia 1589
Eswatini 1489
Ruanda 1435
Benin 1378
Mozambique 1330
Tunizia 1319
Niger 1100
Zimbabwe 1089
Liberia 1056
Uganda 1043
Burkina_Faso 1038
Namibia 960
Chad 885
Saharaja perendimore 766
Togo 740
Sao_Tome _and_Principe 737
Angola 576
Republika e Tanzanise 509
Botswana 399
Mauritius 343
Komorros           321
Burundi 269
Lezoto 256
Eritrea 232
Seychelles 100
Gambia 64
Total 10 898 972

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 16. 07. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 631 656 raste të konfirmuara
  • 198 456 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 16 korrik 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (16 korrik 2020)
Europa 2 631 656
Russia 746369
United_Kingdom 291911
Spanja 257494
Itali 243506
Gjermani 200260
France 173304
Suedia 76492
Bjellorusia 65443
Belgjika 63039
Ukraine 55607
Hollanda 51197
Portugalia 47426
Polonia 38780
Rumania        34226
Zvicra 33063
Armenia 33005
Irlanda 25683
Azerbaijan 25672
Moldavia 20040
Serbia 19334
Austria 19115
Çekia   13475
Danimarka 13092
Norvegjia 9001
Macedonia e veriut 8522
Bullgaria 7877
Bosnia_dhe_Herzegovina 7407
Finlanda 7296
Kosova                                 5237
Luxembourg 5056
Hungaria 4263
Kroacia 3953
Greqia 3910
Shqiperia 3851
Estonia 2016
Sllovakia                              1927
Islanda                     1911
Lithuania 1882
Sllovenia 1878
Mali I zi 1287
Letonia 1178
Qipro 1023
Gjeorgjia 1006
Andorra 862
San_ Marino 714
Malta 674
Isle_of_Man 336
Jersey 329
Guernsey 252
Faroe_Islands 188
Gjibraltar 180
Monako 109
Liechtenstein 85
Vatikani 12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 16 korrik 2020.