10 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (10.06.2020) janë testuar 19271  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 1341 raste të konfirmuara
 • 34 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 980 pacientë të shëruar
 • 327 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 10.06.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 16 14 0
Dibër 10 1 0
Durrës 273 226 6
Elbasan 21 20 0
Fieri 62 52 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 39 36 1
Lezhë 53 52 0
Shkodër 155 114 2
Tiranë 688 443 21
Vlorë 5 4 1
Total 1341 980 34

 

Situata e 24 orëve të fundit e  COVID 19 në Shqipër

 

Sot është dita me numrin më të lartë të rasteve të reja

Kanë vijuar testimet për të dyshuar të prekur me Covid19 dhe vazhdon puna intensive e epidemiologëve në terren për gjurmimin aktiv të rasteve.

Sot është dita me numrin më të lartë të rasteve të reja. Në 24 orët e fundit janë kryer 311 testime nga të cilat janë konfirmuar 42 raste  pozitive, përkatësisht, 21 raste në Tiranë, 9 në Shkodër, 4 në Durrës, 3 në Krujë, 2 në Lushnje, dhe nga 1 rast në Pukë, Berat dhe Ura Vajgurore. Rastet e konfirmuara janë kontakte të rasteve pozitive por edhe shume raste të reja që janë në hetim në Durrës, Berat, Pukë, Shkodër.

Rastet e Krujës janë qytetarë të cilët kanë marrë pjesë në një ceremoni mortore, ndaj ju bëjmë thirrje edhe njeherë që të shmangni grumbullimet masive në mënyrë që të parandalojmë përhapjen e virusit.

Ne 24 orët e fundit janë testuar dhe ritestuar 80 personel shëndetësor dhe kanë rezultuar të prekur 5 personel, ndërsa janë shëruar 8 mjekë dhe infermiere.

Vetëm në 24 orët e fundit janë referuar në spitalet infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” 9 pacientë të dyshuar të cilët janë konfirmuar pozitivë dhe janë shtruar në spitalin infektiv, ku vijon të rritet numri i të shtruarve, kryesisht nga Tirana.

Aktualisht janë 46 të shtruar pozitivë me Covid19. Është rritur numri i pacientëve që kanë nevojë për terapi intensive. 8 prej të shtruarve janë në terapi intensive, njëri prej tyre në intubim. Ndërsa një pacient ka dalë nga intubimi falë punës së stafit mjekësor të spitalit infektiv.

Lajmi tjetër i mirë është se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 20 të prekur nga Covid19 mes të cilëve 8 personel shëndetësor, duke e çuar në 980 numrin e të shëruarve që nga fillimi epidemisë.

Në vendin tonë janë aktualisht 327 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë dhe Shkodër, ku ka transmetime komunitare.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 19 mijë testime molekulare dhe serologjike dhe janë konfirmuar pozitivë 1341 raste.

 

Rrisim kapacitetet spitalore për trajtimin e COVID-19

Strukturat e re spitalore në autostradë ka përfunduar rikonstruksionin, me standarte bashkëkohore do të jetë në dispozicion për trajtimin e të prekurve me COVID19. Ky spital ka 100 shtretër 50 prej tyre me oksigjen dhe është një strukturë që rrit kapacitetet e spitaleve për trajtimin e COVID19 nëse do të jetë e nevojshme për përballimin e çdo fluksi të mundshëm. Struktura e re spitalore plotëson të gjitha kushtet pasi ka dhomë tirazhi, sallë kirurgjie dhe terapi intensive. Kjo strukturë do të përdoret në rastet e shtimit të rasteve në fazën e hapjes, gjatë sezonit ose nëse do të ketë një valë të dytë në vjeshtë.

Në skenarë janë planifikuar në total 500 shtretër. Pra spitalet COVID1, COVID2, COVID3 që janë strukturat e ish-kirurgjive, dhe shtohet dhe COVID4 për të gjitha ato raste kur fluksi do të jetë i madh.
Për forcimin e kapaciteteve janë vënë në dispozicion 2.5 miliardë lekë nga qeveria shqiptare me qëllim përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID19.

Testimi serologjik edhe në popullatë

Deri tani janë kryer 2244 testime serologjike tek personeli shëndetësor në laboratorin e mikrobiologjisë ne QSUT. Pozitiviteti rezulton 7% që tregon se mbrojtja e mjekëve dhe infermierëve ka funksionuar, pra  7% e rasteve kanë patur krijimin e antitrupave.

Testimi do të vijojë edhe tek qytetarët dhe për këtë është gati një plan dhe po pritet miratimi nga komiteti Teknik i Ekspertëve.

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik në këtë fazë të lehtësimin të masave;

Numri i rasteve të rritura në ditën e fundit e ka vendosur sistemin shëndetësor në gadishmëri të shtuar, por në të njejtën kohë është edhe një apel për të gjithë qytetarët për të qenë bashkëpunëtorë në këtë betejë duke respektuar rregullat, duke ruajtur distancën nga njëri tjetri, duke mbajtur maskat në ambientet e mbyllura ku nuk është e mundur të ruhet distanca, duke ruajtur higjienën personale, duke ruajtur veten dhe të tjetër në mënyrë që të kufizojmë sa më shumë që të jetë e mundur përhapjen e Covid19

Mos neglizhoni asnjë shenjë të sëmundjes. Në rast se ju apo një i afërm i juaji keni shenja klinike të Covid19, telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 7 210 462 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 411 195
 • Azi:          1 408 945 raste të konfimuara

36 069 vdekje

 • Afrikë 203 142 raste të konfirmuara

5 517 vdekje

 • Amerikë: 3 488 230 raste të konfirmuara

 189 300 vdekje

 • Oqeania : 8 738 raste të konfirmuara

  131 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 10 qershor 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (10 qershor 2020)
Kontinenti i Azisë 1 408 945
India 276583
Iran 175927
Turqia 172114
Pakistan 113702
Arabia Saudite 108571
Kina 84198
Katar 71879
Bangladesh 71675
Emiratet e Bashkuara 39904
Singapore 38514
Kuvait 33140
Indonesia 33076
Filipine 22992
Afghanistan 21459
Izrael       18268
Oman 18198
Japonia 17251
Bahrain 16200
Irak 14268
Kazakhstan 13319
Korea e jugut               11902
Malajsia 8336
Taxhikistan 4690
Uzbekistan 4547
Nepal 4085
Thailand 3125
Kyrgyzstan 2093
Maldives 1942
Sri_Lanka 1859
Liban 1368
Jordania 845
Palestine 661
Jemen 524
Taivan 443
Vietnam                     332
Mianmar 246
Mongolia            194
Siria 146
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 126
Bhutan 59
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 3 488 230
USA 1979850
Brazil 739503
Peru 203736
Chile 142759
Mexico 124301
Canada 96642
Ekuador 43917
Kolumbia 42078
Argentina 24748
Republika Domenikane 20415
Panama 17233
Bolivia 14644
Guatemala 7866
Honduras 6935
Puerto_Rico 5185
Haiti 3662
El_Salvador 3191
Venezuela 2632
Kuba 2205
Kosta_Rika 1375
Nikaragua 1309
Paraguai 1187
Uruguai 846
Xhamaika 605
Ishujt Kajman 176
Guyana 156
Bermuda 141
Suriname 137
Trinidad dhe Tobago 117
Bahamas 103
Aruba 101
Barbados 92
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 71
Saint_Vincent_&_Grenadines 27
Antigua_and_Barbuda 26
Grenada 23
Curaçao 21
Belize 19
Saint_Lucia 19
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 8 738
Australia 7267
Zelanda e re 1154
Polinezia Franceze 60
Guam 180
Kaledonia e re 21
Fixhi 18
Ishujt Mariana 30
Papa new Guinea 8
Afrika 203 142
Afrika e jugut 52991
Egjypt 36829
Nigeria 13464
Algeria 10382
Gana 10201
Kameron 8681
Maroku 8437
Sudan 6242
Senegal 4516
Xhibuti 4331
Republika e Kongos 4258
Guinea 4258
Cote_dIvoire 3995
Gabon                3294
Kenia 2989
Somalia 2416
Etiopia 2336
Republika e Afrikes qendrore 1888
Sudani jugor 1604
Mali 1586
Guinea_Bissau 1389
Guinea Ekuadoriale 1306
Zambia 1200
Mauritania 1162
Madagaskar 1138
Tunizia 1087
Sierra_Leone 1025
Niger 974
Burkina_Faso 891
Chad 844
Kongo 728
Uganda 657
Cape_Verde 585
Sao_Tome_and_Principe 514
Republika e Tanzanise 509
Togo 501
Ruanda 463
Malawi 455
Mozambique 453
Liberia 383
Eswatini 371
Mauritius 337
Libia 332
Zimbabwe 314
Benin 305
Komorros 162
Angola 96
Burundi 83
Botswana 42
Eritrea                41
Namibia 31
Gambia 28
Saharaja perendimore 23
Seychelles 11
Lezoto 4
Total 5 109 751

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 10. 06. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 100 711 raste të konfirmuara
  • 180 171 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 10 qershor 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (10 qershor 2020)
Europa 2 100 711
Russia 485253
United_Kingdom 289140
Spanja 241966
Itali 235561
Gjermani 184861
France 154591
Belgjika 59437
Bjellorusia 50265
Hollanda 47903
Suedia 45924
Portugalia 35306
Zvicra 30905
Ukraine 27856
Polonia 27560
Irlanda 25215
Rumania 20749
Austria 16902
Armenia 13675
Danimarka 12001
Serbia 11965
Moldavia       10025
Çekia 9751
Norvegjia 8563
Azerbaijan 8191
Finland 7025
Luxembourg 4046
Hungaria                 4017
Macedonia e veriut 3242
Greqia 3058
Bullgaria 2889
Bosnia_dhe_Herzegovina 2727
Kroacia 2247
Estonia 1947
Islanda 1807
Lithuania 1727
Sllovakia                              1531
Sllovenia                  1486
Shqiperia 1341
Kosova 1263
Letonia 1089
Qipro 972
Andorra 852
Gjeorgjia 818
San_Marino 688
Malta 634
Isle_of_Man 336
Mali I zi 324
Jersey 313
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 176
Monako 99
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 10 qershor 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 10.06.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 31 710 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 34 114 vdekje
 • 169 939 pacientë të shëruar
 •     263  pacientë në terapi intensive
 • 28 028   qytetarë në izolim.

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.