1 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (01.06.2020) janë testuar 14825  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 1143 raste të konfirmuara
 • 34 pacientë kanë ndërruar jetë  
 • 877 pacientë të shëruar
 • 233 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 01.06.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 12 0
Dibër 10 1 0
Durrës 249 198 6
Elbasan 21 20 0
Fieri 58 47 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 52 0
Shkodër 125 112 2
Tiranë 553 371 21
Vlorë 5 4 1
Total 1143 877 34

 

Situata e fundit e  COVID 19 në Shqipëri

Pavarësisht tendencës së rritur të rasteve të konfirmuar pozitivë gjatë javës së shkuar, të evidentuara në dy vatra të reja, aktualisht situata epidemiologjike paraqitet e qëndrueshme.

Strategjia e lehtësimit të masave do të vijojë paralelisht me një shkallë më të lartë të gadishmërisë të strukturave epidemiologjike, për identifikimin e rasteve dhe gjurminin e thelluar epidemiologjik.

Në 24 orët e fundit janë kryer 102 testime në Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, nga të cilat janë konfirmuar 6 raste pozitive, përkatësisht janë 4 në Tiranë (nga te cilet një personel shëndetësor), 1 rast në Durrës, dhe 1 në Mat.

Të identifikuarit pozitivë për Covid19 në 24 orët e fundit janë kontakte dhe raste të reja për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik.

Një pacient 88 vjeçar nga Tirana ka ndërruar jetë sot në spitalin Infektiv. Referuar shërbimit infektiv, shkaku i humbjes së jetës ishte si pasojë e arrestit kardiak nga insuficienca kardio-respiratore. I moshuari ishte bartës i COVID19, por asimtomatik për sëmundjen. Që prej fillimit të eepidemisëdhe deri tani në vendin tonë kanë ndërruar jetë 34 persona.

Po trajtohen 28 të prekur në spitalin infektiv, nga të cilët 2 janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 5 qytetarë, duke e çuar në 877 numrin e të shëruarve.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 16 mijë testime molekulare dhe serologjike. Që nga fillimi i epidemisë janë 1143 rast e të konfirmuara. Aktualisht janë 233 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Nga sot ka filluar  lehtësimi më i madh i masave që nga fillimi i epidemisë, me heqjen e të gjitha kufizimeve të lëvizjes, me hapjen e kufinjve tokësorë dhe një seri aktivitetesh të tjera.

Do të vijojnë të jenë të ndaluara aktivitetet dhe grumbullimet masive që konsiderohen me risk të larte për përhapjen e Covid19. 

 

 

Plani i masave lehtësuese nga data 1 Qershor

 

Nga data 1 Qershor Qershor të lejohet lëvizja e qytetarëve dhe automjeteve në të gjithë territorin, në të gjithë vendin pa kufizim.

Nga data 1 Qershor do të hapen çerdhet dhe kopshtet publike duke zbatuar protokollet e sigurisë se miratuar.

Nga data 1 Qershor do të hapen kufijtë tokësorë, duke hequr karantinimin dy javor, si një masë e që po ndiqet edhe në vendet europiane dhe vendet e rajonit. Masa e vendosjes se karantines dy/javore do të mbetet në fuqi, në raste te veçanta me urdher të autoriteteve shendetesore sipas kritereve të përcaktuara nga ECDC.

Nga data 1 Qershor plazhet do të jenë të hapura, nën masa të sigurisë, sipas një plani i cili përfshin gjithë vijën bregdetare, si një zonë e sigurt. Plazhet sipas zonave të miratuara do jenë të përcaktuara me autorizime të posaçme nga një autoritet i përkohshëm që është ngritur peër këtë periudhë dhe që do të administrojë lejet per cdo stacion plazhi nëpërmjet një aplikimi online dhe një protokolli të veçantë për të siguruar ruajtjen e distancave dhe kushtet higjeno-sanitare në plazhe. Ndaj ftojmë të interesuarit të zbatojnë procedurat që do të bëhen publike nga MTM, duke informuar se çdo kush që shkel rregullat për arsye përfitimi në plazh do të penalizohet.

Do të lejohen nga data 1 Qershor kampionatet sportive, pa praninë e publikut. Do të hapen parqet, qëndrat e formimit arsimor, kulturor, qëndrat e internetit si dhe palestrat sipas protokolleve të sigurise.

Ndalohen të hapen deri në 23 Qershor

 

Aktivitetet që ende shfaqin rrezik në këtë fazë ku qarkullimit i virusit është i pranishëm dhe që do të vijonë të jenë të mbylluar janë: Transporti publik, për të cilin po punohet me Ministrinë e Infrastruukturës dhe Transporteve për një plan i cili do të bëhet publik në një kohë të shpejtë, gjithashtu do të vijojnë të jenë të ndaluara, aktivitetet kulturore, kinematë, teatret, klubet e natës, pishinat, grumbullimet masive, dasmat, konferencat dhe dëgjesat publike.

 

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik në këtë fazë të lehtësimin të masave;

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët të tregohen të kujdesshëm. Ruani distancimin fizik mbi 1.5 metër. Kur nuk arrihet distancimi fizik përdorimi i maskës është i domosdoshëm. Ruani etiketën respiratore. Kur kolliteni apo tështini përdorni shami letre ose këndin e brrylit. Masat e higjienës personale duhet të kombinohen me larjen sa më të shpeshtë të duarve për më shumë se 20 sekonda. Evitoni ambientet e mbyllura dhe grumbullimet me shumë njerëz dhe kujdesuni për të moshuarit.

Mos neglizhoni shenjat e sëmundjes prandaj telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40. 

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 6 136 085 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 371 857
 • Azi:          1 123 892 raste të konfimuara

30 602 vdekje

 • Afrikë 146 996 raste të konfirmuara

4 222 vdekje

 • Amerikë: 2 904 566 raste të konfirmuara

 163 281 vdekje

 • Oqeania : 8 651 raste të konfirmuara

  132 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 qershor 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 qershor 2020)
Kontinenti i Azisë 1 123 892
India 190535
Turqia 163942
Iran 151466
Arabia Saudite 85261
Kina 84147
Pakistan 72460
Katar 56910
Bangladesh 47153
Singapore 34884
Emiratet e Bashkuara 34557
Kuvait 27043
Indonesia 26473
Filipine 18086
Izrael 17071
Japonia 16884
Afghanistan 15205
Korea e jugut 11503
Oman 11437
Bahrain 11398
Kazakhstan 11308
Malajsia                        7819
Irak 6439
Taxhikistan 3807
Uzbekistan 3662
Thailand 3081
Kyrgyzstan 1817
Maldives 1773
Sri_Lanka 1633
Nepal 1572
Liban 1220
Jordania 739
Palestine 627
Taivan 442
Vietnam 328
Jemen 323
Mianmar 228
Mongolia 185
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 125
Siria 122
Bhutan 43
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 904 566
USA 1790191
Brazil 514849
Peru 164476
Chile 99688
Canada 90936
Mexico 90664
Ekuador 39098
Kolumbia 29383
Republika Domenikane 17285
Argentina 16838
Panama 13463
Bolivia 9982
Honduras 5202
Guatemala 5087
Puerto_Rico 3776
El_Salvador 2517
Haiti 2124
Kuba 2045
Venezuela 1510
Kosta_Rika 1056
Paraguai 986
Uruguai 823
Nikaragua 759
Xhamaika 586
Guyana 153
Ishujt Kajman 141
Bermuda 140
Trinidad dhe Tobago 117
Bahamas 102
Aruba 101
Barbados 92
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 69
Saint_Vincent_&_Grenadines 26
Antigua_and_Barbuda 25
Grenada 23
Suriname 23
Curaçao 19
Belize 18
Saint_Lucia 18
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 8 651
Australia 7195
Zelanda e re 1154
Polinezia Franceze 60
Guam 175
Kaledonia e re 19
Fixhi 18
Ishujt Mariana 22
Papa new Guinea 8
Afrika 146 996
Afrika e jugut 32683
Egjypt 24985
Nigeria 10162
Algeria 9394
Gana 8070
Maroku 7807
Kameron 5904
Sudan 5026
Guinea 3771
Senegal 3645
Xhibuti 3354
Republika e Kongos 3049
Cote_dIvoire 2833
Gabon                2655
Somalia 1976
Kenia 1962
Guinea_Bissau 1322
Guinea Ekuadoriale 1306
Mali 1265
Etiopia 1172
Tunizia 1077
Zambia 1057
Republika e Afrikes qendrore 1011
Sudani jugor 994
Niger 958
Burkina_Faso 881
Sierra_Leone 861
Chad 778
Madagaskar 771
Kongo 611
Mauritania 530
Republika e Tanzanise 509
Sao_Tome_and_Principe 483
Uganda 458
Togo 442
Cape_Verde 435
Ruanda 370
Mauritius 335
Liberia 288
Eswatini 285
Malawi 284
Mozambique 254
Benin 232
Zimbabwe 178
Libia 156
Komorros 106
Angola 86
Burundi 63
Eritrea 39
Botswana           38
Gambia 25
Namibia 24
Saharaja perendimore 23
Seychelles 11
Lezoto 2
Total 4 184 771

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 01. 06. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 1 951 284 raste të konfirmuara
  • 173 613 vdekje

 

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 qershor 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 qershor 2020)
Europa 1 951 284
Russia 405843
United_Kingdom 274762
Spanja 239429
Itali 233019
Gjermani 181815
France 151753
Belgjika 58381
Hollanda 46442
Bjellorusia 42556
Suedia 37542
Portugalia 32500
Zvicra 30779
Irlanda 24990
Polonia 23786
Ukraine 23672
Rumania 19257
Austria 16642
Danimarka 11669
Serbia 11412
Armenia 9282
Çekia 9273
Norvegjia 8411
Moldavia 8251
Finland 6859
Azerbaijan 5494
Luxembourg 4018
Hungaria                 3876
Greqia 2917
Bullgaria 2513
Bosnia_dhe_Herzegovina 2509
Kroacia 2246
Macedonia e veriut 2226
Estonia 1869
Islanda 1806
Lithuania 1675
Sllovakia 1522
Sllovenia                  1473
Shqiperia 1143
Letonia 1066
Kosova 1064
Qipro 944
Gjeorgjia 783
Andorra 764
San_Marino 671
Malta 616
Isle_of_Man 336
Mali I zi 324
Jersey 308
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 169
Monako 99
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 1 qershor 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 01.06.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 41 367 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 33 475 vdekje
 • 158 355 pacientë të shëruar
 •     424  pacientë në terapi intensive
 • 34 844   qytetarë në izolim

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.