06 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (06.04.2020) janë testuar 2571  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 377 raste të konfirmuara
 • 22 pacientë kanë ndëruar jetë  
 • 116 pacientë të shëruar
 •  

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 06.04.2020

 

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 177 12
Fieri 26 1
Durrësi 38 3
Korça 16  
Vlora 5 1
Elbasani 10  
Lushnja 5 1
Kavaja 8 2
Shkodër 44 1
Lezhë 14  
Kruja 5  
Puka 4  
Tropojë 4  
Has 12 1
Rrogozhina 4  
Berat 2  
Mirdita 3  
TOTAL 377 22

 

Në 24 orët e fundit janë testuar 175 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 16 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 2571 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 377 raste.

Janë testuar gjithashtu 11 personel shëndetësor dhe kanë rezultuar të gjithë negativë nga COVID-19. Numri i mjekëve dhe infermierëve të cilët kanë dal negativë në testin konfirmues është 21. Në total janë 116 qytetarë dhe staf mjekësor që kanë fituar betejën me COVID-19, por që do të qëndrojnë të karantinuar edhe për 14 ditë të tjera.

Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 22 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 12 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 116. Pra rreth 30% e të prekurve deri tani rezultojnë të shëruar.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 66 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive.
Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 7 pacientë të shtruar gjithsej, a6 pacientë janë në terapi intensive.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 73 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Fier, Has, Berat dhe Shkodër.

 

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Mjekët e familjes do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online. Më shumë se 28 mijë paketa të barnave të rimbursueshme kanë u janë dërguar me asistenën e mjekutntë familjes pensionistëve mbi 65 vjeç në shtëpitë e tyre.

Në Institutin e Shëndetit Publik me fonde nga MSHMS, do të vijnë 30 mijë teste të reja, një proces në bashkëpunim me OBSH, testet e reja do të vihen në funksion të gjurmimit epidemiologjik. Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik po vijon me testimet për ndërprerjen e zinxhirit të të prekurve nga COVID-19.

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj. Në total do të vijnë 54 respiratorë në dërgesën e parë dhe më pas do të kemi edhe 50 të tjerë në dërgesën tjetër, një investim i qeverisë shqiptare në kuadër të shtimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

 

Kemi një rritje të numrit të rasteve kryesisht në Shkodër, Tiranë dhe Has, që tregon edhe njëherë mos respektimin e distancimit social dhe masave të kontrollit të infeksionit që Ministria e Shëndetësisë vijon të rekomandojë çdo ditë në komunikimet publike.

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Sic e tregojnë edhe shifrat e ditëve të fundit, ku ka raste brenda të njëjtës familje, është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

 

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

 

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 244 421 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 68 796.
 • Azi:          212 572 raste të konfimuara

8610 vdekje

 • Afrikë 8948 raste të konfirmuara

432 vdekje

 • Amerikë: 386 753 raste të konfirmuara

 11 137 vdekje

 • Oqeania : 6847 raste të konfirmuara

  42 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 6 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (6 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 212 572
Kina 82642
Iran 58226
Turqi 27069
Republika e Koresë 10284
Izrael 8430
Indi 4067
Malajzi  3662
Japoni 3654
Pakistani 3277
Filipine 3246
Arabia Saudite 2385
Indonezia 2273
Tajland 2220
Emiratet e Bashkuara Arabe  1799
Katar  1604
Singapor  1309
Irak  961
Bahrain  700
Kuvajt  556
Kazakistan  531
Liban  527
Taivan  363
Jordania  345
Uzbekistan  342
Afganistan  299
Oman  298
Vietnam   241
Mauritus   227
Palestina   217
Kyrgystan 216
Sri Lanka   166
Brunei   135
Kamboxhia   114
Bangladeshi      88
Miamare      21
Maldive      19
Siria      19
Mongolia      14
Laos      11
Bhutan      5
Nepal      9
Timor-Leste      1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 386 753
USA 337635
Kanada 15496
Brazili 11130
Kili 4471
Ekuador 3646
Peru 2281
Meksika 2143
Panama 1988
Republika Domenikane 1745
Argjentina 1554
Kolumbia 1485
Porto Riko 475
Kosta Rika 454
Uruguai 406
Kuba 320
Hondurasi 298
Bolivia 183
Venezuela 148
Paraguaji 113
Trinidad dhe Tobago 104
Guatemala 70
El Salvador 69
Aruba 64
Xhamajka 58
Barbado 56
Ishujt e Virxhinias 42
Ishujt Kajman 39
Bermuda 37
Bahamas 29
Guajana 29
Sint Marten 23
Haiti 21
Antigua dhe Barbuda 15
Dominica 14
Saint Lucia 14
Grenada 12
Kuracao 11
Greenland 11
Suriname 10
Saint Kits dhe Nevis 10
Saint Vincent & Grenadines 7
 Monserat 6
Shen Bartelemi 6
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Nikaragua 5
Belize 5
Anguilla 3
Ishujt Britanik Virgin 3
Bonaire 2
Ishujt Falkland 2
Oqeania 6847
Australia 5744
Zelanda e re 911
Polinezia Franceze 41
Guam 110
Kaledonia e re 18
Fixhi 14
Ishujt Mariana 8
Papa new Guinea 1
Afrika 8948
Afrika e jugut 1655
Algjeria 1320
Egjypt 1070
Maroku 1021
Kameruni 650
Tunizia 553
Burkina Faso 345
Cote d’lvoire 261
Nigeria 232
Senegali 222
Gana 214
Niger 184
Republika Demokratike e Kongo 154
Kenia 142
Guinea 121
Ruanda 104
Madagaskar 72
Xhibuti 59
Uganda 52
Kongo 45
Mali 45
Togo 44
Etiopia 43
Zambia 39
Eritrea 29
Republika e Tanzanisë 22
Benin 22
Gabon 21
Guinea – Bissau 18
Libia 18
Guinea Ekuatorit 16
Namibia 16
Angola 14
Liberia 13
Sudan 12
Mozambiku 10
Seychelles 10
Republika e Afrikës qëndrore 9
Çad 9
Eswatini 9
Zimbabue 9
Kape verde 7
Somalia 7
 Mauritania 6
Botsvana 6
Sierra Leone 6
Gambia 4
Malaui 4
Burundi 3
Sudani jugor 1
Total 625 816

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 06. 04. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 618 605 raste të konfirmuara
  • 48 568 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 6 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (6 prill 2020)
Europa 618 605
Spanja 130 759
Italia 128 948
Gjermania  95 391
Franca 70 478
Anglia 47 806
Zvicra 21 065
Belgjika 19 691
Hollanda 16 627
Austria 11 983
Portugalia                                  11  278
Suedia    6 830
Norvegjia    5 640
Rusia    5 389
Irlanda    5 111
Çekia    4 587
Danimarka    4 369
Polonia    4 102
Rumania    3 864
Luksemburg    2 804
Finlanda    1 927
Serbia    1 908
Greqia    1 735
Islanda    1 486
Ukraina    1 251   
Kroacia     1 182
Estonia     1 097
Sllovenia     997
Moldavia     864
Armenia     822
Lituania     811
Hungaria     744
Bosnje –Hercegovina     663
Azerbaxhan     584
Bjellorusia    564
Letoni     533
Bullgaria     531
Andora     501
Sllovakia     485
Maqedonia e Veriut     483
Qipro     446
Shqipëria     377
San Marino     266
Malta     234
Mali i zi     214
Ishujt Faroe     181
Gjeorgjia     174
Xhersi     155
Guemsey     154
Kosova     140
Isle of Man     127
Gjibraltar     103
Litenshtein     78
Monako      73
Vatikani      7

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 6 prill 2020.

           

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 06.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 93187 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 16523 vdekje
 • 22837 pacientë të shëruar
 • 3898 pacientë në terapi intensive
 • 313 qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 28469
Emilia Romanja 13051
Veneto 9722
Piemonte 10545
Marche 3706
Toskana 5301
Liguria 3117
Lazio 3300
Campania 2698
Trento 1838
Puglia 2115
Siçili 1815
Fruli 1396
Abruzzo 1425
Bolzano 1260
Umbria 872
Valle d’Aosta 567
Sardenja 819
Kalabria 722
Bazilikata 262
Molise 187

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.